Wskaźnik BMR – co to takiego?

Poszukując sposobów na pozbycie się zbędnych kilogramów, prędzej czy później spotkasz się z pojęciem BMR – co to za wskaźnik? BMR wiąże się z indywidualnym zapotrzebowaniem kalorycznym, które powinien znać każdy człowiek – tym bardziej aktywny fizycznie. Jak prawidłowo je obliczyć?

co to bmr

Co to jest BMR?

Wskaźnik BMR (basal metabolic rate) to nic innego, jak zapotrzebowanie kaloryczne danego człowieka, niezbędne do wykonywania podstawowych codziennych czynności i bezproblemowej pracy organizmu. Jeśli jesteś aktywna, zapotrzebowanie kaloryczne będzie rosło, dlatego obliczanie wskaźnika BMR jest w takim wypadku cenną pomocą. Zwłaszcza, jeśli chcesz zrzucić kilka kilogramów, powinnaś znać swoje BMR i konsekwentnie się go trzymać.

Jak obliczyć BMR?

Sposobów na sprawdzenie licznika BMR jest naprawdę sporo. Najprostsze z nich zakładają, że aby obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne, należy wziąć pod uwagę płeć, wiek, wagę oraz wzrost danej osoby.

Wskaźnik BMR i metoda Harrisa-Benedicta

Pierwszym ze sposobów na obliczenie BMR jest metoda Harrisa-Benedicta, wymyślona jeszcze na początku ubiegłego stulecia. Wykorzystuje ona parametry płci, wagi oraz wieku i opiera się na dwóch wzorach matematycznych:
  • Wskaźnik BMR dla kobiet: 655 + [9,6 x masa ciała (kg)] + [1,8 x wzrost (cm)] - [4,7 x wiek (lata)]
  • Wskaźnik BMR dla mężczyzn: 66 + [13,7 x masa ciała (kg)] + [5 x wzrost (cm)] - [6,76 x wiek (lata)]

BMR – jak obliczyć je metodą Mifflin-St Jeor?

Innym, bardziej precyzyjnym i nowoczesnym sposobem liczenia wskaźnika BMR jest metoda Mifflin-St Jeor, opracowana w roku 2005. Aby sprawdzić licznik BMR z jej pomocą, należy posłużyć się następującymi wzorami:
  • Wskaźnik BMR dla kobiet: [9,99 x masa ciała (kg)] + [6,25 x wzrost (cm)] - [4,92 x wiek (lata)] - 161
  • Wskaźnik BMR dla mężczyzn: [9,99 x masa ciała (kg)] + [6,25 x wzrost (cm)] - [4,92 x wiek (lata)] + 5.

Jesteś aktywna? Poza wskaźnikiem BMR sprawdź CPM

W obydwu powyższych metodach wynik działania matematycznego oznacza minimalne (czyli niezbędne do przeżycia) zapotrzebowanie kaloryczne dla danej osoby. Jeśli intensywnie ćwiczysz to naturalne, że twoje zapotrzebowanie kaloryczne będzie podwyższone – w takim wypadku warto posłużyć się nie tylko BMR, ale także współczynnikiem CMP (całkowitej przemiany materii). Sposób na wyliczenie CPM jest bardzo prosty – wystarczy, że swoje BMR pomnożysz przez x, przy czym x przyjmuje następujące wartości:
  • 1,2 – 1,3 – dla pacjenta chorego leżącego w łóżku,
  • 1,4 – dla niskiej aktywności fizycznej,
  • 1,6 –dla umiarkowanej aktywności fizycznej,
  • 1,75 – aktywny tryb życia,
  • 2 – bardzo aktywny tryb życia,
  • 2,2-2,4 – wyczynowe uprawianie sportu.
Aby obliczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne, możesz skorzystać także z prostych w obsłudze liczników BMR online. Wystarczy, że wprowadzisz dane do kalkulatora, a otrzymasz precyzyjny wynik i swój wskaźnik BMR lub CPM.

Licznik BMR: cenna pomoc w odchudzaniu

Wskaźnik BMR to cenna wskazówka na drodze do zdrowia i wymarzonej sylwetki. Pamiętaj, że mądre odchudzanie to nie głodzenie się - twój organizm wymaga odpowiedniej ilości energii do prawidłowej pracy. Sprawdź, jakie jest twoje zapotrzebowanie kaloryczne i dostosuj do niego swój sposób żywienia.
Autor: Redakcja Dbam o siebie