Data publikacji:

Amol w ciąży – czy można stosować?

Czy można stosować Amol w ciąży? Na ból głowy, na ból zęba, na żołądek. Zastosowanie Amolu jest bardzo szerokie. Producent proponuje, że można go nie tylko wcierać w skórę w okolicy odczuwanej bolesności. Można też go pić, a nawet stosować do domowych inhalacji. Sprawdź, czy Amol w ciąży jest bezpieczny.

amol w ciąży

Przeczytaj również: Cesarskie cięcie – wszystko, co musisz wiedzieć

Amol – co zawiera? Jak działa?

Amol to etanolowy roztwór mieszaniny olejków eterycznych i mentolu. W 1000 g preparatu znajduje się:

  • 1 g olejku cytronelowego,
  • 1 g olejku goździkowego,
  • 2,4 g olejku cynamonowego,
  • 5,7 g olejku cytrynowego,
  • 2,4 g olejku lawendowego,
  • 2,4 g olejku z mięty pieprzowej,
  • 17,23 g mentolu.

Amol stosowany na skórze powoduje przekrwienie i miejscowe rozgrzanie skóry. Preparat stosowany doustnie działa rozkurczająco na przewód pokarmowy. Produkt jest zazwyczaj stosowany w przypadku przeziębień, grypy, bólu zatok, głowy czy bóli mięśniowych. Wiele osób stosuje też Amol w przypadku wzdęć czy niestrawności. Produkt zmniejsza też dolegliwości, które towarzyszą ukąszeniom przez owady. Pozostaje tylko najważniejsze pytanie – czy produkt jest bezpieczny w ciąży?

Czy można pić Amol w ciąży?

Według ulotki dołączonej do opakowania, nie zaleca się stosowania Amolu przez cały okres ciąży oraz w okresie laktacji ze względu na brak danych dotyczących możliwych skutków ubocznych stosowania produktu.

Dlaczego nie można pić Amolu w ciąży?

Przyczyna, wbrew pozorom, jest bardzo prosta. Jednym ze składników preparatu jest alkohol, dokładnie etanol. A jak powszechnie wiadomo, kobieta w ciąży nie powinna spożywać nawet najmniejszych porcji alkoholu, ponieważ istnieje ryzyko, że mogłoby to doprowadzić do przedwczesnego porodu lub do poronienia.

Amol w ciąży – inhalacje. Czy są bezpieczne?

Dodanie kilku kropel Amolu do miski z parującą wodą do domowej inhalacji wydaje się być dobrym pomysłem, ale czy na pewno jest to bezpieczne dla dziecka? Zdanie ginekologów w tej kwestii jest jednoznaczne.

Wdychając parującą wodą z dodatkiem Amolu, wdychasz też parujący alkohol, który dostaje się z pęcherzyków płucnych do twojej krwi, w tym też do łożyska. Może to źle wpłynąć na ciążę, doprowadzając do poronienia lub przedwczesnego porodu, tak samo, jak w przypadku wypicia Amolu.

Oczywiście stężenie alkoholu zawartego w kilku kroplach Amolu, które dodałaś do przygotowanej wody do domowej inhalacji, jest bardzo małe i nie powinno być groźne dla zdrowia ciąży. Nie powinno, ale może – dlatego stanowisko ginekologów i położników w sprawie alkoholu w ciąży jest takie samo. Nie wolno go spożywać w żadnej postaci – ani doustnie, ani w formie inhalacji. Ta zasada tyczy się nawet najmniejszych porcji produktów z alkoholem, w tym także cukierków z alkoholem.

Amol w ciąży do smarowania. Można?

Zdanie ginekologów w tej kwestii jest podzielone. Jedni odradzają używania jakichkolwiek preparatów z dodatkiem alkoholu na skórze w okresie ciąży, a inni nie widzą przeciwwskazań. W końcu większość preparatów do pielęgnacji skóry czy włosów zawiera w swoim składzie dodatek alkoholu.

Najlepiej będzie, jeśli skonsultujesz się w tej sprawie ze swoim ginekologiem lub położną. Lista leków, które można stosować w ciąży jest krótka, dlatego nic dziwnego, że szukasz jak najlepszych, ale też jednocześnie bezpiecznych rozwiązań. Specjalista najlepiej doradzi, czy w przypadku twojej ciąży smarowanie się Amolem jest dobrym pomysłem.

Co zamiast Amolu w ciąży?

Zapytaj farmaceutę, lekarza rodzinnego lub swojego ginekologa o listę leków, które możesz stosować w ciąży w przypadku przeziębienia, bólu głowy czy niestrawności. Bezpiecznym lekiem w ciąży jest paracetamol, ale przed użyciem jakiegokolwiek leku koniecznie skonsultuj się wcześniej ze specjalistą.

Autorka: Natalia Ciszewska