Data modyfikacji:

Co na siniaki - Jak się ich pozbyć?

Siniak najczęściej pojawia się w wyniku urazu. Zwykle znika sam, ale może to zająć nawet ponad tydzień. Na szczęście istnieją sposoby, by pozbyć się go jak najszybciej. Chcesz wiedzieć, jak powstaje siniak, jak go leczyć i o czym świadczy kolor siniaka? Przeczytaj.

Siniaki

Siniak – co to takiego?

Siniak, czyli krwiak (podbiegnięcie krwawe) to wylew podskórny. Powstaje w wyniku uszkodzenia naczyń krwionośnych, ale krew wydostaje się z naczyń podskórnie, nie wylewa się na powierzchnię skóry, jak ma to miejsce przy zwykłym zranieniu się. Taki krwiak nie jest groźny, przeważnie wchłania się samoistnie.

Po około 7-10 dniach nie ma po nim śladu, ale nie zawsze. Jeśli uszkodzenie naczyń było rozległe, jego wchłanianie się może zająć nawet kilka tygodni. W takich sytuacjach warto wspomóc organizm i przyspieszyć ten proces, by znowu móc się cieszyć piękną i zdrowo wyglądającą skórą.

Skąd się biorą siniaki? Przyczyny powstawania siniaków

Siniaki powstają w wyniku mechanicznego uszkodzenia naczyń krwionośnych. Oznacza to, że każdy upadek, uderzenie lub uraz mogą doprowadzić do powstania czerwono-fioletowych siniaków. To najczęstsza przyczyna ich powstawania.

Część ludzi ma większą predyspozycję do pojawiania się krwiaków pod skórą. Przyczyn może być wiele. Często są to ludzie starsi lub osoby cierpiące na zapalenie naczyń krwionośnych. Dotyczy to także osób z awitaminozą, szczególnie z niedoborem witamin C i K, które odgrywają ważne role w procesie krzepnięcia krwi, osób przyjmujących przewlekle glikokortykosterydy lub aspirynę, cukrzyków lub ludzi z chorobami nowotworowymi. Na siniaki bardziej narażone są także osoby z niedoborem rutyny, która ma właściwości przeciwwysiękowe. 

Leczenie siniaków

Siniaki goją się same, ale czasem lepiej wspomóc organizm i przyspieszyć wchłanianie się krwiaków, szczególnie tych rozległych i bolesnych. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które powinny złagodzić ból i przyspieszyć cały proces gojenia się siniaków, czyli resorpcji.

Maść na siniaki z wyciągiem z wąkroty azjatyckiej

Poprawia mikrokrążenie i wytrzymałość naczyń krwionośnych. Łagodzi podrażnienia i przyspiesza regenerację skóry. Ma właściwości chłodzące, które łagodzą ból. Należy stosować ją tak, jak okład. Nałóż cienką warstwę i poczekaj kilkanaście minut do całkowitego wchłonięcia się preparatu. Należy ją stosować 3-4 razy dziennie.

Arnikowa maść lub żel na siniaki

Arnika górska zapobiega powstawaniu siniaków, zmniejsza rozległość tych, które już powstały i przyspiesza ich wchłanianie. Preparaty z arniką sprawdzą się na małe stłuczenia, ale także na te rozległe i bolesne. Cienką warstwę preparatu należy nanieść na krwiaka, delikatnie masować przez kilkanaście sekund i pozostawić do wchłonięcia się. Należy ją  stosować 3-4 razy dziennie dla lepszych efektów. Taki produkt możesz stosować także na pękające naczynka na skórze twarzy.

Maść na siniaki z substancją aktywną Antalgicine

Wspomaga regenerację podrażnionej skóry. Działa przeciwbólowo i przeciwświądowo. Dodatkowo nawilża skórę. Należy ją stosować raz lub dwa razy dziennie na oczyszczoną i wcześniej osuszoną skórę, aż do wchłonięcia się krwiaka.

Taśma kinezjologiczna na siniaki

Paski taśmy kinezjologicznej są przeznaczone do stosowania między innymi na siniaki i obrzęki. Taśmy lekko unoszą skórę, zwiększają przestrzeń między powięzią a skórą właściwą. Poprawia to krążenie, ale też wspomaga przepływ limfy. Taśmy mocuje się nad siniakiem na oczyszczoną i osuszoną wcześniej skórę.

Materiał taśm przepuszcza powietrze i pozwala skórze oddychać, można go moczyć podczas kąpieli, ale trzeba pamiętać, by spłukać z niego szampon czy żel pod prysznic. Taką taśmę można nosić około 5 dni.

Leczenie siniaków – domowe sposoby

Okłady z lodem lub zimne okłady na siniaki

Chłód sprzyja obkurczaniu się naczyń krwionośnych, co zapobiega rozszerzaniu się krwiaka i dodatkowo łagodzi ból.  Takie okłady można stosować od razu po urazie.

Ciepłe okłady na siniaki

Sprawdzą się dopiero na drugi dzień po urazie. Ciepło sprzyja wchłanianiu się krwiaka. Możesz przykładać butelkę z gorącą wodą do siniaka lub ręcznik, namoczony wcześniej w gorącej wodzie.

Domowej roboty maść z imbirem i czosnkiem

Do drobno posiekanego ząbku czosnku dodaj starty korzeń imbiru i łyżkę oliwy z oliwek. Wymieszaj i nałóż w miejscu siniaka. Pamiętaj, że taką maść możesz stosować tylko na nieuszkodzoną skórę. Imbir i czosnek poprawiają krążenie, dlatego sprzyjają wchłanianiu się krwiaków. Jeśli siniakowi towarzyszy chociażby najmniejsze przetarcie, lepiej zrezygnuj z tego sposobu, bo możesz podrażnić skórę.

Domowej roboty maść z octem i sokiem z cytryny

Łyżeczkę octu, świeżo wciśniętego soku z cytryny i łyżkę oliwy z oliwek należy wymieszać w szklanym naczyniu. Maść należy nakładać bezpośrednio na krwiaka i delikatnie masować. Ocet i sok z cytryny powinny łagodnie i naturalnie rozjaśnić skórę.

Kolor siniaka – o czym świadczy?

Barwa siniaka na samym początku jest żywoczerwona przez hemoglobinę, która jest składnikiem krwi. Taki kolor świadczy o świeżym urazie. Przyczyną jest świeża krew, której organizm jeszcze nie zaczął wchłaniać. Hemoglobina z czasem rozkłada się na biliwerdynę, która też jest barwnikiem, ale nietypowym, bo zielonym.

To właśnie biliwerdyna nadaje siniakom zielonkawą barwę. Z niej następnie powstaje bilirubina, która jest żółta. Zielono-żółty kolor sinika świadczy o starym urazie i zaawansowanym procesie wchłaniania.

Autorka: Natalia Ciszewska