Data publikacji:

Post przerywany – zastosowanie, przeciwwskazania, zasady

Chcesz zrzucić nadprogramowe kilogramy? A może szukasz sposobu na poprawę swoich nawyków żywieniowych? W takim razie możesz wybierać spośród dziesiątek różnorodnych diet. Jedną z nich jest post przerywany, nazywany inaczej dietą okienkową lub Intermittent Fasting. Sprawdź, na czym polega, komu jest polecany i jakie zapewnia efekty!
Post przerywany

Na czym polega post przerywany? Zasady diety okienkowej

Post przerywany, jak sama nazwa wskazuje, to dieta polegająca na okresowym poszczeniu. Nie oznacza to jednak, że masz od razu rezygnować z wszystkich posiłków w ciągu dnia. Intermittent Fasting zakłada powstrzymanie się od jedzenia wyłącznie przez określoną liczbę godzin, podczas której można tylko pić.

Intermittent Fasting ma kilka różnych wariantów. Są to:
  • 16:8 – 16 godzin postu, 8-godzinne okno żywieniowe,
  • 14:10 – 14 godzin postu, 10-godzinne okno żywieniowe (wariant polecany kobietom),
  • 20:4 (The Warrior Diet) – okno żywieniowe trwa wyłącznie 4 godziny.
Dietę okienkową można również stosować w wariancie ADF, czyli stosując post co drugi dzień.

Podczas okna żywieniowego można w teorii jeść wszystko, na co masz tylko ochotę. Warto jednak zadbać o deficyt kaloryczny, jeśli chcesz schudnąć, lub przynajmniej utrzymać kaloryczność na stałym poziomie.

Komu jest polecany post przerywany?

Post przerywany to przede wszystkim dobre rozwiązanie dla osób zdrowych, które chcą schudnąć. Oprócz redukcji masy ciała dieta okienkowa może także pomóc ograniczyć problemy związane z zaburzeniami gospodarki glukozowo-insulinowej, obniżając poziom cukru we krwi. Dzięki temu Intermittent Fasting sprawdzi się również w przypadku dużej nadwagi i otyłości.

Post przerywany – przeciwwskazania

Post przerywany, podobnie jak i wiele diet, nie jest odpowiedni dla każdego. Co znalazło się na liście jego przeciwwskazań? Przede wszystkim jest to ciąża i okres karmienia piersią. Intermittent Fasting nie jest również odpowiedni dla dzieci, młodzieży i seniorów.

A jak to wygląda w przypadku chorób? W przypadku postu przerywanego bezwzględnym przeciwwskazaniem są takie zdiagnozowane dolegliwości, jak:
  • niedoczynność tarczycy,
  • cukrzyca wymagająca leczenia insuliną,
  • choroby nerek,
  • choroby wątroby,
  • refluks przełyku,
  • choroba wrzodowa,
  • zaburzenia hormonalne.
Dodatkowo post przerywany nie jest polecany osobom z zaburzeniami odżywiania oraz uprawiającym sporty wyczynowe.

Post przerywany – efekty

Czy post przerywany przynosi jakieś efekty? Zdecydowanie tak! Odpowiednio przeprowadzony i stosowany po wcześniejszej konsultacji lekarskiej może pomóc ci w:
  • zrzuceniu nadprogramowych kilogramów i utracie tkanki tłuszczowej,
  • obniżeniu cholesterolu,
  • wsparciu naturalnych procesów regeneracyjnych i oczyszczających organizm,
  • obniżeniu ciśnienia krwi,
  • poprawie samopoczucia.
Dodatkowo, o ile przestrzegasz zasad zdrowego odżywiania, post przerywany może prowadzić do zmniejszenia ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2.

Jakie są zalety i wady postu przerywanego?

Duża liczba zwolenników postu przerywanego nie jest przypadkowa. Twórcy Intermittent Fasting i osoby, które go wypróbowały, zwracają uwagę na liczne zalety. Z pomocą diety okienkowej możesz przede wszystkim schudnąć, jednocześnie poprawiając swoje samopoczucie i wspierając proces trawienia. Dodatkowo taki plan żywieniowy pozwala na całkowite bezproblemowe planowanie posiłków oraz dopasowanie wariantu do twoich potrzeb czy stylu życia.

Czy zaskakujące efekty, jakie zapewnia post przerywany, i liczne pozytywne opinie sprawiają, że taki sposób odżywiania nie ma wad? Zdecydowanie nie. Do minusów tzw. diety okienkowej można zaliczyć między innymi ograniczoną podaż białka, która może odbić się negatywnie na regeneracji uszkodzonych tkanek. Z kolei obniżona kaloryczność posiłków może wpływać negatywnie na koncentrację i poziom energii, zwłaszcza na samym początku diety.

Autorka: Katarzyna Wendzonka