Data publikacji:

Suche skórki na twarzy. Przyczyny powstawania i jak się ich pozbyć?

Suche skórki na brodzie, czole czy nosie dotyczą nie tylko kobiet z cerą suchą, skłonną do przesuszeń. Ten problem może dotyczyć każdej z nas, a przyczyn nadmiernego powstawania suchych skórek na twarzy jest wiele – od zaburzeń hormonalnych po ekspozycję skóry na mróz. Sprawdź, jak się pozbyć suchych skórek i jak dbać o skórę przez cały rok.

Krem na suche skórki na twarzy

Przyczyny suchych skórek na twarzy

Suche skórki można zaobserwować najczęściej w okolicy czoła, brody, na nosie i w okolicy brwi. Takie łuszczące się fragmenty skóry wyglądają nieestetycznie i na co często skarżą się kobiety, utrudniają wykonanie makijażu, ponieważ skórki odznaczają się jeszcze bardziej po nałożeniu na twarz podkładu.

Przyczyn powstawania suchych skórek na twarzy może być wiele. Co ciekawe, na takie zmiany skarżą się często kobiety, które mają cerę tłustą. Dlaczego? Bo im bardziej skóra się przetłuszcza, tym bardziej próbujemy temu przeciwdziałać, oczyszczając ją nadmiernie. Doprowadza to do jej przesuszenia.

Suche skórki na nosie i innych częściach twarzy mogą też powstawać w wyniku używania nieodpowiednich do typu twojej cery kosmetyków do pielęgnacji twarzy, który będą nadmiernie wysuszać skórę i ją podrażniać. Może to też być wynik ekspozycji skóry twarzy na mróz lub klimatyzację.

Skórki mogą też być wynikiem odwodnienia lub spożywania zbyt małej ilości tłuszczów w codziennej diecie. Mogą to też być zmiany, które wynikają z zaburzeń hormonalnych lub braku niektórych pierwiastków w diecie.

Sprawdź również, jakie są skuteczne rodzaje maseczek na twarz.

Jak się pozbyć suchych skórek na twarzy?

Kluczem do zdrowej i pięknie wyglądającej skóry jest jej prawidłowa pielęgnacja, która polega na regularnym i dokładnym oczyszczaniu skóry twarzy oraz jej nawilżaniu. Sprawdź, jak to zrobić:

Oczyszczanie skóry twarzy

Chodzi tutaj nie tylko o zmywanie makijażu przed pójściem spać, ale też o to, w jaki sposób to robisz. Podejdź do codziennego oczyszczania skóry dwuetapowo. Po pierwsze, oczyszczaj ją za pomocą ulubionego żelu, olejku lub pianki do mycia twarzy, a po drugie, stosuj płyn micelarny, który pomoże ci usunąć pozostałe resztki podkładu czy cienia do powiek i oczyszczą pory.

Nawilżanie twarzy

Krem na suche skórki na twarzy? Wypróbuj ten, który ma właściwości nawilżające i regenerujące. Raczej unikaj kremów tłustych i ciężkich. Postaw na te lekkie.

Złuszczanie skóry twarzy

Stosuj delikatny peeling 1-2 razy w tygodniu lub częściej, jeśli twoja skóra dobrze toleruje tego typu zabiegi.

Suche skórki na twarzy – zapobieganie:

  • pij dużo wody każdego dnia,
  • nawilżaj skórę rano, w ciągu dnia, jeśli masz taką możliwość, i przed pójściem spać,
  • unikaj wysuszających produktów do twarzy,
  • chroń skórę twarzy przed mrozem i zimnym wiatrem, np. za pomocą grubego szalika lub kurtki z wysokim kołnierzem, 
  • jedz orzechy i inne produkty bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe,
  • unikaj mycia twarzy za pomocą mydła i produktów, które zawierają SLS,
  • jeśli pływasz regularnie, wybieraj basen z wodą ozonowaną, a nie chlorowaną. Chlor zawarty w wodzie basenowej może dodatkowo wysuszać skórę twarzy i ją podrażniać, 
  • unikaj nakładania podkładu i pudru w miejscach, w których skóra łuszczy się najbardziej. Daj jej odpocząć od makijażu przynajmniej przez kilka dni,
  • stosuj regularnie, np. kilka razy w tygodniu, łagodny peeling, który złuszczy skórę i oczyści ją z zanieczyszczeń oraz martwego naskórka.

Suche skórki na twarzy – domowe sposoby:

Cytryna na suche skórki

Jeśli miejsca z suchymi skórkami na twarzy nie pieką i nie są podrażnione, możesz posmarować je sokiem z cytryny. Użyj do tego wacika jednorazowego lub wielorazowego. Pozostaw na skórze przez kilkanaście minut i zmyj za pomocą łagodnego żelu do mycia twarzy.

Banan na suchą skórę

Rozgnieć dojrzałego banana za pomocą widelca i nałóż bananową papkę w miejscach, w których skóra łuszczy się najbardziej. Pozostaw maskę na twarzy przez 15-30 minut.

Siemię lniane na suchą skórę

Zalej siemię wrzącą wodą i odstaw do ostygnięcia. Nałóż uzyskany kisiel z siemienia lnianego w okolice suchej skóry.

Autorka: Natalia Ciszewska