Data publikacji:

Bromokryptyna na depresję – opinie, skutki uboczne

Czy bromokryptyna pomaga na depresję? Sprawdź, jakie są wskazania do stosowania bromokryptyny. Poznaj opinie kobiet stosujących bromokryptynę w przypadku hiperprolaktynemii. Dowiedz się, jak nazywają się preparaty z bromokryptyną zarejestrowane w Polsce i jakie działania niepożądane mogą wystąpić po stosowaniu preparatu.

bromokryptyna

Przeczytaj również: Korzyści i efekty z rzucenia palenia. Dlaczego warto rzucić palenie?

Lista dostępnych w Polsce preparatów z bromokryptyną:

  1. Bromergon
  2. Bromocorn 
  3. Parloden

Bromokryptyna na depresję?

Bromokryptyna jest agonistą receptora D2, co oznacza, że chętnie przyłącza się do tych receptorów, czego efekt można porównać do tego, który otrzymuje się po zażyciu dopaminy. Co więcej, lek wiąże się też z receptorami D1 i oddziałuje na komórki, przyczyniając się do zwiększenia produkcji dopaminy.
Wysoki poziom dopaminy prowadzi do uczucia euforii, zwiększonej motywacji i koncentracji. Stąd, według niektórych danych, stosowanie bromokryptyny w przypadku depresji może dać efekt terapeutyczny, ponieważ jednym z objawów depresji jest właśnie obniżone stężenie dopaminy w organizmie.

Bromokryptyna – wskazania

To nie jest typowy lek przeciwdepresyjny. Wśród wskazań do stosowania wyróżnia się:
  • zapobieganie lub zahamowanie laktacji po porodzie,
  • hiperprolaktynemia współistniejąca z brakiem miesiączki, impotencją, mlekotokiem lub zaburzeniami cyklu miesiączkowego,
  • gruczolaki przysadki typu prolaktynoma,
  • choroba Parkinsona,
  • rozpoczynające się połogowe zapalenie piersi,
  • akromegalia.
W niektórych przypadkach lekarz psychiatra może też zalecić bromokryptynę, jako element terapii depresji. Nie jest to jednak lek z wyboru w zaburzeniach ze spektrum depresyjnym. Stosuje się go jednak powszechnie, gdy stwierdza się wysokie stężenie prolaktyny (hiperprolaktynemię).
W ulotce dołączonej do opakowania Bromergonu znajduje się także informacja o tym, że bromokryptyna może łagodzić objawy depresyjne, szczególnie u osób z chorobą Parkinsona, ale nie tylko. Co więcej, zostało to udowodnione w badaniach klinicznych z udziałem pacjentów z depresją endogenną lub psychogenną, bez choroby Parkinsona.

Bromokryptyna - jak stosować?

Lek dostępny jest w tabletkach. Należy go przyjmować doustnie, według zaleceń lekarza prowadzącego. Maksymalna dawka bromokryptyny, którą można przyjąć w ciągu doby, wynosi około 30 mg. Terapię bromokryptyną rozpoczyna się początkowo od najniższej dawki, którą specjalista stopniowo zwiększa.

Bromokryptyna – skutki uboczne

Niestety stosowanie bromokryptyny, jak każdego innego leku, może się wiązać z wystąpieniem działań niepożądanych. Mogą to być zarówno przekrwienie śluzówki nosa, nudności, wymioty, zaparcia i senność, jak i o wiele poważniejsze skutki, które na szczęście występują u chorych bardzo rzadko – omamy, splątanie, urojenia czy hipotensja ortostatyczna.

W ulotce można znaleźć także informacje o tym, że możliwym działaniem niepożądanym stosowania preparatu jest także tendencja do tycia oraz pojawienie się nowych zachowań seksualnych lub modyfikacja już tych utrwalonych.

Bromokryptyna – opinie

Opinie osób, którym lekarz zalecił bromokryptynę przy hiperprolaktynemii, są pochlebne. Pacjenci zauważyli znaczną poprawę samopoczucia już po 2-3 tygodniach stosowania leku.
Kobiety, które stosowały bromokryptynę w celu zatrzymania laktacji i zmagały się z zaburzeniami depresyjnymi zauważyły poprawę ogólnego samopoczucia, zwiększoną motywację życiową, a nawet – w kilku przypadkach – euforię.

Bromokryptyna bez recepty?

Niestety, bromokryptyna to lek, który jest dostępny tylko i wyłącznie na receptę. Lekarz, który może wypisać ci receptę to ginekolog, endokrynolog, psychiatra, ale także internista.

Bromokryptyna – cena

Cena bromokryptyny waha się od kilku do kilkunastu złotych (3-36 zł) w zależności od procentu refundacji leku. Jeśli leczysz się u lekarza w ramach publicznego ubezpieczenia zdrowotnego, za lek zapłacisz mniej. Decydując się na leczenie prywatnie, musisz być przygotowana na to, że lek nie będzie refundowany.

Bromokryptyna – przeciwwskazania:

  • uczulenie na bromokryptynę, inne alkaloidy sporyszu lub substancje pomocnicze zawarte w preparacie,
  • choroby układu krążenia związane z niekontrolowanym nadciśnieniem tętniczym, nadciśnieniem tętniczym w ciąży, nadciśnieniem po porodzie i w okresie połogu oraz choroba wieńcowa,
  • ciężkie zaburzenia psychiczne lub zaburzenia psychiczne w przeszłości.

Bromokryptyna a ciąża - czy lek można stosować w ciąży?

Nie zaleca się zażywania bromokryptyny w ciąży, ponieważ lek wpływa hamująco na produkcję mleka. Jeśli przyjmujesz bromokryptynę i planujesz ciążę lub jesteś w ciąży, powinnaś jak najszybciej skontaktować się ze swoim lekarzem prowadzącym - psychiatrą, endokrynologiem lub internistą oraz z ginekologiem.
Leku nie zaleca się stosować także w czasie laktacji, ponieważ wpływa hamująco na produkcję prolaktyny, co przekłada się na produkcję mniejszej ilości mleka lub może spowodować całkowite zatrzymanie laktacji.

Bromokryptyna - interakcje z innymi lekami

Przed rozpoczęciem terapii z włączeniem bromokryptyny należy poinformować lekarza prowadzącego o wszystkich lekach i suplementach, które zażywasz, ponieważ część z nich może wchodzić w interakcje z bromokryptyną. Mogą to być między innymi:
  • leki o działaniu psychoaktywnym,
  • leki przeciwmigrenowe,
  • leki z grupy antagonistów dopaminy,
  • leki stosowane podczas leczenia akromegalii,
  • antybiotyki z grupy makrolidów,
  • azolowe leki przeciwgrzybicze.
Autorka: Natalia Ciszewska