Data publikacji:

Uczulenie na dłoniach – przyczyny i sposoby leczenia

Na twoich dłoniach pojawiły się swędzące plamy lub krostki? To powszechne zjawisko, najczęściej oznaczające reakcję alergiczną. Niestety, wytypowanie czynnika, który powoduje uczulenie na dłoniach, nie zawsze jest prostym zadaniem. Sprawdź, co może być przyczyną alergii oraz jak sobie z nią radzić.
uczulenie na dłonaich

Alergia na dłoniach – objawy

Mawia się, że różne rzeczy możemy „zobaczyć tak wyraźnie, jak na dłoni”. Ta część ciała, choć intensywnie używana każdego dnia, pozostaje niezwykle delikatna i wrażliwa na działanie rozmaitych czynników. Dzieje się tak dlatego, że skóra dłoni cechuje się słabo rozwiniętą warstwą hydrolipidową. Nieprawidłowo traktowana, jest skłonna do łuszczenia, przesuszenia, a nawet alergii.

Uczulenie na dłoniach manifestuje się w postaci czerwonych plam lub krostek z wodnistą zawartością. Często wiąże się z uczuciem ściągnięcia, pieczeniem oraz świądem. W niektórych przypadkach, alergia na dłoniach objawia się nawet pękaniem skóry, powodującym ostry ból.

Co powoduje uczulenie na dłoniach?

Drobne, nagle pojawiające się zmiany na dłoniach najczęściej oznaczają alergię kontaktową. Może mieć ona związek z ostatnio używanymi substancjami i przedmiotami. Alergię kontaktową na dłoniach najczęściej wywołują:
  • detergenty, głównie te przeznaczone do sprzątania,
  • biżuteria i metalowe przedmioty z domieszką niklu lub złota,
  • ekspozycja skóry na działanie promieni UV.
Specyficznym objawem alergii kontaktowej jest obecność małych pęcherzyków wypełnionych płynem. Zazwyczaj pojawiają się one na tych częściach dłoni, które najczęściej miewają kontakt z alergizującym przedmiotem lub środkiem. Warto wiedzieć, że zły stan skóry dłoni może zwiastować także inne problemy zdrowotne. Swędzące krostki bywają objawem alergii pokarmowej.
  • Uczulenie na dłoniach po sprzątaniu
Kosmetyki, takie jak mydła i żele pod prysznic, bardzo rzadko wywołują alergię na dłoniach. Zdecydowanie częściej stoją za nią detergenty służące utrzymaniu czystości. Płyny do naczyń, środki do mycia łazienek i szyb zawierają składniki, które mogą mocno podrażniać wrażliwą skórę rąk.

Jak zapobiec alergii po domowym sprzątaniu? Najprostszym rozwiązaniem będzie stosowanie lateksowych rękawiczek ochronnych, które uchronią skórę przed kontaktem z detergentami. Wybierając środki do utrzymania czystości, skup uwagę na tych ekologicznych i delikatnych. Obecnie na rynku znajdziesz wiele produktów, które pozwalają skutecznie utrzymać porządek, a jednocześnie są łaskawe dla skóry.
  • Alergia na metale
Metalem, który bardzo często wywołuje reakcje alergiczne, jest nikiel. Alergia na dłoniach może pojawić się np. na skutek stosowania sztućców lub biżuterii z jego zawartością. Aby dokuczliwe objawy zniknęły, unikaj przedmiotów zawierających nikiel lub odpowiednio je zabezpiecz. Wiele osób rekomenduje, by przed użyciem biżuterii z niklem pokryć ją warstwą bezbarwnego lakieru do paznokci. Ciekawostką jest to, że często uczulającym metalem jest także szlachetne złoto.
  • Uczulenie na dłoniach a alergia pokarmowa
Zdarza się, że wykwity na dłoniach są symptomem uczulenia na dany produkt spożywczy. Wcale nie rzadkim winowajcą pozostaje gluten - białko roślinne zawarte w zbożach. Aby upewnić się, czy to właśnie ono powoduje alergię na dłoniach, warto zrezygnować ze spożywania produktów zbożowych na kilka dni. Jeśli po tym czasie uczulenie na dłoniach zniknie, istnieje szansa, że jego przyczyna została wytypowana.
  • Słońce a uczulenie na dłoniach i stopach
Czy można być… uczulonym na słońce? To pytanie zadają sobie osoby, które zauważają alergię na dłoniach i stopach po dłuższym przebywaniu poza domem w ciepłe dni. Uczulenie objawia się pęcherzykami wypełnionymi płynem, które intensywnie swędzą. Taka reakcja oznacza, że skóra dłoni i stóp jest wrażliwa na działanie promieni UV i doszło właśnie do jej silnego podrażnienia.

Osoby ze skłonnością do uczulenia na dłoniach po ich ekspozycji na działanie Słońca, powinny pamiętać o stosowaniu kremów z filtrem UV przed wyjściem z domu.

Uczulenie na dłoniach czy rogowacenie?

Jeśli zauważasz, że skóra twoich dłoni stała się gruba i sucha, jednak nie piecze i nie swędzi, najpewniej borykasz się z nadmiernym rogowaceniem naskórka. To problem, który często dotyka osób pracujących fizycznie. Wskutek częstego ucisku i tarcia, skóra dłoni może „bronić się” poprzez nadmierne pogrubienie.

Sposobem na przywrócenie dłoniom miękkości jest ich regularne złuszczanie za pomocą specjalnych peelingów. Ponadto każdego dnia warto stosować krem do rąk z mocznikiem, który działa zmiękczająco.

Pierwsza pomoc w alergii na dłoniach

 Gdy uda ci się trafnie wytypować potencjalną przyczynę uczulenia na dłoniach, wystarczy unikać szkodliwych czynników, aby problem nie nawracał. Co jednak zrobić, aby jak najszybciej ukoić piekącą, swędzącą skórę?
  • Nie rozdrapuj uczuleniowych krostek – to prosta droga do zakażenia.
  • Skórę dłoni należy umyć za pomocą delikatnego mydła, a następnie pokryć produktem o działaniu łagodzącym. Rewelacyjnie sprawdzi się żel aloesowy, krem z pantenolem lub witaminą A.
  • Stosuj kremy do rąk o działaniu natłuszczającym. Pamiętaj, aby pokrywać kremem skórę dłoni zwłaszcza po ich umyciu.
  • Unikaj kontaktu z detergentami czyszczącymi.

Uczulenie na dłoniach: jak z nim wygrać?

Podstawą walki z alergią na dłoniach jest wytypowanie, który czynnik ją powoduje. Jeśli nie potrafisz zrobić tego samodzielnie, skonsultuj się z alergologiem. Aby nie dopuścić do powracania wykwitów, traktuj swoje dłonie delikatnie, ograniczając kontakt ze szkodliwymi substancjami oraz pielęgnując je za pomocą odpowiednich kosmetyków.
Autorka: Joanna Stanuch