Data modyfikacji:

Trening dna miednicy – najlepsze ćwiczenia

Na co dzień często o nich zapominasz. Mało tego – istnieje szansa, że dowiedziałaś się o ich istnieniu bardzo późno. Tymczasem mięśnie dna miednicy odgrywają ogromną rolę w wielu dziedzinach twojego życia. Dowiedz się, jak prawidłowo dbać o ich kondycję – zdziwisz się, jak wiele zmieni się dzięki regularnym treningom dna miednicy.

trening dna miednicy

Skuteczne ćwiczenia dna miednicy

  1. Ćwiczenia mięśni dna miednicy – co dają?
  2. Ćwiczenia na mięśnie dna miednicy
  3. Mięśnie dna miednicy: ćwiczenia
  4. Trening dna miednicy – kiedy efekty?

Mięśnie dna miednicy, znane również jako mięśnie Kegla, są jak podpora dla twoich narządów wewnętrznych – w dużym uproszczeniu, utrzymują je we właściwym miejscu.

Przypominają lejek, który okala narządy od ich spodniej strony. Odpowiadają również za trzymanie moczu. Ich stan wpływa także na jakość życia seksualnego. Warto dodać, że ich zdrowotne znaczenie jest równie ważne u kobiet, jak i u mężczyzn.

Niestety wiele osób dowiaduje się o ich istnieniu dopiero wtedy, gdy ich słaba kondycja daje się we znaki. Na szczęście – tak jak wszystkie inne – mięśnie dna miednicy można wytrenować praktycznie w dowolnym momencie.

Ćwiczenia mięśni dna miednicy – co dają?

Ćwiczenia dna miednicy niosą ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim zapobiegną kłopotliwemu problemowi, jakim jest nietrzymanie moczu. U kobiet pojawia się on często po wyczerpującym porodzie, a także w wieku podeszłym.

Ponadto istnieją przypuszczenia, że regularne treningi mięśni dna miednicy mogą ułatwić młodej kobiecie przyszły poród. Ich wytrenowanie może wpływać pozytywnie również na zwiększenie doznań seksualnych.

Ćwiczenia na mięśnie dna miednicy

Jeśli sądziłaś, że znajdziesz tu ćwiczenia na dno miednicy wymagające sportowego stroju i maty, to… rozczarujemy cię. Taki trening wymaga jedynie minimalnego wysiłku; możesz uprawiać go niemal wszędzie i to zupełnie niepostrzeżenie.

Jak wygląda ćwiczenie mięśni dna miednicy? Chodzi przede wszystkim o ich rytmiczne zaciskanie i rozluźnianie. To dokładnie ten sam ruch, który wykonujesz chcąc wstrzymać strumień moczu. Aby ocenić stan, w jakim znajdują się twoje mięśnie Kegla, podczas wizyty w toalecie spróbuj całkowicie wstrzymać mocz – jeśli uda ci się to błyskawicznie, oznacza to, że mięśnie dna miednicy są silne.

Mięśnie dna miednicy: ćwiczenia

Do ćwiczenia mięśni dna miednicy nie potrzebujesz specjalistycznych przyrządów, stroju, a nawet wiele czasu. Jak robić to prawidłowo?

  • Połóż się na plecach. Nabierz powietrza, a następnie napnij mięśnie dna miednicy (bez napinania pośladków i brzucha). Skurcz utrzymaj przez około 10 sekund. Wraz z rozkurczem, wykonaj bardzo powolny wydech. Wykonaj 10 powtórzeń.
  • Mięśnie dna miednicy równie dobrze możesz trenować siedząc lub stojąc. Pamiętaj jednak, że prócz nich nie powinnaś napinać żadnej innej grupy mięśniowej.
  • Wsparciem we wzmacnianiu słabych mięśni dna miednicy może okazać się specjalny stymulator, który należy umieścić w pochwie. Jego stosowanie poleca się jednak wtedy, gdy mięśnie są widocznie osłabione (np. w przypadku nietrzymania moczu).

Trening dna miednicy – kiedy efekty?

Jak już wiesz, ćwiczenie mięśni dna miednicy nie jest wcale męczące, dlatego możesz robić to nawet codziennie, np. przed snem. Pierwsze rezultaty powinny pojawić się już po 4 tygodniach.

Oczywiście ćwiczenie dna miednicy wcale nie musi odbywać się każdego dnia. Nie warto go jednak bagatelizować – w przeciwnym razie ryzyko problemów, takich jak nietrzymanie moczu, będzie wzrastać wraz z wiekiem i może wymagać interwencji lekarskiej.

Autorka: Joanna Stanuch