Grupę ryzyka stanowią kobiety, które często zmieniają partnerów i nie używają mechanicznego zabezpieczenia podczas kontaktów seksualnych (prezerwatyw ze środkiem wirusobójczym). Do zakażenia dochodzi częściej u kobiet z osłabionym układem immunologicznym, palących papierosy i po porodach. Pamiętaj, że antykoncepcja hormonalna nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Jeśli raka szyjki macicy wykryje się zanim przejdzie w formę inwazyjną, leczenie nie zawsze musi być agresywne – często wystarczy przyjmować leki farmakologiczne, by wygrać z nim na dobre.
Komórki nabłonka szyjki macicy można podzielić na: normalne, przedrakowe, rakowe i atypowe.
Badanie cytologiczne nie boli, ale powoduje pewien dyskomfort. Jest przeprowadzane przez ginekologa, bez znieczulenia. Za pomocą szczoteczki cytologicznej pobierana jest jedynie powierzchowna warstwa komórek szyjki macicy.
Jeśli cytologia jest niejasna (stwierdza się obecność komórek atypowych), należy powtórzyć badanie. W przypadku obecności komórek przedrakowych lub rakowych, kolejnym krokiem jest wykonanie kolposkopii, czyli wziernikowania szyjki macicy oraz oznaczania obecności i onkogenności wirusa HPV.
Skonsultuj częstość cytologii ze swoim ginekologiem. Niestety, za każdą dodatkową cytologię będziesz musiała zapłacić. Koszt cytologii to około 50 zł. Do tego trzeba doliczyć konsultację ginekologiczną – około 100-180 zł. Ale zasada jest jedna: nigdy nie oszczędzaj na swoim zdrowiu!
Jedynie kobiety w grupie ryzyka (zakażone wirusem HIV, przyjmujące przewlekle leki osłabiające układ odpornościowy lub zakażone wirusem HPV wysokiego ryzyka), mogą mieć refundowane badanie cytologiczne szyjki macicy częściej – co rok.
Zmiany przedrakowe przeważnie nie wymagają leczenia chirurgicznego – wystarczy przyjmować odpowiednie leki. Zmiany rakowe wymagają natomiast inwazyjnego leczenia. Jeśli zmiany są małe i nowotwór wykryto na wczesnym etapie, często nie ma potrzeby usuwania całej macicy. Wystarczy usunąć zmianę wraz z otaczającą ją zdrową tkanką.
Metody oszczędzające to:
Metody nieoszczędzające (radykalne) polegają na wycięciu macicy (histerektomii) lub jej fragmentu wraz z okolicznymi węzłami chłonnymi. Operację przeprowadza się laparoskopowo lub przez rozcięcie powłok brzusznych, w pełnym znieczuleniu.
Dodatkowo, duże znaczenie w leczeniu odgrywa radioterapia i chemioterapia. Zazwyczaj stosuje się obie metody jednocześnie (radiochemioterapię). Równoczesne przyjmowanie chemii, czyli leków cytostatycznych zwiększa skuteczność radioterapii.
Przeczytaj również: