Charakterystyczne grudki na czole, nosie czy powiekach sprawiają, że nie czujesz się tak atrakcyjnie jak kiedyś? Spokojnie, to tylko prosaki, które nie są niebezpieczne dla twojego zdrowia. Zdajemy sobie jednak sprawę, że ze względu na nieestetyczny wygląd wiele osób chce jak najszybciej się ich pozbyć. Dziś bierzemy prosaki pod lupę i sprawdzamy, jakie są przyczyny ich powstawania i sposoby leczenia.
Choć prosaki są uważane za zmiany skórne, które najczęściej pojawiają się w wieku niemowlęcym, to coraz częściej można zauważyć je również na twarzach dorosłych. Już na samym początku warto wspomnieć, że nie są niebezpieczne dla zdrowia i zaraźliwe – jedynie wyglądają nieestetycznie, stąd też wiele osób szuka sposobów na ich bezbolesne usunięcie.
Przeczytaj również: Maść cynkowa – właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania
Prosaki występują najczęściej na skroniach, nosie, czole lub w okolicach oczu – w tym również zarówno na dolnej, jak i górnej powiece. Kuleczki na skórze są twarde i dość niewielkie, mają maksymalnie milimetr oraz charakteryzują się żółtą, białą lub kremową barwą. Co ważne – nie da się wycisnąć prosaków.
Wiele osób myli prosaki z kaszakami. Te pierwsze są zazwyczaj o wiele mniejsze, mają jednolitą strukturę i z wyglądu przypominają brodawki. Co więcej, najczęściej występują w grupach na danej partii twarzy. Natomiast kaszaki, czyli torbiele zastoinowe, powstają w obrębie gruczołów łojowych i mieszków włosowych oraz są podobne do krost z ropą.
Główną przyczyną powstawania prosaków jest rogowacenie mieszków włosowych, które prowadzi do zatkania gruczołów łojowych. W efekcie wydzielina łojowa nie może być wydzielana w sposób prawidłowy, czyli na skórę. Zamiast tego sebum jest gromadzone pod nią, powodując pojawienie się zmian skórnych.
Na tym jednak przyczyny powstawania prosaków się nie kończą. Charakterystyczne kuleczki na twarzy mogą także być efektem przebytych niektórych chorób skórnych. Do czynników powodujących pojawienie się prosaków zalicza się także nadmierną ekspozycję na słońce.
Wyróżniamy trzy rodzaje prosaków: pierwotne, wtórne i wysiewne. Czym się charakteryzują? Odpowiadamy poniżej!
Prosaki pierwotne powstają najczęściej w okolicach oczu i czoła, ale nie tylko. Chociaż bolesne i zaczerwienione cysty zazwyczaj widzimy na twarzy, to nierzadko pojawiają się również w okolicach narządów płciowych. Na szczęście ten typ prosaków nie wymaga leczenia – kuleczki znikają same w ciągu maksymalnie kilku miesięcy.
Prosaki wtórne powstają jako następstwo uszkodzenia skóry w tym samym miejscu, w którym do niego doszło. Przyczyną pojawienia się ich na skórze jest np. złuszczanie chemiczne, przeprowadzona dermabrazja czy inne zabiegu. Prosaki wtórne mogą również występować wraz z innymi chorobami – alergicznym zapaleniem skóry czy liszajem twardzinowym.
Prosaki wysiewne powstają bez wcześniejszego uszkodzenia skóry. Ich występowanie może mieć związek z chorobami autoimmunologicznymi lub genetyką. Samoistnie pojawiające się na skórze kulki wychodzą dość nagle i najczęściej można spotkać je na policzkach, powiekach czy szczęce.
Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, ale bardzo często można było uniknąć pojawienia się nieestetycznych prosaków. Podobnie jak przy każdej innej dolegliwości, tak i w tym przypadku najważniejsza jest profilaktyka. Dobrym pomysłem jest rezygnacja z kosmetyków o działaniu komedogennym i tłustych kremów oraz uważna obserwacja pojawiających się zmian skórnych.
Choć istnieje wiele sposobów na usunięcie prosaków, to warto pamiętać, że zmiany skórne mogą powracać nawet co kilka miesięcy. Właśnie dlatego zaleca się zadbanie o właściwą i dopasowaną do potrzeb skóry pielęgnację, która jest najlepszą profilaktyką.
Najlepszym sposobem na usunięcie prosaków jest udanie się do zaufanego gabinetu kosmetycznego lub dermatologicznego. Pod okiem specjalisty nie tylko pozbędziesz się nieestetycznych zmian skórnych, ale także uzyskasz cenne wskazówki na temat właściwej profilaktyki. W jaki sposób usuwa się prosaki w profesjonalnych salonach?
Jednym z najczęściej stosowanych sposobów na usunięcie prosaków jest po prostu delikatne nakłucie zmiany skórnej. Przy pomocy igły specjalista odblokuje ujście dla wydzieliny łojotokowej. Alternatywnym rozwiązaniem jest skorzystanie z techniki nazywanej elektrokoagulacją, czyli wykorzystanie prądu elektrycznego, lub wymrażania.
W profesjonalnym gabinecie możesz również zdecydować się na wiele innych zabiegów. U kosmetyczki jest to peeling chemiczny czy inne metody pielęgnacji, które pozwalają dokładnie złuszczyć martwy naskórek. Wśród droższych sposobów usuwania prosaków znalazł się laser czy mikrodermabrazja oraz zabieg chirurgiczny, na który należy zdecydować się wyłącznie w sytuacji, gdy pozostałe metody zawiodą.
Chcesz pozbyć się prosaków? Zanim umówisz się na wizytę w salonie kosmetycznym lub u dermatologa, warto wypróbować kilku sprawdzonych domowych sposobów na usunięcie zmian skórnych. Pierwszym z nich jest regularny peeling – złuszczanie martwego naskórka powinno odbywać się przy pomocy kwasu AHA, migdałowego czy glikolowego. Pomocne okażą się również kremy z kwasami o działaniu złuszczającym.
Z pomocą w walce z prosakami przychodzą także naturalne olejki – przede wszystkim herbaciany i rycynowy. Dzięki regularnym okładom, możesz wspomóc prawidłową pracę gruczołów łojowych. Zafunduj sobie również wizytę w pobliskiej saunie lub przygotuj ją w swoim domu. Wysoka temperatura pobudza skórę do wydzielania wszelkich zgromadzonych toksyn i zanieczyszczeń.
Autorka: Katarzyna Wendzonka