Data modyfikacji:

Onycholiza paznokcia – przyczyny i sposoby leczenia

Zauważyłeś, że twój paznokieć zaczyna się rozwarstwiać i zmieniać kolor? Uwaga – to może być onycholiza. Pozornie niegroźna dolegliwość może zwiastować obecność różnych chorób. Dowiedz się, co może być przyczyną onycholizy i jak reagować, jak ją rozpoznać i leczyć.
schodzenie paznokci

Onycholiza, czyli schodzenie paznokci

Onycholiza to określenie dotyczące oddzielania się paznokcia od łożyska i jego stopniowego schodzenia. Paznokieć dotknięty onycholizą diametralnie zmienia swój wygląd, dlatego bardzo trudno ją przeoczyć. Należy pamiętać, że nie jest to jedynie defekt kosmetyczny – schodzący paznokieć świadczy o reakcji na uraz lub rozwijającą się chorobę.

Objawy onycholizy paznokcia

Możesz być pewien, że symptomy onycholizy są niemożliwe do przeoczenia. Początkowo objawia się ona zmianą zabarwienia płytki na białą, zwłaszcza w okolicach jej krawędzi. Z czasem barwa ta może przechodzić w żółtawą lub brązową. Ponadto paznokieć staje się wypukły, może się kruszyć oraz rozwarstwiać.

Schodzący paznokieć: przyczyny

Co może być powodem onycholizy? Schodzenie paznokcia może być reakcją na jego uraz, jak również na toczący się w organizmie stan chorobowy. W żadnym wypadku onycholizy nie wolno bagatelizować. Dowiedz się, co może być jej przyczyną!

Schodzący paznokieć po uderzeniu

Najczęstszym powodem onycholizy paznokcia jest uraz mechaniczny. Wystarczy przytrzasnąć palec drzwiami lub przypadkiem uderzyć stopą w mebel, by spowodować uszkodzenie macierzy paznokcia, a tym samym, doprowadzić do jego schodzenia. Symptomem, który towarzyszy onycholizie po urazie, jest widoczny krwiak podpaznokciowy. Jego obecność świadczy o uszkodzeniu naczyń krwionośnych.

Jak reagować, jeśli po uderzeniu w paznokieć zauważysz początki onycholizy? W większości przypadków problem ten należy po prostu przeczekać; drobne urazy paznokci leczą się samoistnie. Uszkodzony paznokieć po pewnym czasie odpadnie sam, a jego miejsce zajmie nowa, zdrowa płytka. Do tego momentu, płytkę można smarować łagodzącą maścią na stłuczenia.

Jeśli jednak zauważasz, że palec, który uległ urazowi boli, jest spuchnięty i czerwony, warto prędko odwiedzić lekarza. W takiej sytuacji należy wykluczyć złamania kości. Ponadto może okazać się, że krwiak podpaznokciowy jest na tyle spory, że konieczne będzie jego chirurgiczne usunięcie.

Schodzący paznokieć a grzybica

Onycholiza płytki to typowy objaw grzybicy paznokci. Najczęściej rozwija się na paznokciach u stóp, gdzie dermatofity mają najlepsze warunki do rozwoju. Niski poziom higieny, źle dobrane obuwie i nieprzewiewne skarpetki to niektóre z czynników, które mogą sprzyjać rozwojowi grzybicy.

Onycholizie przy grzybicy paznokcia towarzyszy jego żółte zabarwienie, rozwarstwianie oraz obecność mazi o przykrym zapachu pod płytką. Po zauważeniu takich objawów, należy działać szybko. Grzybicę paznokci można zwalczyć w warunkach domowych, stosując maści i lakiery o działaniu grzybobójczym. Jeśli stosowanie specjalistycznych preparatów nie przyniesie rezultatu, należy skontaktować się z dermatologiem.

Onycholiza i choroby ogólnoustrojowe

Z onycholizą paznokci często borykają się osoby chorujące na cukrzycę, łuszczycę, nadczynność tarczycy i anemię. Z reguły schodzący paznokieć pojawia się dopiero w zaawansowanej postaci każdej z tych chorób. Jeśli prócz złego stanu płytki paznokciowej zauważasz u siebie inne niepokojące objawy, jak najszybciej skontaktuj się ze swoim lekarzem!

Niedobór witamin – przyczyna onycholizy

Kolejnym powodem, przez który płytka paznokciowa zaczyna wyglądać niekorzystnie, może być niedobór witaminy PP. Onycholiza rozwija się również w przypadku zbyt niskiego poziomu żelaza oraz witaminy B12. Nagle schodzące paznokcie u ręki lub stopy powinny skłonić cię do pilnego wykonania badań diagnostycznych.

Schodzący paznokieć a manicure

Klientki salonów kosmetycznych wcale nierzadko skarżą się na wystąpienie onycholizy po zabiegu manicure. Do rozwarstwienia paznokcia może dojść bowiem wtedy, gdy został on przeprowadzony nieprawidłowo. Zbyt mocne piłowanie i polerowanie płytki może doprowadzić do uszkodzenia jej macierzy. Poszukując stylistki paznokci, warto zwrócić uwagę na renomę salonu, w którym pracuje.

Schodzący paznokieć u ręki po wizycie u stylistki może zwiastować również, że doszło do zakażenia grzybiczego. Niestety, nie każdy salon przestrzega zasad higieny – drobnoustroje mogą być przenoszone na narzędziach do manicure’u.

Leczenie onycholizy

Proces zwalczania onycholizy paznokcia może przebiegać na rozmaite sposoby, w zależności od przyczyny, która ją wywołała. Schodzący paznokieć będący wynikiem grzybicy musi być leczony za pomocą specjalnych środków usuwających groźne drobnoustroje. Jeśli onycholizę spowodował uraz, zazwyczaj najlepszym lekarstwem jest czas dzielący cię od wyrośnięcia nowego, zdrowego paznokcia.

Niezależnie od przyczyn, w trakcie terapii należy pamiętać o kilku zasadach:

  • Paznokieć z onycholizą nie powinien być malowany lakierami (chyba, że są to preparaty lecznicze).
  • Wraz ze wzrostem płytki, bardzo ostrożnie ścinaj uszkodzony paznokieć.
  • Dbaj o higienę – oczyszczaj okolice paznokcia ciepłą wodą z dodatkiem mydła, a także dokładnie osuszaj.

Schodzący paznokieć to nie tylko defekt kosmetyczny

Pamiętaj, że onycholiza paznokcia powinna skłonić cię do bacznego przyjrzenia się mu – to nie tylko estetyczna niedoskonałość, ale reakcja na uraz lub chorobę. Jeśli pomimo domowego leczenia paznokieć z czasem nie powraca do normalnego wyglądu, koniecznie skonsultuj problem z dermatologiem lub podologiem.