Data modyfikacji:

Soda kalcynowana. Zastosowanie. Czy jest szkodliwa?

Soda kalcynowana, czyli węglan sodu, to związek chemiczny o doskonałych właściwościach piorących. Zmiękcza wodę, wybiela ubrania i usuwa plamy. Bywa również dodawana do artykułów spożywczych. Czy soda kalcynowana jest szkodliwa? Jakie jest jej zastosowanie? Sprawdź w artykule! 
soda kalcynowana czy jest szkodliwa

Soda kalcynowana – co to jest?

Soda kalcynowana, inaczej zwana węglanem sodu, to nieorganiczny związek chemiczny o wzorze Na2CO3. Ma postać białej, bezwonnej, higroskopijnej i dobrze rozpuszczalnej w wodzie substancji. Topi się w bardzo wysokiej temperaturze 852 stopni Celsjusza. Soda kalcynowana wyróżnia się właściwościami piorącymi, dzięki czemu wykorzystywana jest jako dodatek do proszków do prania i innych środków czyszczących.


Soda kalcynowana a soda oczyszczona – czy są to te same substancje? Zupełnie nie. Związki te charakteryzują się innymi właściwościami i zastosowaniem. Sodę kalcynowaną można jednak wytworzyć samodzielnie w domu, używając sody oczyszczonej. Pod koniec artykułu opisujemy, jak to zrobić.

Soda kalcynowana – czy jest szkodliwa?

Czy soda kalcynowana jest szkodliwa? Węglan sodu jest uznawany za substancję bezpieczną. W żołądku, pod wpływem działania kwasu solnego, rozkłada się do trzech substancji – chlorku sodu (soli), wody oraz dwutlenku węgla. Zdecydowanie jednak nie powinno się spożywać sody kalcynowanej w nadmiarze. Może to doprowadzić do nadprodukcji kwasu solnego w żołądku, a nawet uszkodzenia nerek. Ponadto bezpośredni kontakt z proszkiem może powodować podrażnienie śluzówek.

Soda kalcynowana – zastosowanie w domu i w przemyśle

Soda kalcynowana znalazła szerokie zastosowanie zarówno w przemyśle spożywczym, jak i chemicznym. Oprócz tego, że ma właściwości piorące, używa się jej jako substancji spulchniającej, stabilizatora i regulatora kwasowości. Na opakowaniach oznacza się ją symbolem E500. Węglan sodu dodaje się między innymi do:

  • proszków do prania,
  • proszków do zmywarki domowej roboty,
  • mydeł,
  • wybielaczy,
  • dżemów,
  • słodyczy,
  • mleka skondensowanego,
  • serów,
  • słonych przekąsek,
  • lodów.
Pastą z sody kalcynowanej i wody można myć blaty, umywalkę, wannę, a także stosować ją do wybielania tkanin. Pamiętaj jednak, aby zawsze stosować środki ostrożności podczas produkcji chemii domowej. Załóż rękawiczki gumowe, maseczkę oraz gogle, aby opary węglanu sody nie podrażniły twojej twarzy i dłoni.

Soda kalcynowana do prania

Jak stosować sodę kalcynowaną do prania? Węglan sodu ma właściwości piorące, zmiękczające wodę i wybielające. Aby przygotować proszek do prania domowej roboty, będziesz potrzebować następujących składników:

  • 1 szklanka sody kalcynowanej,
  • 1 szklanka boraksu,
  • 1/4 szklanki hipoalergicznego mydła startego na tarce,
  • kilka kropel ulubionego olejku eterycznego.
Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj i przełóż do czystego, wyparzonego, suchego słoika. Do każdego prania dodawaj ok. 2 łyżki tak przygotowanego proszku. I gotowe!

Soda kalcynowana do zmywarki

Sodę kalcynowaną można stosować również do zmywarki zamiast kupnych kostek. Wymieszaj 500 g węglanu sodu z odrobiną wody, tak aby uzyskać bardzo gęstą pastę. Nałóż ją do foremek na lód i pozostaw do wyschnięcia. Tak przygotowane kostki nie tylko dokładnie umyją naczynia, lecz także będą przeciwdziałać gromadzeniu się kamienia w zmywarce!

Soda kalcynowana – jak zrobić?

Na koniec przedstawiamy, jak zrobić sodę kalcynowaną z sody oczyszczonej. 500 g sody oczyszczonej rozłóż na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i włóż do piekarnika nagrzanego do 200 stopni Celsjusza. Piecz węglan sodu przez ok. godzinę, co jakiś czas mieszając. W ten prosty sposób otrzymasz lekką i sypką sodę kalcynowaną! Jeśli jednak nie chcesz przygotowywać jej samodzielnie, możesz po prostu kupić węglan sodu w sklepie internetowym, np. na Ceneo.pl.