Data modyfikacji:

Jak zmniejszyć zmarszczki pod oczami?

Ci nieproszeni goście mogą pojawić się nawet w młodym wieku. Zmarszczki pod oczami to kompleks wielu kobiet, skutecznie odbierający witalność prawie każdemu spojrzeniu. Czy można zminimalizować je bez stosowania metod medycyny estetycznej? Okazuje się, że aby zmniejszyć oznaki mijającego czasu możesz posłużyć się domowymi metodami. Zdradzamy, które są najskuteczniejsze!
zmarszczki pod oczami

Zmarszczki pod oczami – problem (prawie) każdej z kobiet

Trzeba postawić sprawę jasno – niezależnie od tego, jak bardzo o siebie dbasz, one i tak cię dopadną. Zmarszczki pod oczami pojawiają się u każdego, a ich zminimalizowanie nie jest prostym zadaniem. Zdecydowanie lepiej jest zapobiegać ich powstawaniu.

Skóra okolic oczu jest cieńsza niż w innych partiach twarzy. Dodatkowo, nie jest wsparta przez tkankę tłuszczową, co czyni ją bardzo wrażliwą na działanie czynników zewnętrznych. Szybko traci wodę, elastynę i kolagen, a nieodpowiednia pielęgnacja oraz złe codzienne nawyki przyspieszają pogorszenie jej wyglądu.

Co powoduje zmarszczki pod oczami?

Powodu powstawania zmarszczek, jakim jest mijający czas, nie da się w żaden sposób uniknąć. Poza nim istnieje jednak kilka innych przyczyn, które przyspieszają pojawienie się zmarszczek, a których warto się wystrzegać.
  • Nieodpowiednie nawyki pielęgnacyjne. Zbyt mocne pocieranie okolic oczu i naciąganie skóry sprawiają, że szybciej traci swoją elastyczność.
  • Niewłaściwie dobrane kosmetyki. Skóra okolic oczu wymaga silnego nawilżania, jednak powinna być pielęgnowana za pomocą delikatnych, możliwie naturalnych produktów. Nieodpowiednie kosmetyki mogą sprawiać, że będzie starzała się szybciej.
  • Chroniczne zmęczenie. Jeśli śpisz zbyt mało, a w ciągu dnia nie znajdujesz czasu na relaks, twoja skóra to odczuje. Efektem będą wcześnie pojawiające się zmarszczki pod oczami.
  • Zbyt małe nawodnienie organizmu. Skóra wymaga nawilżania także „od środka” – aby wyglądała młodo i zdrowo, powinnaś pić co najmniej 2 litry wody mineralnej każdego dnia.
  • Zła dieta. Wszelkie, „śmieciowe” jedzenie, nadmierna ilość cukru i żywności przetworzonej to wrogowie młodej i zdrowej skóry. Aby wyglądała świetnie jak najdłużej, dostarczaj jej witamin i minerałów pochodzących z wysokiej jakości żywności; owoców, warzyw, chudego mięsa, zbóż i zdrowych tłuszczy.
  • Stres. Oczywiście, nie można go uniknąć, jednak warto nauczyć się z nim walczyć. Znajduj czas na rozładowanie nerwów poprzez ulubione zajęcia, a twoja cera będzie wyglądała promienniej.
  • Ekspresyjna mimika. Jeśli na co dzień stroisz wiele wymyślnych min, twoja skóra jest bardziej narażona na powstawanie zmarszczek.

Jak zmniejszyć widoczność zmarszczek pod oczami?

Zmarszczkom lepiej zapobiegać niż je leczyć – jeśli chcesz, aby pojawiły się jak najpóźniej, staraj się wystrzegać wyżej wspomnianych błędów. Czy jednak powstałe już zmarszczki można zminimalizować bez ingerencji kosmetologa? Choć to proces żmudny i długotrwały, stosowanie odpowiednich kosmetyków może znacznie poprawić jakość skóry pod oczami.

Stosuj delikatny demakijaż

Zmywając makijaż oka pamiętaj, aby ze skórą obchodzić się maksymalnie delikatnie. Najlepiej, jeśli zrobisz to jedynie przykładając płatek nasączony płynem micelarnym do powieki. Aby ten sposób zadziałał, płyn musi być odpowiednio silny. Najlepiej stosować kosmetyki do demakijażu na bazie olejków, które dobrze zmywają kosmetyki kolorowe, a zarazem pielęgnują skórę okolic oczu.

Krem na zmarszczki pod oczami

Gwoździem programu przeciwzmarszczkowej pielęgnacji jest dobry krem. Aby jego stosowanie przyniosło efekty, powinien zawierać m. in. witaminy A i E, wyciąg ze świetlika, kwas hialuronowy, koenzym Q10. Te substancje pobudzają syntezę kolagenu w skórze, dzięki czemu ta staje się bardziej napięta i kładka. Pamiętaj, że krem pod oczy należy wklepywać, a nie wcierać. Stosuj go dwa razy dziennie – podczas porannej toalety oraz wieczornej pielęgnacji.

Domowe metody pielęgnacyjne

W trosce o odmłodzenie okolic oczu możesz wykorzystać produkty, które masz w swojej lodówce. Osławiony już okład z plasterków ogórka rozjaśni i nawilży cerę pod oczami. Od czasu do czasu, zamiast kremu pod oczy warto nałożyć na skórę naturalny olejek (np. z nasion lnu) lub zwykłą oliwę oliwek. Aby uelastycznić skórę i dodać jej świeżości, możesz kłaść na nią torebeczki wcześniej zaparzonej zielonej herbaty.

Ostrożnie z makijażem

Jeśli stosujesz korektory pod oczy, nie wybieraj kosmetyków o ciężkiej formule. Lepiej sprawdzą się produkty kremowe, a zarazem kryjące, których nakładanie nie wymaga grubej warstwy. Aby skóra pod oczami nie przesuszała się, nie należy nakładać na nią dużych ilości matującego pudru.

Pamiętaj o filtrach UV

Ekspozycja skóry na działanie promieni UV znacznie przyspiesza procesy starzeniowe. Cera okolic oczu jest szczególnie wrażliwa na działanie słońca, dlatego latem nie powinnaś zapominać o stosowaniu kosmetyków do twarzy z wysokimi filtrami. Wybierz lekki krem dopasowany do potrzeb twojej cery z funkcją fotoochrony. Niskie filtry UV obecne są również w niektórych kosmetykach kolorowych (w tym także w naturalnych produktach mineralnych).
Skóra okolic oczu jest bardzo wrażliwa, dlatego każdy prędzej czy później będzie musiał zmierzyć się ze zmarszczkami tych okolic. Pamiętaj, że łatwiej im zapobiegać niż leczyć. Gdy już się pojawią, poświęć cerze pod oczami nieco więcej uwagi.
Autorka: Joanna Stanuch