Data publikacji:

Uczulenie na orzechy: objawy

Alergia pokarmowa jest obecnie bardzo powszechnym zjawiskiem występującym u osób dorosłych, dzieci, a nawet niemowląt. Szacuje się, iż dotyka ona obecnie około 4%-8% dzieci i około 2% do 4% osób dorosłych. Do najczęściej występujących alergenów pokarmowych należą mleko krowie, jajka, orzechy, pomidory, zboża czy cytrusy.

Dodatkowym problemem jest fakt, iż uczulenie na orzechy może występować krzyżowo przy innym typie alergii, jakim jest alergia wziewna. Jednym z częściej występujących i niebezpiecznych alergenów są różnego typu orzechy. Jak zatem objawia się uczulenie na orzechy?

Uczulenie na orzechy – objawy u dorosłych 

Dotychczasowe badania naukowe dowiodły, iż działanie alergenne ma ponad 15 odmian orzechów. Do najbardziej alergennych należą orzechy ziemne, arachidowe oraz orzechy laskowe. 
W przypadku osób uczulonych, orzechy stanowią bardzo silny alergen, który może nawet wywołać zagrażający życiu wstrząs anafilaktyczny. 
Objawy alergiczne u osób uczulonych pojawiają się niemalże natychmiast po spożyciu i zależą od dawki spożytego alergenu. Do najczęściej spotykanych objawów należą:
  • opuchnięcie wnętrza jamy ustnej wraz z językiem połączone z uczuciem zaciskającego się gardła,
  • problemy oddechowe,
  • zaburzenia świadomości,
  • omdlenie związane z nagłym spadkiem ciśnienia tętniczego krwi,
  • wstrząs anafilaktyczny, który jest najgroźniejszą reakcją.
Do nieco łagodniejszych objawów można zaliczyć: zapalenie błony śluzowej nosa i spojówek czy uogólnioną pokrzywkę. 

Uczulenie na orzechy – objawy u dzieci 

W przypadku dzieci objawy uczuleniowe na orzechy wyglądają podobnie jak u osób dorosłych. Najczęściej w wyniku spożycia orzechów pojawiają się:
  • obrzęk warg,
  • uczucie puchnięcia w jamie ustnej wraz z językiem,
  • wrażenie swędzenia i szczypania w jamie ustnej i gardle,
  • napadowy świszczący kaszel,
  • wodnisty katar,
  • czerwona i mocno swędząca wysypka w okolicach ust, na rękach i tułowiu. 

Uczulenie niemowlaka na orzechy – objawy 

Zasadniczo niemowlęta należą do grupy najmniej narażonej na wystąpienie alergii na orzechy.
Nie wynika to jednak z faktu, iż występuje ona rzadziej u niemowląt. Orzechy są po prostu produktem, którego nie podaje się dzieciom w wieku niemowlęcym.
Nie oznacza to jednak, że nie są spożywane w formie śladowych ilości pozostałych z produkcji chrupek kukurydzianych czy wafelków.
Do niepokojących objawów, mogących świadczyć o kontakcie z alergenem pochodzącym z orzechów, należą między innymi:
  • kolki i wzdęcia,
  • ulewania,
  • biegunka ze śladami śluzu lub krwi w kale.
Do lżejszych objawów uczuleniowych należą suchość skóry, a także pojawienie się czerwonych i łuszczących się zmian skórnych na policzkach, w zgięciach kolanowych i łokciowych oraz na nóżkach.  

Uczulenie na orzechy włoskie – objawy 

W przypadku uczulenia na orzechy włoskie najczęściej występującym objawem alergii jest pokrzywka skórna, łzawienie i szczypanie oczu. Stan zapalny spojówek, a także dolegliwości żołądkowo-jelitowe połączone z biegunką. 

Uczulenie na orzechy laskowe – objawy 

Orzechy laskowe są drugim najsilniej uczulającym produktem po orzeszkach arachidowych.
Co istotne, alergia na orzechy laskowe często następuje w reakcji krzyżowej u osób, które ogólnie nie posiadają alergii pokarmowej. Bowiem w wielu przypadkach alergia na orzechy laskowe dotyka osób i dzieci chorujących na alergię wziewną związaną z pyłkami. 
Ponadto w przypadku alergii na orzechy laskowe, podobnie jak w przypadku alergii na orzeszki arachidowe, reakcja alergiczna ma często gwałtowny przebieg. I jest niemalże natychmiastowa.
Do najgroźniejszych objawów należą:
  • mrowienie i pieczenie w jamie ustnej i gardle,
  • problemy oddechowe powiązane z uczuciem duszenia wskutek powstającego w gardle obrzęku łącznie z możliwością wstrząsu anafilaktycznego, zagrażającego już bezpośrednio życiu uczulonego. 

Uczulenie na orzechy nerkowca – objawy 

Objawy uczulenia na nerkowca mogą obejmować natychmiastowy obrzęk jamy ustnej i gardła. Owrzodzenia jamy ustnej, wymioty, pokrzywkę skórną i najniebezpieczniejszy wstrząs anafilaktyczny.
Wedle obserwacji naukowych ponad połowa uczulonych reaguje pokrzywką lub swędzącą wysypką skórną. U 25% następują problemy oddechowe i obrzęk gardła. Pozostały procent z kolei przypłaca spożycie nerkowców dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi, a nawet problemami sercowo-naczyniowymi. 

Uczulenie na orzechy arachidowe – objawy 

Orzechy arachidowe należą do najsilniejszych alergenów pośród orzechów.
To właśnie w ich przypadku odnotowuje się największą ilość występowania wstrząsów anafilaktycznych.
Do innych typowych objawów alergicznych, występujących w stopniu umiarkowanym, należą:
  • pokrzywka skórna w okolicach ust, na rękach, nogach i plecach,
  • łzawienie i szczypanie oczu łącznie z alergicznym zapaleniem spojówek,
  • często też dochodzi do wymiotów, nudności i biegunek. 

Reakcje uczuleniowe – jak pomóc? 

W przypadku wystąpienia alergii o stopniu umiarkowanym, związanej z wysypką, łzawieniem, obrzękiem gardła i języka, najlepszym rozwiązaniem jest natychmiastowe podanie leku antyhistaminowego. Choremu, który nie może przełykać, można podać tabletkę pod język lub jeżeli jest taka możliwość, to należy skorzystać z formy syropu. 

W przypadku bardziej drastycznych reakcji należy dodatkowo natychmiast wezwać pogotowie ratunkowe.
Z kolei w razie utraty przytomności i braku oddechu, należy natychmiast rozpocząć resuscytację. Oczywiście przywracanie czynności krążeniowo-oddechowych należy kontynuować do momentu ich przywrócenia bądź do przyjazdu ratowników medycznych. 

Alergia na orzechy – kilka słów podsumowania 

Jednym z szybciej działających leków antyhistaminowych, działających w chwilę po rozpuszczeniu pod językiem, jest dostępny na Ceneo.pl
Jest to lek dostępny bez recepty, który w profilaktyce podaje się raz dziennie. Natomiast w sytuacji nagłej wykazuje on bardzo szybkie działanie.
Bezsprzecznie w przypadku osób cierpiących na alergię na orzechy, zawsze przede wszystkim należy stosować się do zaleceń lekarza i wyeliminować całkowicie z diety czynnik alergenny. 

Matka dziecka cierpiącego na alergię wziewną.

Jadwiga Kucharczyk 

Autor: Jadwiga Kucharczyk