Data publikacji:

Poparzenie wrzątkiem – co robić?

Stosowanie kefiru, białka jaja czy masła na oparzoną skórę nie pomoże, a może wręcz zaszkodzić. Sprawdź, jak leczyć oparzenia wrzątkiem. Dowiedz się, jak wygląda pierwsza pomoc w przypadku oparzeń skóry. Poznaj stopnie oparzeń skóry wrzątkiem, by móc je jak najlepiej leczyć.
poparzenie wrzątkiem

Pierwsza pomoc: oparzenie wrzątkiem – co robić?

  • Pierwsza pomoc w przypadku oparzeń I i II stopnia
Zdejmij biżuterię i ubrania, które znajdują się w okolicy miejsca, które zostało oblane wrzątkiem i przystąp do chłodzenia tego miejsca. Użyj do tego najlepiej chłodnej (ale nie lodowatej) bieżącej wody o temperaturze około 20 stopni Celsjusza. Możesz też okładać miejsce zwilżonymi chłodną wodą ręcznikami lub gazikami. Chłód działa nie tylko przeciwbólowo, ale też przeciwobrzękowo. Stosuj taki okład przez dłuższy czas, przynajmniej od kilkunastu do kilkudziesięciu minut lub kilku godzin.

Co na oparzenia wrzątkiem?

Po schłodzeniu oparzenia, opatrz uszkodzoną skórę za pomocą specjalistycznego opatrunku (opatrunek okluzyjny na oparzenia). Zmieniaj go raz dziennie lub częściej, jeśli lekarz tak zaleci. Może to być opatrunek hydrożelowy lub taki, który zawiera jony srebra (Aquacel, Aquacel Ag, Aqua-Gel, Granuflex).
Stosuj też leki miejscowe w przypadku łagodnych oparzeń. Może to być np. Panthenol, Alantan czy Bepanthen. W przypadku wystąpienia pęcherzy charakterystycznych dla oparzeń II stopnia, zastosuj np. maść Argosulfan.
Nie przekłuwaj pęcherzy, jeśli takie powstały, ponieważ może to sprzyjać powstawaniu blizn. Utrudnia to, poza tym, cały proces regeneracji skóry. Możesz stosować także miód lub aloes na łagodne oparzenia.

Pij dużo wody, by zapobiec odwodnieniu organizmu. Możesz też stosować środki przeciwbólowe, jeśli odczuwasz znaczny dyskomfort czy ból. Może to być np. ibuprofen lub paracetamol.
  • Pierwsza pomoc w przypadku oparzeń III stopnia
Zdejmij biżuterię i ubrania, które znajdują się w miejscu, które zostało oblane wrzątkiem. Schładzaj oblaną wrzątkiem partię ciała za pomocą bieżącej chłodnej wody (o temperaturze około 20 stopni Celsjusza) przez kilka minut. Możesz też zastosować chłodny kompres, ale tylko przez kilka minut. Oddziaływanie niskiej temperatury na poparzone miejsce przez dłuższy czas może skutkować obniżeniem temperatury ciała, dlatego należy temu zapobiegać.
Załóż na ranę suchy opatrunek. Nie smaruj skóry żadnymi tłustymi preparatami. Skontaktuj się z lekarzem i poproś o umówienie się na wizytę lub teleporadę.

Pij dużo płynów, aby się nie odwodnić. Oparzenie III stopnia nie zawsze wiąże się z bolesnością, ponieważ w wyniku oddziaływania wrzątku na skórę uszkodzone zostają zakończenia nerwowe. Stąd chory może nie odczuwać bólu. Jeśli jednak czujesz dyskomfort czy ból, sięgnij po niesterydowe leki przeciwbólowe – np. ibuprofen czy paracetamol.

Oparzenia wrzątkiem – stopnie

  • Oparzenia I stopnia
Oparzenie I stopnia charakteryzuje się zaczerwienioną skórą. Może temu towarzyszyć obrzęk skóry i bolesność. Rumień skóry powstaje w wyniku krótkotrwałego oddziaływania wrzątku czy gorącej pary wodnej na skórę. Oparzenia I stopnia mogą też powstać w wyniku poparzeń słonecznych.
  • Oparzenia II stopnia
Skóra jest zaczerwieniona i obrzęknięta. Powstają pęcherze, które mogą być wypełnione surowiczym płynem podbarwionym na żółto. Pęcherz to martwy naskórek, który zostaje uniesiony w wyniku gromadzenia się pod nim płynu tkankowego. Oparzenie II stopnia goi się zazwyczaj całkowicie w przeciągu kilku (zazwyczaj dwóch) tygodni. Po pęcherzach mogą, ale nie muszą zostać blizny. Oparzenia II stopnia powstają w wyniku oddziaływania na skórę gorącej pary wodnej, gorącego oleju lub wrzątku.
  • Oparzenia III stopnia
Dochodzi do uszkodzenia skóry na całej grubości. Oparzenie może wówczas dotyczyć także tkanek głębokich, a nawet kości. Uszkodzona skóra i tkanki ulegają martwicy. Powstają białoszare lub żółte strupy i część martwa zostaje oddzielona od części żywej przez tworzącą się ziarninię. Chory zazwyczaj nie odczuwa bólu, ponieważ w wyniku uszkodzenia skóry i głębiej położonych tkanek dochodzi do uszkodzenia zakończeń nerwowych. Oparzenie III stopnia może powstać w wyniku oddziaływania wrzątku na skórę przez dłuższy czas.
Autorka: Natalia Ciszewska