Witamina D3 nadmiar – ile to jest?
Przedawkowanie następuje z reguły podczas przyjęcia dawki w ilości 100 000 UI. Standardowa dobowa dawka dla człowieka dorosłego wynosi 800 UI. Jednak, aby doszło do zatrucia witaminą D, musiałbyś przyjmować dawki powyżej wspomnianych 100 000 UI przez długi czas. Jeśli jednorazowo (albo nawet przez kilka dni z rzędu) pomylisz się przy odmierzaniu ilości, nic ci nie grozi. Ale bądź czujny i lepiej nie przekraczaj zalecanej dobowej ilości.
Jakie objawy powoduje nadmiar witaminy D? Dowiedz się więcej!
Jakie są skutki uboczne braku witaminy D3?
Z racji położenia Polski na kuli ziemskiej, kąt padania promieni słonecznych od września do końca kwietnia (oraz ich natężenie i ilość) jest zbyt mały, by ciało człowieka syntezowało witaminę D przez skórę. Dlatego nawet do 90% osób żyjących w Polsce ma niedobór tej witaminy.
Skutki uboczne niedoboru witaminy D3 prowadzą do chorób układu kostnego oraz do zapadania na szereg chorób cywilizacyjnych.
Decyzję o suplementacji podejmij zawsze po konsultacji z lekarzem prowadzącym, by wykluczyć, czy nie ma żadnych przeciwskazań, abyś regularnie przyjmował tę witaminę oraz aby dostosować niezbędną jej ilość.
Witamina D3 skutki uboczne niedoboru – jakie są?
Brak odpowiedniej diety oraz potrzebnego poziomu nasłonecznienia powoduje niedobór D3. Objawy niedoboru witaminy D3 to:
- zły nastrój, depresja, chandra,
- większa wrażliwość ciała na ból,
- osłabienie mięśni całego ciała,
- zwiększona podatność kości za złamania,
- stres, nerwowość, podwyższone ciśnienie krwi.
Jakie są przeciwskazania do suplementacji witaminy D3?
Nie stosuj witaminy D3, jeśli jesteś uczulony lub nadwrażliwy na nią. Jeśli cierpisz na wapniową kamicę nerek albo niewydolność nerek – również nie przyjmuj tej witaminy. W przypadku, gdy stosujesz leki przeciwpadaczkowe, tiazydy, ryfampicynę, zażywasz magnez albo ciekłą parafinę – nie suplementuj witaminy D3. Ona bardzo silnie reaguje z podanymi substancjami, więc lekarze i farmaceuci nie zalecają połączeń tego typu.