Data publikacji:

Pyłek pszczeli: właściwości i zastosowanie

Pyłek pszczeli – substancja znajdująca się na kwiatach i zbierana przez pszczoły, to produkt, który śmiało można nazwać leczniczym. Przeczytaj, od jakich dolegliwości może cię uwolnić, jak jeść pyłek pszczeli oraz kto nie powinien go zażywać.

pyłek pszczeli

Pyłek pszczeli – właściwości

Pyłek kwiatowy ma bardzo bogaty skład, dzięki czemu śmiało może być nazwany uniwersalnym produktem leczniczym. Przede wszystkim zawiera mnóstwo wartościowych białek i aminokwasów – stanowią one nawet 12% składu. Dzięki nim zmniejsza się napięcie ścian naczyń krwionośnych, a erytrocyty nie ulegają zlepieniu.

Ponadto produkt ten ma aż około 40 pierwiastków – są to między innymi potas, magnez, cynk, żelazo, bor, srebro, tytan czy cyrkon. W pyłku pszczelim znajdują się także węglowodany, całe mnóstwo witamin (B12, P, D, E, B2, B1 i inne) oraz wartościowe dla organizmu człowieka enzymy i koenzymy.

Przeczytaj również: Czy jajka są zdrowe? Jajka a zdrowie

Pyłek pszczeli – zastosowanie

Trudno wymienić wszystkie stany chorobowe czy dolegliwości, przy których pomaga pyłek pszczeli – zastosowanie tego produktu jest bowiem naprawdę bardzo szerokie. Oto kilka przykładów:
  • Jest naturalnym, witaminowym suplementem diety
Pyłek pszczeli dostarcza organizmowi wielu witamin, wzmacnia go i oczyszcza. Działa jak naprawdę dobry suplement witamin, przy czym jest zupełnie naturalny.
  • Poprawia pracę układu pokarmowego
Łagodzi zaparcia, wzmacnia naturalną florę bakteryjną żołądka, likwiduje zgagę i ma działanie przeciwbakteryjne. Wspomaga leczenie wrzodów żołądka i łagodzi biegunki.
  • Leczy stany zapalne w jamie ustnej
Pyłek likwiduje bakterie, dzięki czemu pozwala zmniejszyć ryzyko próchnicy. Dodatkowo leczy stany zapalne w jamie ustnej – może być zatem cennym wsparciem w konwencjonalnym leczeniu anginy.
  • Wspiera wątrobę
Po pyłek pszczeli powinny sięgnąć również osoby, które odczuwają dolegliwości bólowe ze strony wątroby. Produkt ten działa ochronnie na tkanki organu i pomaga jej się odbudowywać. Śmiało można go stosować jako uzupełnienie tradycyjnego leczenia w stanach zapalnych wątroby.
  • Wzmacnia naczynia krwionośne
Jeśli na twoim ciele często pojawiają się małe wylewy i tzw. „pajączki”, to oznacza, że masz słabe naczynia krwionośne. W ich wzmocnieniu także pomoże pyłek pszczeli – zawiera on bowiem spore ilości cennej rutyny.

Pyłek pszczeli – zastosowanie w odchudzaniu

Wiele osób zastanawia się, czy pyłek pszczeli pomaga w odchudzaniu. Odpowiedź może być tylko jedna – jak najbardziej tak. Przede wszystkim jego zjedzenie przynosi długotrwałe uczucie sytości, które zniechęca do podjadania. Po drugie, dzięki licznym aminokwasom pyłek zwiększa metabolizm, tym samym zapobiegając odkładaniu się tłuszczu na biodrach, brzuchu czy pupie.

Jak stosować pyłek pszczeli?

Zastanawiasz się, jak stosować pyłek pszczeli? Na szczęście jest to bardzo proste. Większość osób łączy produkt z mlekiem lub wodą, a następnie dokładnie przeżuwa (bez obaw – jest smaczny). Można też łączyć pyłek pszczeli z wodą, sokiem czy herbatą – wszystko zależy już tylko od osobistych upodobań.

Pyłek pszczeli – dawkowanie

Dawkowanie pyłku kwiatowego różni się w zależności od wieku. Dzieciom w wieku od 3 do 5 lat podaje się 2 łyżeczki pyłku dziennie. Dzieciom między 6. a 12. rokiem życia podaje się już 3 łyżeczki dziennie, a starszym dzieciom oraz dorosłym – 4 łyżeczki dziennie.

Pyłek pszczeli – przeciwwskazania

W zasadzie nie ma szczególnych przeciwwskazań do spożywania pyłku pszczelego. Ostrożność muszą zachować osoby, które są uczulone na miód – spożywanie pyłku może (ale nie musi) wywołać u nich objawy alergii.
Autor: Robert Wojtaś