Włosy i skóra, zimą nie mają lekko - mrozy i suchy klimat, oddziałują na nie bardzo negatywnie. Niestety, także i lato nie jest łaskawe dla twojej urody: z jednej strony, wystawiana jest na działanie promieni UV oraz upał, a z drugiej… na klimatyzację. Dowiedz się, jak klimatyzacja wpływa na wygląd twojej skóry i włosów i jak zneutralizować jej działanie.
Klimatyzacja pozwala na przetrwanie ogromnych upałów w komforcie, dlatego coraz częściej spotykana jest nie tylko w miejscach pracy, ale i w domach. Pozwala na ustawienie pożądanej temperatury nawet, gdy za oknem skwar. Ten wynalazek ma jednak i złe strony – udowodniono, że długotrwałe przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, ma negatywny wpływ na cały organizm.
Poziom wilgotności w klimatyzowanym pokoju jest bardzo niski, co sprawia, że całe ciało traci wodę zdecydowanie szybciej. To prowadzi do osłabienia odporności, a w rezultacie – większej podatności na różnego rodzaju infekcje. Suche powietrze sprawia także, że skóra traci swój naturalny płaszcz lipidowy, co pozbawia ją naturalnej ochrony przed czynnikami zewnętrznymi.
Negatywny wpływ klimatyzacji, odczują posiadacze każdego typu cery. Zasada jest jedna: klimatyzacja osusza powietrze, a to sprawia, że skóra szybciej traci naturalną powłokę nawilżającą.
Czytaj również: Pielęgnacja skóry naczynkowej
Gdyby tego było mało, trzeba dodać, że skóra to nie jedyny obszar, który cierpi na skutek działania klimatyzacji. Gdy codziennie przebywasz w klimatyzowanym biurze lub używasz klimatyzacji w domu, po czasie możesz zauważyć, że odbija się to także na kondycji włosów.
Aby włos był elastyczny i gładki, musi być odpowiednio nawilżony. W suchym otoczeniu, woda „ucieka” z włosa, a ten staje się szorstki, podatny na łamanie, matowy. Podobnie dzieje się z paznokciami, które dla zachowania elastyczności, wymagają nawilżania.
Nie warto demonizować klimatyzacji: używana z rozsądkiem, znacznie poprawia komfort życia. Warto jednak przyglądać się stanowi swojej skóry, by w porę zauważyć moment, w którym przesuszone powietrze zaczyna jej szkodzić. Aby skóra wyglądała dobrze pomimo przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach, stosuj się do tych zasad:
Nawilżacze powietrza są popularne zwłaszcza zimą, gdy ratują zdrowie i urodę przed działaniem suchego powietrza, pochodzącego z grzejników. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby używać ich latem, jako formę ochrony przed klimatyzacją.
Warto zainwestować w nawilżacz powietrza, gdy masz klimatyzację w domu, a na dodatek borykasz się z alergiami, o które latem nietrudno. Nawilżone powietrze ułatwi oddychanie, poprawi sen, a także pozytywnie odbije się na wyglądzie twoich włosów, skóry i paznokci.
Klimatyzacja stosowana z rozsądkiem, znacznie poprawia komfort życia w trakcie upałów – nie musisz z niej rezygnować. Pamiętaj o zasadach, które pozwolą ci zachować dobry stan skóry i włosów nawet mimo codziennego przebywania w klimatyzowanym, suchym powietrzu.