Data modyfikacji:

Sposób na wągry na nosie: jak się ich pozbyć?

Wągry (lub zaskórniki) to niewielkie, nieestetyczne czarne kropki, które pojawiają się na skórze głównie w okolicach nosa lub brody. Problem ten dotyczy nie tylko nastolatków w okresie dojrzewania, lecz także dorosłych. Wiele osób poszukuje skutecznych sposobów na wągry, jednak warto zastanowić się zarówno nad ich usunięciem, jak i poszukać przyczyny ich powstawania. W tym artykule poszukamy domowych sposobów na wągry na nosie i zbadamy, skąd biorą się zaskórniki. Zapraszamy do lektury!

sposób na wągry na nosie

Wągry na nosie – skąd się biorą?

Wągry na nosie czy brodzie powstają na skutek nadmiernej produkcji sebum i zatykania gruczołów łojowych. Do powstawania zaskórników mogą przyczyniać się różne kwestie – niestety nie na wszystkie mamy wpływ. Główne powody pojawiania się wągrów na skórze to:

  • predyspozycje genetyczne – powstawanie wągrów ma podłoże genetyczne i jest skutkiem nieprawidłowej budowy gruczołów łojowych. Na pojawianie się zaskórników wpływa także rodzaj posiadanej cery. Osoby o skórze tłustej lub mieszanej mają większe predyspozycje do tworzenia się wągrów ze względu na dużą produkcję sebum,
  • dieta – to, co jemy, wpływa na wygląd i kondycję skóry. Jeśli dieta jest bogata w cukry proste oraz tłuszcze, wągry mogą pojawiać się znacznie częściej niż w przypadku zdrowego odżywiania, 
  • kosmetyki – dobór kosmetyków to również ważna kwestia. Sięganie po zbyt tłuste kremy, korzystanie z podkładów zatykających pory czy – wreszcie – niedostateczna higiena twarzy mogą przyczyniać się do powstawania wągrów.

O ile nie jesteśmy w stanie wpłynąć na czynniki genetyczne, o tyle możemy popracować nad pozostałymi przyczynami powstawania zaskórników. Jaki jest zatem najprostszy sposób na pozbycie się wągrów? Dobra dieta i właściwie dobrana pielęgnacja skóry!

Domowe sposoby na wągry na nosie

Istnieje mnóstwo sposobów na pozbycie się wągrów na nosie – w internecie znajdziecie ich tysiące. Nie wszystkie jednak działają jednakowo skutecznie. Postanowiliśmy więc podzielić się sposobami na pozbycie się wągrów, których rezultaty widoczne są od razu. Zaczynamy!

Regularny peeling twarzy

Peeling to sposób na pozbycie się martwego naskórka, który również zatyka nasze pory. Właśnie dlatego nie możemy zapominać o głębokim oczyszczaniu skóry. Do cery tłustej i mieszanej szczególnie polecamy peelingi enzymatyczne, bogate w składniki rozpuszczające martwe komórki naskórka. Wykonywanie peelingu dwa razy w tygodniu pozwala na skuteczne zredukowanie wągrów.

2. Maseczki na twarz

To kolejny skuteczny sposób na wągry na brodzie. Do wykonania domowej maseczki polecamy glinkę marokańską w połączeniu z wodą i olejkiem pichtowym. Olejek ma działanie przeciwzapalne, antybakteryjne i przeciwtrądzikowe, zaś glinka oczyszcza cerę, odświeża i zwęża pory. Możecie też wybrać gotowe produkty z glinką czerwoną.

3. Odkurzacz do wągrów

To sposób, który wymaga użycia dodatkowego sprzętu. Odkurzacz do wągrów skutecznie usuwa zaskórniki z nosa, brody i czoła. Koszt takiego urządzenia to około 30-50 złotych. Zanim jednak rozpoczniemy usuwanie wągrów przy pomocy odkurzacza, wypróbujmy jego moc na dłoni, aby uniknąć powstawania zasinień i zaczerwienień na twarzy.

4. Plastry oczyszczające na nos

To jeden z popularniejszych sposobów na wągry na nosie. Plastry oczyszczające możesz kupić w każdej drogerii stacjonarnej i internetowej. Plaster jest dopasowany do kształtu nosa. Aplikujemy go na oczyszczoną, suchą skórę i delikatnie zwilżamy. Następnie odczekujemy, aby plaster wysechł i odrywamy go zdecydowanym ruchem. Na oderwanym plastrze możemy z łatwością zaobserwować usunięte zaskórniki.

Usuwanie wągrów na nosie nie jest trudne i można to zrobić w domowym zaciszu. Jeśli jednak problem jest poważniejszy, koniecznie skonsultuj się z dermatologiem lub kosmetologiem. Mamy nadzieję, że nasze sposoby na wągry na nosie okażą się dla was strzałem w dziesiątkę!

Autorka: Olga Sadowska