Onycholiza, czyli schodzenie paznokci
Onycholiza to określenie dotyczące oddzielania się paznokcia od łożyska i jego stopniowego schodzenia. Paznokieć dotknięty onycholizą diametralnie zmienia swój wygląd, dlatego bardzo trudno ją przeoczyć. Należy pamiętać, że nie jest to jedynie defekt kosmetyczny –
schodzący paznokieć świadczy o reakcji na uraz lub rozwijającą się chorobę.
Objawy onycholizy paznokcia
Możesz być pewien, że symptomy onycholizy są niemożliwe do przeoczenia. Początkowo objawia się ona zmianą zabarwienia płytki na białą, zwłaszcza w okolicach jej krawędzi. Z czasem barwa ta może przechodzić w żółtawą lub brązową. Ponadto paznokieć staje się wypukły, może się kruszyć oraz rozwarstwiać.
Schodzący paznokieć: przyczyny
Co może być powodem onycholizy?
Schodzenie paznokcia może być reakcją na jego uraz, jak również na toczący się w organizmie stan chorobowy. W żadnym wypadku onycholizy nie wolno bagatelizować. Dowiedz się, co może być jej przyczyną!
Schodzący paznokieć po uderzeniu
Najczęstszym powodem onycholizy paznokcia jest uraz mechaniczny. Wystarczy przytrzasnąć palec drzwiami lub przypadkiem uderzyć stopą w mebel, by spowodować uszkodzenie macierzy paznokcia, a tym samym, doprowadzić do jego schodzenia. Symptomem, który towarzyszy onycholizie po urazie, jest widoczny krwiak podpaznokciowy. Jego obecność świadczy o uszkodzeniu naczyń krwionośnych.
Jak reagować, jeśli po uderzeniu w paznokieć zauważysz początki onycholizy? W większości przypadków problem ten należy po prostu przeczekać; drobne urazy paznokci leczą się samoistnie. Uszkodzony paznokieć po pewnym czasie odpadnie sam, a jego miejsce zajmie nowa, zdrowa płytka. Do tego momentu, płytkę można smarować łagodzącą maścią na stłuczenia.
Jeśli jednak zauważasz, że palec, który uległ urazowi boli, jest spuchnięty i czerwony, warto prędko odwiedzić lekarza. W takiej sytuacji należy wykluczyć złamania kości. Ponadto może okazać się, że krwiak podpaznokciowy jest na tyle spory, że konieczne będzie jego chirurgiczne usunięcie.
Schodzący paznokieć a grzybica
Onycholiza płytki to typowy objaw grzybicy paznokci. Najczęściej rozwija się na paznokciach u stóp, gdzie dermatofity mają najlepsze warunki do rozwoju. Niski poziom higieny, źle dobrane obuwie i nieprzewiewne skarpetki to niektóre z czynników, które mogą sprzyjać rozwojowi grzybicy.
Onycholizie przy grzybicy paznokcia towarzyszy jego żółte zabarwienie, rozwarstwianie oraz obecność mazi o przykrym zapachu pod płytką. Po zauważeniu takich objawów, należy działać szybko. Grzybicę paznokci można zwalczyć w warunkach domowych, stosując maści i lakiery o działaniu grzybobójczym. Jeśli stosowanie specjalistycznych preparatów nie przyniesie rezultatu, należy skontaktować się z dermatologiem.