Data publikacji:

Jak zmniejszyć pory? Sposoby na rozszerzone pory

Zmagasz się z rozszerzonymi porami i szukasz skutecznego sposobu na ich zmniejszenie? Zastanawiasz się, jakie są przyczyny powstawania nieestetycznych dziurek na twarzy? Przychodzimy z pomocą – przygotowaliśmy dla ciebie kilka pomysłów na to, jak zmniejszyć pory!
twarz kobiety

Czy rozszerzone pory to defekt?

W czasach, gdy Photoshop stał się najlepszym przyjacielem każdego fotografa, jakiekolwiek defekty na skórze stały się przyczyną kompleksów wśród wielu kobiet. Jak się jednak okazuje – pory są całkowicie normalne. Nie bez powodu znajdziesz je na twarzy. Ich głównym zadaniem jest wydalanie toksyn z organizmu i zapewnianie mu termoregulacji. Zazwyczaj największy wpływ na ich zwiększoną widoczność mają geny, jednak nie tylko. Poniżej znajdziesz kilka innych przyczyn rozszerzonych porów.

Rozszerzone pory – przyczyny

Zanim poznasz nasze rady na to, jak zmniejszyć pory, warto sprawdzić, jakie są ich przyczyny. Jak się okazuje – jest ich kilka. Pierwszą z nich są wspomniane wyżej geny. Kolejna to niewłaściwa pielęgnacja w poprzednich latach, co w połączeniu z procesami starzenia się skóry sprawia, że otwory połączone z gruczołami łojowymi są bardziej widoczne. Co ciekawe, częściej z tym problemem borykają się właścicielki cery mieszanej lub tłustej niż posiadaczki suchej skóry.

Kolejną przyczyną rozszerzonych porów jest nadmierna produkcja sebum, które, choć jest wydzielane przez gruczoły łojowe, musi się gdzieś gromadzić. Najczęściej są to widoczne na twarzy dziurki, ponieważ procesy złuszczania naskórka zostają zaburzone, a łój przykleja się do skóry, zapychając właśnie pory. Efekt? Nie tylko nieestetyczne kropki – zazwyczaj prowadzi to również do pojawienia się trądziku.

Czy wiesz, że rozszerzone pory mogą być również efektem niewłaściwej ochrony przed promieniami słonecznymi lub jej całkowitym brakiem? Nadmierna ekspozycja na słońce bez wcześniejszego użycia kremu z filtrem powoduje utratę kolagenu i elastyny, co z kolei wpływa na rozciągnięcie skóry i zwiększenie widoczności porów.

Jak zmniejszyć pory w gabinecie kosmetologicznym, czyli profesjonalne zabiegi na rozszerzone pory

Jeśli szukasz skutecznego sposobu na to, jak zmniejszyć pory, to warto udać się do zaufanego gabinetu kosmetologicznego. W ofercie tego typu miejsc znajdziesz szereg zabiegów, które mogą okazać się bardzo pomocne w walce z rozszerzonymi porami. Wśród nich znalazły się specjalistyczne peelingi (chemiczne i kawitacyjny), mezoterapia, laser frakcyjny czy mikrodermabrazja wodna.

Jak zmniejszyć pory w domu?

Z pewnością wiesz, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Jeśli jednak chcesz poprawić kondycję swojej skóry i szukasz sposobów na to, jak zmniejszyć pory, to zacznij od regularnego stosowania kremów z SPF. Kosmetyki zapewniające ochronę przeciwsłoneczną powinnaś aplikować na twarzy przed każdym wyjściem, a nie tylko na wakacjach.
Pomocne w walce z rozszerzonymi porami są również retonoidy, czyli kwasowe pochodne witaminy A, które w ostatnich latach podbijają branżę kosmetyczną. Substancje wykorzystywane do pielęgnacji skóry nie tylko pomogą ci w zmniejszeniu widoczności dziurek na twarzy, ale także ochronią ją przed zmarszczkami.
Dobrym sposobem na rozszerzone pory jest również zadbanie o odpowiednie i dokładne oczyszczanie twarzy. Myjąc ją rano i wieczorem, usuniesz z niej zanieczyszczenia, sebum czy pozostałości po kosmetykach do makijażu, które mogą osadzać się w otworach w strukturze skóry i sprawiać, że pory stają się jeszcze bardziej widoczne.

Serum zwężające pory

W walce z rozszerzonymi porami pomogą ci także kosmetyki złuszczające. W szczególności zaleca się zakup serum z kwasami, np. salicylowym lub migdałowym. Formuły nie tylko doskonale radzą sobie z widocznymi, zapchanymi otworami w strukturze skóry, ale także są pomocne w walce z przebarwieniami czy nadprodukcją sebum. Zamiast serum możesz wybrać również toniki lub kwasy w wersji solo. Pamiętaj jednak, że należy stosować je zgodnie z zaleceniami producenta!