W wodzie znajdują się różne bakterie oraz mikroorganizmy. Podczas pływania bez soczewek są one jednak szybko wypłukiwane z oka. Jeśli natomiast wchodzisz do wody w kontaktach, mogą one przyczepić się do delikatnej soczewki i pozostać w oku, powodując poważne infekcje i zakażenia. Sprawdź także - soczewki jednodniowe - wady i zalety.
Ameba przyczepia się do soczewki i nie wypłukuje się podczas czyszczenia tradycyjnym płynem. Następnie może powodować stan zapalny oraz zakażenie, a także zjadać oko od środka. To z kolei prowadzi czasem do konieczności przeszczepu rogówki, a nawet całkowitej utraty wzroku.
Objawy zakażenia amebą to:
Załóż parę soczewek przed wizytą na basenie. Podczas pływania staraj się nie otwierać oczu pod wodą, tak aby nie dostała się ona do środka. Następnie zaraz po wyjściu z basenu zdejmij soczewki i wyrzuć je do kosza.
Oczy przemyj solą fizjologiczną lub specjalnymi kroplami i załóż świeżą parę soczewek. Nigdy nie chodź w tych samych soczewkach po wyjściu z pływalni!
Mogą one bardzo łatwo dostać się do soczewki, przykleić się do niej, a następnie spowodować poważne zakażenie narządu wzroku.
Ponadto słona woda może po prostu zniszczyć delikatną powierzchnię soczewki, a także mocno podrażnić oko. Z tego powodu odradzamy pływanie w soczewkach w morzu, nawet w tych jednodniowych.
Wybierz okulary, które są jak najbardziej wodoszczelne. Ważne, aby były dobrze dopasowane do twarzy i miały porządne uszczelki. Dla bezpieczeństwa po wyjściu z wody wyrzuć soczewki do kosza, a oczy przemyj kropelkami lub solą fizjologiczną.
To stuprocentowo bezpieczne i wygodne rozwiązanie. W internecie znajdziesz mnóstwo modeli ze szkłami o różnej mocy. Na pewno znajdziesz coś dla siebie.
Ponadto pływackie okulary korekcyjne są stosunkowo niedrogie. To idealna alternatywa dla pływania w soczewkach.