Data modyfikacji:

Czy można pływać w soczewkach?

Pływanie w soczewkach kontaktowych niesie za sobą pewne ryzyko. Jeśli kochasz sporty wodne, ale cierpisz na wadę wzroku, musisz pamiętać o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa. Czy można pływać w soczewkach? Jak sprawić, aby było to bezpieczne? Sprawdź w artykule!
pływanie w soczewkach

Czy można pływać w soczewkach kontaktowych?

Pływanie w soczewkach to temat dość kontrowersyjny. Choć wiele ludzi wchodzi do morza czy basenu w szkłach kontaktowych, takie postępowanie niesie za sobą pewne ryzyko. Dlaczego?

W wodzie znajdują się różne bakterie oraz mikroorganizmy. Podczas pływania bez soczewek są one jednak szybko wypłukiwane z oka. Jeśli natomiast wchodzisz do wody w kontaktach, mogą one przyczepić się do delikatnej soczewki i pozostać w oku, powodując poważne infekcje i zakażenia. Sprawdź także - soczewki jednodniowe - wady i zalety.

Największym zagrożeniem podczas pływania w soczewkach jest pierwotniak zwany Acanthamoeba. Może on występować nawet w wodzie w kranie czy w basenie, gdyż oczyszczalnie nie są w stanie całkowicie go usunąć.

Ameba przyczepia się do soczewki i nie wypłukuje się podczas czyszczenia tradycyjnym płynem. Następnie może powodować stan zapalny oraz zakażenie, a także zjadać oko od środka. To z kolei prowadzi czasem do konieczności przeszczepu rogówki, a nawet całkowitej utraty wzroku.

Objawy zakażenia amebą to:

  • podrażnienie oczu,
  • pieczenie i łzawienie,
  • zamglone widzenie,
  • nadwrażliwość na światło,
  • silny ból oka.
Jak więc pływać w soczewkach kontaktowych, aby było to bezpieczne? Podpowiadamy w dalszej części artykułu.

Czy można pływać na basenie w soczewkach?

Jak udowodniliśmy powyżej, pływanie w soczewkach na basenie jest dość niebezpieczne. Są jednak sposoby, aby zminimalizować ryzyko zakażeń oka. Jeśli masz wadę wzroku i nie chcesz zrezygnować z pływania w kontaktach, postaw na soczewki jednodniowe.

Załóż parę soczewek przed wizytą na basenie. Podczas pływania staraj się nie otwierać oczu pod wodą, tak aby nie dostała się ona do środka. Następnie zaraz po wyjściu z basenu zdejmij soczewki i wyrzuć je do kosza.

Oczy przemyj solą fizjologiczną lub specjalnymi kroplami i załóż świeżą parę soczewek. Nigdy nie chodź w tych samych soczewkach po wyjściu z pływalni!

Czy w soczewkach można pływać w morzu?

Zastanawiasz się, czy w soczewkach kontaktowych można pływać w morzu? Niestety jest to jeszcze bardziej ryzykowne niż pływanie w basenie. Woda morska zawiera mnóstwo zanieczyszczeń, bakterii, wirusów i innych drobnoustrojów.

Mogą one bardzo łatwo dostać się do soczewki, przykleić się do niej, a następnie spowodować poważne zakażenie narządu wzroku.

Ponadto słona woda może po prostu zniszczyć delikatną powierzchnię soczewki, a także mocno podrażnić oko. Z tego powodu odradzamy pływanie w soczewkach w morzu, nawet w tych jednodniowych.

Pływanie w soczewkach i okularach

Pływanie w soczewkach i okularach to kolejny sposób na zmniejszenie ryzyka zakażenia oka. Najlepiej oczywiście wybrać szkła jednodniowe. Następnie dobierz odpowiednie okulary pływackie, które będą chronić oczy przed dostaniem się wody do środka.

Wybierz okulary, które są jak najbardziej wodoszczelne. Ważne, aby były dobrze dopasowane do twarzy i miały porządne uszczelki. Dla bezpieczeństwa po wyjściu z wody wyrzuć soczewki do kosza, a oczy przemyj kropelkami lub solą fizjologiczną.

Okulary pływackie korekcyjne – najlepsza alternatywa dla pływania w soczewkach

Masz wadę wzroku i kochasz sporty wodne, ale obawiasz się, że podczas pływania w soczewkach nabawisz się infekcji oka? Zainwestuj w okulary pływackie korekcyjne!

To stuprocentowo bezpieczne i wygodne rozwiązanie. W internecie znajdziesz mnóstwo modeli ze szkłami o różnej mocy. Na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Ponadto pływackie okulary korekcyjne są stosunkowo niedrogie. To idealna alternatywa dla pływania w soczewkach.

Autorka: Olga Wacholc