Data publikacji:

Odchudzanie krok po kroku. Poradnik, jak zacząć odchudzanie

Chcąc zrzucić kilka kilogramów, warto pamiętać, że kluczem do sukcesu jest odpowiednie przygotowanie, cierpliwość i systematyczność. Nie da się schudnąć w ciągu dnia, tygodnia czy nawet miesiąca, zwłaszcza jeśli nie chce się uzyskać efektu jo-jo. Odchudzanie wymaga czasu i zmiany wielu nawyków – nie tylko tych żywieniowych, ale często całego planu dnia. Od czego zacząć odchudzanie i o czym warto pamiętać, aby uzyskać wymarzoną sylwetkę i zdrowy organizm? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.
Odchudzanie krok po kroku. Poradnik, jak zacząć odchudzanie

Jak rozpocząć odchudzanie?

Często zdarza się, że ktoś decyzję o podjęciu diety podejmuje spontanicznie, zaczyna od razu, ale po kilku dniach traci motywację, zniechęca się i rezygnuje. Bywa też tak, że decyzja o rozpoczęciu odchudzania zostaje podjęta, ale pierwsze kroki długo nie padają np. przez brak czasu, a start diety odkładany jest wciąż do kolejnego poniedziałku czy do kolejnego miesiąca. Od czego więc zacząć odchudzanie, aby uniknąć takich sytuacji? Przede wszystkim od dobrego planu!
Jak rozpocząć odchudzanie, gdy nie masz czasu nawet na przygotowanie sobie obiadu czy poświęcenie ośmiu godzin na sen? Jest to bez wątpienia trudne, dlatego przede wszystkim zacznij od uporządkowania swoich codziennych zajęć i obowiązków, aby móc ułożyć je w przejrzysty plan. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które mogą ci w tym pomóc:
  • ogranicz czas, jaki poświęcasz na przeglądanie aktualności w portalach społecznościowych, oglądanie seriali czy programów w telewizji – nie musisz oczywiście z tych zajęć rezygnować, ale jeśli zastanowisz się, ile dziennie czasu na nie poświęcasz, prawdopodobnie uzyskasz odpowiedź na pytanie, dlaczego nie masz czasu na treningi czy przygotowywanie sobie posiłków;
  • nie odkładaj pracy i obowiązków domowych na później, ponieważ zadania, które musisz wykonać, będą się nawarstwiać i w konsekwencji będzie towarzyszył ci ciągły stres spowodowany opóźnieniami oraz prawdopodobnie niewyspanie lub zmęczenie przez nieregularny sen (pamiętaj, że stres nie jest dobrym sposobem na to, jak się odchudzić);
  • postaraj się spać 7-8 godzin dziennie, najlepiej w godzinach około 22:00-6:00, jeśli tylko pozwala ci na to wykonywana praca. Regularny rytm dnia i nocy jest bardzo ważny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, a dzięki odpowiedniej ilości snu nie będziesz czuć ciągłego zmęczenia, tylko energię i motywację do działania (na przykład do rozpoczęcia ćwiczeń – co wspomaga skuteczne odchudzanie);
  • postaw na organizację – zacznij od rozpisywania sobie planu dnia w podziale na godziny, uwzględniając czas poświęcony na przygotowanie i zjedzenie posiłków, pracę i dojazd do niej, zakupy oraz obowiązki domowe. Postaraj się przez kilka dni trzymać stworzonego harmonogramu, a zobaczysz, że przynosi ci to dużo satysfakcji, a co najważniejsze – pozwala wygospodarować czas na przygotowanie zdrowej, zbilansowanej diety, stanowiącej filar zdrowego odchudzania;
  • naucz się prosić o pomoc – nie bój się poprosić partnera czy partnerkę, rodzica lub rodzeństwa o pomoc w wykonaniu części zadań domowych, w zrobieniu zakupów czy przygotowaniu kolacji, bo dzięki temu nie tylko zyskasz czas, ale przyczynisz się też do budowania zdrowych relacji z bliskimi, którzy być może zechcą dołączyć do ciebie w zdrowym, skutecznym odchudzaniu.
Sposobów na to, jak się odchudzić, jest wiele, jednak warto zacząć od dobrego przygotowania. Pomocne może być przeczytanie poradnika poświęconego zdrowemu odchudzaniu się – pamiętaj tylko, by zwrócić uwagę na to, kto jest autorem i czy ma podstawy do tego, aby doradzać innym (na przykład czy jest osobą z doświadczeniem i wykształceniem w dziedzinie dietetyki).

Jak zacząć skuteczne odchudzanie?

Co na odchudzanie wpływa pozytywnie, poza wymienionymi wyżej punktami? Istotna jest metoda małych kroków, ponieważ wprowadzając do swojej diety z dnia na dzień zupełnie nowe produkty i zmieniając całkowicie styl życia, możesz się tylko niepotrzebnie zniechęcić. Jak więc rozpocząć odchudzanie? Postaraj się wykorzystywać nowe produkty stopniowo, być może dopiero poznając niektóre smaki, przyprawy czy przepisy. Pozwól też swojemu organizmowi przyzwyczaić się do jedzenia większej liczby posiłków dziennie, jeśli do tej pory twoja codzienna dieta wyglądała inaczej. Chcąc prowadzić zdrowe, skuteczne odchudzanie, powinno się jeść 4-5 posiłków dziennie, ponieważ jest to dobry sposób na zapewnienie sobie dziennego zapotrzebowania na kalorie w sposób niepowodujący przybierania kilogramów. Podczas odchudzania najczęściej je się więcej niż wcześniej, ale posiłki są dużo zdrowsze.
Jeśli pracujesz poza domem, to pamiętaj, aby przed wyjściem zawsze zjeść śniadanie. W pracy zjedz drugie śniadanie i lunch lub obiad, a później, po powrocie do domu, podwieczorek i kolację. Staraj się nie przyjmować ostatniego posiłku zbyt późno – dobrze, jeśli zostawisz 2-3 godziny przed snem na spokojne przetrawienie spożytego jedzenia.

Co wspomaga odchudzanie?

Gdy wiesz już, jak rozpocząć odchudzanie, warto też zwrócić uwagę na to, co wspomaga odchudzanie i dbanie o zdrową dietę. Przydatna może być na pewno wizyta u dietetyka, który ułoży dietę dostosowaną do twojej masy ciała, upodobań czy alergii pokarmowych. Ważne jest też edukowanie się w tematyce związanej ze zdrowym odżywianiem i dbaniem o organizm podczas odchudzania – może ci w tym pomóc branżowa literatura.
Nie można też oczywiście zapomnieć o regularnej aktywności fizycznej, bez której skuteczne odchudzanie raczej się nie zdarza. Jeśli nie ćwiczysz na co dzień, zacznij od mało wymagających aktywności, takich jak spacery czy jazda na rowerze. Stopniowo staraj się wydłużać czas treningu i dodawać do niego nowe elementy. Po kilku tygodniach ruch i zdrowe odżywianie z pewnością staną się już nawykiem.
Rita Turbiarz
Rita Turbiarz

Chętnie piszę o tematach związanych ze zdrowiem, aktywnością fizyczną, dbaniem o dom i ogród oraz o ciekawych książkach, filmach i grach (dla dużych i małych), chociaż spod mojego pióra wychodzi o wiele więcej. Gdy już oderwę się od klawiatury, to ćwiczę jogę, staram się coraz lepiej poznawać roślinną kuchnię i marzę o własnym psiaku – może kiedyś!