Data modyfikacji:

Damska czapka do biegania zimą. Cienka, a może z otworem na kucyk?

Głowa to jedna z tych części ciała, którą zimą powinieneś chronić szczególnie. Zwłaszcza, jeśli uprawiasz sport na świeżym powietrzu, nie możesz zapominać o odpowiednim nakryciu głowy, które ochroni cię przed chłodem i wiatrem. Podpowiadamy, jak wybrać najlepszą czapkę do biegania, aby zimowy jogging był jeszcze większą przyjemnością!

Dlaczego warto nosić czapkę do biegania zimą?

Kto nie pamięta ponagleń mamy i babci przed wyjściem z domu: „tylko załóż czapkę!”? Ta troska ma swoje poważne uzasadnienie – przeziębienie tej partii ciała może wiązać się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. 

Przeczytaj również jakie efekty daje bieganie?

„Ciepło ucieka przez głowę”. Mit czy prawda?

Popularnym jest twierdzenie, że przez głowę „ucieka” 50% ciepła ludzkiego ciała. Ile w tym prawdy? Jak pokazują amerykańskie badania, pogląd ten ma niewiele wspólnego z prawdą.

Badacze przeprowadzili eksperyment zanurzając grupę mężczyzn w zimnej wodzie. Część z nich zanurzona była do wysokości szyi, a część – całym ciałem. Badanie wykazało, że osoby, które zanurzyły się w wodzie całkowicie utraciły jedynie 11% ciepła więcej niż pozostali.

Wniosek jest prosty – ciepło „ucieka” przez partie ciała, które są akurat odsłonięte. W takim razie – jak ma się to do zakładania czapki zimą? Dlaczego rezygnacja z ochrony głowy przez zimnem może skutkować chorobą? Jak się okazuje, problem jest bardziej złożony.

Czapka pomoże ci chronić zatoki

Ochrona głowy przed zimnem i wiatrem ma na celu zapobieganie przykrej dolegliwości, jaką jest zapalenie zatok. Każdy, kto choć raz je przeszedł wie doskonale, jak bolesny i dokuczliwy jest to problem.

Zatoki znajdują się m.in. w dolnej części czoła, dlatego rezygnacja z ochrony przed mrozem zimą to prosta droga do ich wychłodzenia i infekcji. Są bardzo wrażliwe na działanie skrajnych temperatur – ochrona w postaci dobrej czapki do biegania sprawi, że będą bardziej odporne na powstawanie chorób.

Jaką wybrać czapkę do biegania na zimę?

Czym powinna cechować się dobra czapka do biegania zimową porą? Wbrew pozorom, jej zakup nie może być przypadkowy. Zanim wybierzesz swoją, zapamiętaj następujące zasady.

1. Grubość czapki do biegania

Wybierając czapkę do joggingu, nie decyduj się na model wykonany z grubej, ciepłej wełny. Chyba, że po kilku minutach chcesz być oblany potem. Jak pewnie wiesz, to jeden ze skuteczniejszych sposobów na ekspresowe przeziębienie.

Cienka czapka do biegania w zupełności wystarczy. Wybieraj czapki z delikatnego, elastycznego materiału o właściwościach wiatroodpornych. Jeśli koniecznie chcesz kupić ciepłą czapkę do joggingu, wybieraj modele z materiałów mieszanych (np. z odrobiną wełny merino).

2. Dopasowanie czapki do joggingu

Czapka, która będzie towarzyszyć ci w zimowych biegach, powinna dokładnie otulać głowę, aby zapewnić jej odpowiednią ochronę przed mrozem i wiatrem. Kupując czapkę przez internet, zwróć szczególną uwagę na jej rozmiar. Aby mieć pewność, że będzie on odpowiedni, możesz przyrównać go do którejś ze swoich starych czapek.

3. Dodatkowe cechy czapki

Przemyśl, czego oczekujesz od swojej czapki idealnej. Niektóre modele posiadają wszyte panele wiatroodporne (np. w okolicach uszu), aby jeszcze lepiej zabezpieczyć cię przed przeziębieniem. Producenci czapek do biegania damskich wychodzą naprzeciw posiadaczkom długich włosów – jeśli spinasz włosy do biegania, bez problemu nabędziesz czapkę do biegania z otworem na kucyk. Na rynku znajdziesz nawet czapki z wbudowanymi słuchawkami bluetooth.

4. Design czapki do joggingu

Nie ma co kryć – dla wielu osób czapka do biegania musi być nie tylko wygodna i ciepła, ale i stylowa! Na szczęście, o dobór doskonałego modelu nie musisz się martwić. Na rynku znajdziesz czapki do biegania zimą w rozmaitych kolorach i wzorach.

Co zamiast czapki do biegania?

Nie każdy lubi nosić czapki. Jednym przeszkadza ich destrukcyjny wpływ na fryzurę, inni po prostu nie czują się w nich swobodnie. Jeśli nie jesteś entuzjastą tego nakrycia głowy, możesz zdecydować się na inne, które równie sprawnie ochroni cię przed zimnem podczas treningów. Jakie zamienniki czapek zimowych znajdziesz na rynku?

Opaska sportowa

Opaska chroni strategiczne punkty – czyli uszy, zatoki i czoło – a poza tym, jest praktycznie niewyczuwalna w trakcie noszenia. Wybieraj modele wykonane z materiałów chroniących przed wiatrem i zimnem, a zarazem dobrze zatrzymujących pot.

Chusty do biegania

Outdoorowa chusta typu Buff to hit ostatnich sezonów. Można używać ją na wiele sposobów (nie tylko na głowie, ale i np. na szyi lub twarzy). Najlepsze modele chust do biegania wykonane są z wełny merino czy thermonetu. W okresach przejściowych sprawdzą się zwykłe chusty z mikrofibry.

Kominiarka

Jeśli zależy ci na kompleksowej ochronie przed zimnem, ten wybór okaże się idealny. Kominiarka zabezpieczy przed przewianiem całą głowę, uszy i twarz. Warto sięgać po nią podczas większych mrozów. Poza tym – taką kominiarkę możesz wykorzystać również na stoku narciarskim.

Czapka do biegania zimą powinna znaleźć się w obowiązkowym wyposażeniu każdego miłośnika joggingu. Ten niewielki element garderoby zabezpieczy cię przed przeziębieniem, o które podczas zimowych aktywności naprawdę nietrudno. A może wybierzesz jeden z zamienników tradycyjnej czapki?