Data modyfikacji:

Robot planetarny ranking: jaki robot planetarny wybrać? 

Robot planetarny to wielofunkcyjny sprzęt kuchenny, który znacząco ułatwia nam gotowanie i zastępuje wiele innych zajmujących dużo miejsca ręcznych oraz automatycznych urządzeń. Jego zaletą jest również bogactwo programów pracy oraz zaawansowane możliwości konfiguracji. Przedstawiamy ranking robotów planetarnych.
robot planetarny ranking
Jeżeli gotowanie to twoja pasja i lubisz eksperymentować podczas przygotowywania potraw, istnieje duże prawdopodobieństwo, że w twoim posiadaniu znajduje się nawet kilkanaście różnych urządzeń kuchennych oraz cała masa innych narzędzi i naczyń, które ze względu na kształt lub przeznaczanie są używana dość sporadycznie. Zazwyczaj zajmują one sporo miejsca w szafkach czy półkach, na czym może ucierpieć ergonomia kuchni. Cały ten osprzęt potencjalnie zastępuje tak zwany robot planetarny.

Czym są roboty planetarne?

Możesz zadawać sobie pytanie, czym rożni się robot planetarny od zwykłego miksera? Na pierwszy rzut oka wygląda, że tylko swoją ceną. Roboty planetarne nie należą bowiem do najtańszych. To nowoczesne urządzenia skierowane przede wszystkim do bardziej profesjonalnych i zróżnicowanych zastosowań, dlatego też w sklepach znajdziemy modele nawet za kilka tysięcy złotych. Wysoki koszt zakupu rekompensuje tutaj jednak ogromna liczba funkcji i dodatków, jak również niedościgniona uniwersalność sprzętu. Nowym nabytkiem zastąpisz większość starych mikserów, wyciskarek, ręcznych mikserów czy tarek.

Robot planetarny od zwykłego robota kuchennego różni się także sposobem działania. Jego mieszadła nie obracają się bowiem wyłącznie wokół własnej osi, ale potrafią też równocześnie wykonywać obroty po obwodzie misy/pojemnika. Od tego właśnie sposobu pracy, przypominającego orbitalne ruchy ciał niebieskich, wzięła się nazwa sprzętu. Technologia ta pozwala np. na znacznie wydajniejsze mieszanie ciasta, co niewątpliwie przyda się osobom lubiącym samodzielnie przygotowywać chleb lub słodkie wypieki.

Jaki robot planetarny wybrać – na co zwracamy uwagę?

Poszukując dobrego robota planetarnego, powinieneś wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników.

  • Moc silnika – jeden z najistotniejszych parametrów, które wpływają na funkcjonalność robota. Jest on tradycyjnie podawany w watach. Do nieskomplikowanych czynności i codziennego użytkowania zaleca się roboty o mocy do około 600-900 W. Mielenie mięsa czy przygotowywanie ciężkiego ciasta na chleb to zadanie dla sprzętu o mocy co najmniej 900 W lub więcej.
  • Dodatki i końcówki – to one w dużej mierze decydują o sposobie wykorzystania sprzętu. Dla zasady, im więcej akcesoriów w zestawie, tym lepiej. Zwróćmy też uwagę na solidność wykonania każdego elementu i np. użyte przy ich produkcji materiały.
  • Misa – w tym przypadku liczy się jej maksymalna pojemność oraz materiał, z jakiego jest zrobiona. Większość robotów posiada duże stalowe misy o pojemności około 4 litrów, które powinny wystarczyć do przygotowania potraw dla kilku osób. Niektóre modele mają misy aluminiowe, których zaletą jest zdecydowanie niższa waga.
  • Opcje konfiguracyjne – wybieramy roboty z dużą liczbą funkcji regulacyjnych, pozwalających np. na ustawienie szybkości obrotów mieszadła. Przydatny okazać się może też programator pracy z timerem oraz funkcje smart lub czujniki urobienia ciasta. 

Roboty planetarne ranking polecanych produktów 

Bosch OptiMUM9BX5S65

Wysokiej jakości robot planetarny o wysokiej mocy 1500 W. Producent wyposażył go w dużą misę ze stali szlachetnej o pojemności 5,5 l, a także zestaw trzech profesjonalnych końcówek: do mieszania, ubijania i zagniatania, blender oraz kilkanaście innych akcesoriów. Na uwagę zasługują specjalne elektroniczne czujniki ciasta, a także wiele automatycznych programów pracy.

KitchenAid Artisan 5KSM125

Niezwykle stylowy oraz elegancki robot planetarny o mocy 300 W i bardzo solidnej, opływowej konstrukcji. Dołączona misa ze stali nierdzewnej ma pojemność 4,8 l. Dołączone przystawki nadają się do ubijania, ucierania, miksowania, zgniatania i mieszania. Bezpośredni napęd zapewnia stabilną moc, cichą pracę i oszczędność energii.

Kenwood Prospero + KHC29.W0SI

Blender planetarny od firmy Kenwood. W jego wnętrzu znajdziemy silnik o mocy 1000 W z sześciostopniowym ustawieniem obrotów. Największą zaletą modelu jest imponujące wyposażenie dodatkowe. W zestawie znalazł się blender 1,2 l, malakser 1,4 l z trzema tarczami, maszynka do mielenia, wyciskarka, sokowirówka, młynek, a także różne końcówki do mieszania. Misa wykonana ze stali posiada objętość 4,3 l.


Bosch MUM5XW10

Drugi w rankingu robot planetarny od firmy Bosch. Sprzęt dysponuje mocą 1000 watów, ma zintegrowaną wagę i timer. W zestawie znajdziemy wiele przydatnych akcesoriów i końcówek. W ich instalacji pomaga unoszone ramię, która ułatwia też dodawanie składników do dołączonej misy o pojemności 3,9 l. Sprzęt możemy ukryć w specjalnym pokrowcu.

Kenwood Chef XL Titanium KVL8400S

Robot planetarny z silnikiem o niezwykle wysokiej mocy 1700 W. Chef XL Titanium został wyposażony w praktyczną, solidną misę ze stali nierdzewnej o pojemności 6,7 l. Jest ona podświetlana lampą LED pozwalającą na dokładne kontrolowanie ciasta. W zestawie znajdziemy trzy mieszadła ze stali nierdzewnej objęte dożywotnią gwarancją, blender, malakser oraz maszynkę do mielenia.

Germin MAX-1500-W

Niedrogi robot planetarny z silnikiem 1500 W oraz pojemną misą ze stali szlachetnej o objętości  5,5 l. Jego cała zewnętrzna obudowa została wykonana z metalu. Sprzęt posiada ośmiostopniowy przełącznik szybkości obrotów, a także ramię odpychane o 60 stopni. W zestawie znajdziemy końcówki i akcesoria do miksowania, ubijania, mieszania oraz ucierania. Dodatkowo model rozbudujemy o dokupowany osobno blender i maszynkę do mięsa.

Electrolux Assistent EKM5570 

Dobry blender planetarny firmy Electrolux. Model ma silnik o mocy 1200 W oraz stalową misę o objętości 4,8 l. Regulator umożliwia ustawienie aż dziesięciu poziomów obrotów. Dołączone końcówki poza mieszaniem pozwalają na siekanie i ubijanie składników potraw. Waga urządzenia wynosi około 9 kilogramów.

Autor: Michał Kułakowski