Data modyfikacji:

Cera mieszana. Jakie kosmetyki używać?

Cera mieszana to ta najtrudniejsza do zdefiniowania – bardzo wiele osób ma problem z jej rozpoznaniem i udaje się to naprawdę nielicznym. W poniższym artykule podpowiadamy, jak rozpoznać i pielęgnować cerę mieszaną. Kosmetyki, które ci polecimy, uporają się z jej problemami, a ty będziesz cieszyć się zdrowo wyglądającą i świeżą skórą przez długi czas.

Zanim kupisz kosmetyki: cera mieszana – jaka to? Charakterystyka

Cera mieszana łączy w sobie zarówno cechy skóry suchej, jak i tłustej czy trądzikowej. Nie do pogodzenia? Nic bardziej mylnego! Taka cera najczęściej przetłuszcza się w tzw. strefie T, czyli na czole, nosie i brodzie.

Osoby z takim rodzajem skóry narzekają także na wysuszone policzki, drobne zaskórniki oraz zmiany zapalne. Cera mieszana to nierzadko rozszerzone pory i widoczne naczynka (zobacz - skóra naczynkowa - pielęgnacja). Niestety taki rodzaj może łączyć w sobie wszystko to, z czym walczą inne typy skóry.

Jak więc uporać się z cerą mieszaną? Nie należy to do najprostszych, ale kluczem jest odpowiednia pielęgnacja.

Sprawdź także dermokosmetyki do cery mieszanej.

Cera mieszana – pielęgnacja

Pielęgnacja każdego rodzaju skóry powinna składać się z następujących etapów:
  1. Demakijaż
  2. Oczyszczanie
  3. Tonizacja
  4. Nawilżanie
  5. Złuszczanie
  6. Odżywianie
Omówmy każdy po kolei. Demakijaż. To niezbędny krok dla każdej malującej się kobiety lub mężczyzny. Noszony przez cały dzień kosmetyk łączy się z brudem, potem i kurzem. Czasem ciepła woda z kosmetykiem do mycia twarzy nie wystarczą!

Nowością na rynku są płyny micelarne. Wielu producentów podkreśla nawet, że używanie takiego produktu to demakijaż i oczyszczanie w jednym. Cera mieszana wymaga jednak znacznie więcej troski. Płyny micelarne często zostawiają na skórze tzw. lepki, tłusty film.

Nałożenie na niego kremu nawilżającego może zapchać pory i doprowadzić do zaskórników. Pomyślicie – zrezygnuję z kremu. Nie tędy droga.

Cera mieszana wymaga nawilżenia, a ten tłusty film to jedynie pozostałość po lepkim kosmetyku, który nie zastąpi dogłębnego odżywienia. Jeśli macie cerę mieszaną, to po demakijażu zawsze oczyszczajcie twarz, niezależnie od tego, czy użyliście płynu micelarnego, czy klasycznego mleczka.

Krok 2, czyli oczyszczanie cery mieszanej. Kosmetyki, które będą do tego idealne polecimy poniżej, a teraz skupmy się na jego prawidłowym wykonaniu.

Mycie twarzy powinno trwać przynajmniej 1 minutę. Nigdy krócej, ponieważ wtedy nie dasz wybranemu kosmetykowi szans na działanie.

Do oczyszczania cery mieszanej świetnie sprawdzi się szczoteczka soniczna lub elektryczna. Dzięki odpowiedniej pulsacji i drganiom takie szczoteczki dogłębnie oczyszczą twoją twarz, jednocześnie jej nie podrażniając.

Szczoteczkę soniczną lub elektryczną możesz stosować przy każdym myciu twarzy, czyli średnio 2 razy dziennie. Nigdy mniej i nie więcej niż 3 razy w ciągu doby.

Dzięki oczyszczaniu szczoteczką soniczną lub elektryczną, zapobiegniesz powstawaniu zaskórników, zmniejszysz widoczność porów i wyregulujesz pracę gruczołów łojowych.

Trzeci krok twojej codziennej pielęgnacji to tonizacja. Mycie twarzy zaburza prawidłowe pH skóry. Tonik ma za zadanie je przywrócić.

Używaj go dwa razy dziennie i najlepiej zrezygnuj z wacików – pochłaniają one większość produktu, co sprawia, że na twojej skórze zostaje jedynie jego znikoma ilość. Najlepiej sprawdzą się produkty w sprayu lub delikatne wklepywanie kosmetyku palcami.

Czwarty krok, czyli nawilżanie. Każda cera wymaga nawilżenia, nawet jeśli jest tłusta lub mieszana. Nadprodukcja łoju to bardzo często wynik przesuszenia skóry – jeśli nie używasz kremu, twoja cera nawilża się sama, a gruczoły łojowe pracują jeszcze intensywniej.

Błędem jest zaniechanie tego kroku pielęgnacji. Nie myśl, że twoja cera i tak jest już wystarczająco tłusta. Może to właśnie jej reakcja na niedostateczne odżywienie?

Cera mieszana jest o tyle problematyczna, że policzki bywają dość suche, a czoło, nos i broda tłuste. W takiej sytuacji można pokusić się o stosowanie dwóch różnych kremów – lżejszego do strefy T i mocno odżywczego do reszty twarzy.

Krem nakładaj dwa razy dziennie, ale nie bezpośrednio po aplikacji toniku. Pozwól cerze kilka minut odetchnąć.

Wreszcie dwa ostatnie etapy pielęgnacji, czyli złuszczanie i odżywianie. Złuszczanie to nic innego jak peeling. Wykonuj go raz w tygodniu, najlepiej wieczorem i tuż po oczyszczaniu, kiedy cera jest wilgotna.

Peeling usuwa martwy naskórek, więc sprzyja cerze zarówno suchej (podrażniona skóra często potrafi odchodzić, peeling temu zapobiegnie), jak i tłustej (wyreguluje pracę gruczołów łojowych, zmniejszy ryzyko pojawienia się nowych zaskórników).

Najlepszy dla cery mieszanej będzie peeling enzymatyczny. Jeśli niektóre partie twojej cery są wyjątkowo wrażliwe, to złuszczaj jedynie tłustą strefę T.

Po złuszczaniu skórę tonizujemy, a następnie nakładamy krem nawilżający. A co z odżywianiem? To nic innego jak maska. Wybierz tą dopasowaną do potrzeb twojej skóry i wykonuj ją od 1 do 2 razy w tygodniu.

Cera mieszana – kosmetyki

Poniżej przygotowaliśmy dla ciebie najlepsze zestawienie kosmetyków dla cery mieszanej. Wśród nich znajdziesz propozycje na każdą kieszeń, a także produkty luksusowe. Zapraszamy do rankingu.

Cera mieszana – kilka rad, dzięki którym twoja skóra będzie jeszcze piękniejsza

  • Jeśli masz cerę mieszaną, to do wycierania twarzy ZAWSZE używaj oddzielnego ręcznika, a najlepiej ręcznika papierowego – z przyczyn czysto higienicznych
  • Bibułki matujące będą ratunkiem dla błyszczącej się w ciągu dnia strefy T.
  • Jak rozpoznać cerę mieszaną? Umyj ją kosmetykiem oczyszczającym, wytrzyj ręcznikiem i odczekaj chwilę. Zaobserwuj, w którym miejscu twoja skóra jest znacznie bardziej napięta, a w którym mocno się świeci. Jeśli nie zauważysz takiej zależności, to znak, że masz inny typ skóry.
  • Omijaj toniki z alkoholem – zaburzą warstwę lipidową twojej wymagającej cery.
Autorka: Klaudia Borycka