Data publikacji:

Jak działa skrzyp polny na włosy?


Skrzyp polny to wyjątkowa roślina, która wspiera organizm zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz, dając efekty widoczne gołym okiem. Uszczelnia naczynia krwionośne, poprawia metabolizm i gojenie się ran, a także wpływa pozytywnie na skórę i paznokcie. Skrzyp polny na włosy działa szczególnie dobrze, znacząco poprawiając ich kondycję. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?
herbata

Czym charakteryzuje się skrzyp polny?


Skrzyp jest jedną z najstarszych roślin występujących niemal na całym świecie. Z łatwością można ją znaleźć w Europie, w tym oczywiście w Polsce. Choć od setek lat znane są jej lecznicze właściwości, to często uznawana jest za szkodliwy chwast. Tymczasem skrzyp polny na włosy pomaga w walce z ich wypadaniem, osłabieniem i utratą blasku. Poprawia też kondycję skóry i paznokci, a także na wiele sposobów wspiera organizm od wewnątrz. Między innymi:

● poprawia pracę wątroby (działa odtruwająco);
● stanowi wsparcie przy nerwobólach i bólach artretycznych;
● wzmacnia układ odpornościowy i metaboliczny;
● pomaga zapobiegać miażdżycy i nadciśnieniu krwi;
● pozytywnie oddziałuje na tkankę łączną i kości;
● wspiera pracę nerek i układu moczowego;
● zmniejsza ryzyko krwotoków;
● dostarcza mikroelementów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Biorąc pod uwagę tak szerokie zalety prozdrowotne tej przypominającej jodełkę rośliny, łatwo jest zrozumieć jej silną pozycję w medycynie naturalnej. Lecznicze właściwości skrzyp polny zawdzięcza głównie dużej ilości zawartej w nim krzemionki, choć nie tylko – bo jest bogaty też w żelazo, kobalt, mangan czy witaminę C, a także wiele innych cennych substancji i minerałów.

Skrzyp polny na włosy: efekty, działanie


Odmładzające i naprawcze działanie skrzypu polnego na włosy, skórę i paznokcie zapewniają zawarte w nim związki krzemu, które umożliwiają prawidłową syntezę kolagenu i elastyny. Związki te odpowiadają m.in. za kondycję włosów i skóry głowy, a ich prawidłowa ilość powoduje, że mieszki włosowe, utrzymujące korzeń włosa, są silne i wytrzymałe. Dlatego też suplementacja skrzypu polnego zmniejsza wypadanie włosów. Dodatkowo, dzięki elastynie, są one bardziej sprężyste i giętkie, mniej łamliwe. Skrzyp polny na włosy daje efekty wizualne i zdrowotne – są one nie tylko silniejsze od wewnątrz, ale też bardziej podatne na stylizacje oraz odporne na wilgoć, działanie wiatru czy wody.

Skrzyp polny na włosy – jak stosować?


Skrzyp polny na włosy można stosować na kilka sposobów, m.in. pod postacią tabletek, wywarów, płukanek, szamponów i masek. Bez względu na wybraną formę, kluczem do sukcesu jest regularność i konsekwencja. Ani tabletki, ani maseczka ze skrzypu polnego na włosy nie zadziałają od razu, po jednym zastosowaniu. Na rzeczywiste, widoczne gołym okiem efekty należy poczekać około trzy miesiące. Poniżej przeczytasz o najczęściej przyjmowanych formach skrzypu polnego na włosy, ich właściwościach i zasadach stosowania.

Świeży skrzyp polny na włosy


Stosowanie świeżego skrzypu polnego na włosy ma wiele plusów, jednak jest bardziej czasochłonną metodą, niż sięgnięcie po gotowe preparaty. Od czego zacząć przygotowania? Zebrane świeże pędy skrzypu należy oczyścić z kawałków ziemi lub innych roślin i wysuszyć (zioła w tej postaci można też oczywiście kupić). Tak przygotowany susz zaparza się i pije w postaci herbaty. Podczas parzenia warto zachować proporcje dwóch łyżeczek suszu na kubek i po zalaniu wodą odczekać około 15 minut przed wypiciem. Taką herbatę można pić nawet trzy razy dziennie.

Skrzyp polny na włosy – płukanka


Płukanka to inny sposób na zastosowanie suszu ze skrzypu polnego na włosy – jak ją zrobić? Wystarczy wsypać trzy łyżki suszu do szklanki z gorącą wodą i zostawić na 15-20 minut. Po tym czasie należy odcedzić napar i oblać płukanką suche włosy, a następnie odczekać około 20 minut i spłukać je wodą. Taki wywar ze skrzypu polnego na włosy warto stosować dwa razy w tygodniu, aby szybko zauważyć efekty. Można też wzmocnić kurację, używając jednocześnie szamponu lub odżywki na bazie skrzypu.

Skrzyp polny na włosy – tabletki


Najprostszą i najszybszą metodą pozyskania korzyści ze skrzypu polnego na porost włosów są tabletki. Suplementacja pozwala na przyjmowanie większej ilości skoncentrowanego ekstraktu z rośliny, niż w przypadku płukanki czy nawet wypijanej herbaty. W tej postaci skrzyp polny działa nie tylko na włosy, ale też m.in. na skórę, która staje się bardziej promienna i jędrna. Dzięki regularnemu przyjmowaniu tabletek paznokcie twardnieją i przestają się łamać, natomiast organizm oczyszcza się z toksyn.

Oczekując na efekty, trzeba być cierpliwym – zaleca się profilaktyczne przyjmowanie skrzypu na włosy w postaci tabletek raz dziennie, przez około 90-180 dni. Nie należy jednak zwiększać dawki, by przyspieszyć działanie, bo może to wywołać niepożądane skutki i zepsuć całą kurację. Warto stosować się do zaleceń producenta, podanych na opakowaniu.

Kiedy nie stosować skrzypu polnego?


Choć skrzyp polny na włosy jest zdrowotną kuracją roślinną, to podczas jej stosowania ostrożność powinny zachować kobiety w ciąży oraz karmiące piersią – temat warto skonsultować z lekarzem, aby potwierdzić możliwość bezpiecznego przyjmowania tych ziół. Podobnie w przypadku osób cierpiących na problemy z sercem czy nerkami. Z suplementacji powinny natomiast zrezygnować osoby, u których wykryto nadmiar krzemu. Stosując długotrwałą kurację skrzypem polnym na włosy czy skórę, warto wykonać badania sprawdzające poziom witaminy B1 w organizmie, ponieważ skrzyp może ją wypłukiwać. Nie należy się jednak nadmiernie obawiać, ponieważ roślina ta jest od wielu lat polecana jako jeden z najbardziej bezpiecznych i skutecznych, naturalnych suplementów codziennej diety.
Rita Turbiarz
Rita Turbiarz

Chętnie piszę o tematach związanych ze zdrowiem, aktywnością fizyczną, dbaniem o dom i ogród oraz o ciekawych książkach, filmach i grach (dla dużych i małych), chociaż spod mojego pióra wychodzi o wiele więcej. Gdy już oderwę się od klawiatury, to ćwiczę jogę, staram się coraz lepiej poznawać roślinną kuchnię i marzę o własnym psiaku – może kiedyś!