Za półpasiec w ciąży odpowiada wirus Herpesvirus varicella zoster – czyli dokładnie ten sam, który wywołuje ospę. Przenosi się on drogą kropelkową i – niestety, może być groźny dla rozwijającego się płodu. Sprawdź, czym się objawia i jak leczy się półpasiec w ciąży.
Półpasiec w ciąży wywoływany jest przez wirusa ospy wietrznej. Czy oznacza to, że osoby, które przechorowały już ospę, nie mogą zarazić się półpaścem? Niestety nie. Ta druga choroba jest formą odnowienia się ospy w nowej postaci. Nie dochodzi do pojawienia się krostek na całym ciele, lecz do stanu zapalnego nerwów czuciowych oraz skóry.
Niektóre objawy półpaśca są dość specyficzne – będzie to przede wszystkim pojawienie się wysypki po jednej stronie ciała (najpierw pojawiają się drobne guzki, które z czasem wypełniają się surowiczą treścią). Charakterystyczny jest również ból w miejscu, w którym występują zmiany skórne – określa się go terminem „neuralgia”.
Sprawdź również, co warto wiedzieć na temat: koronawirus, a ciąża.
Inne objawy półpaśca związane są z ogólną infekcją i będą to:
Dobra wiadomość jest taka, że półpasiec w ciąży występuje bardzo rzadko – schorzenie zazwyczaj dotyka osób po 50. roku życia. Gorsza informacja to ta, że nie ma skutecznego leku na tę chorobę.
Zazwyczaj jest ona leczona objawowo (warto zapytać o możliwość zażywania paracetamolu), niektórzy lekarze decydują o włączeniu przeciwwirusowego acyklowiru. Ostrożność medyków co do stosowania tego ostatniego wynika z braku rzetelnych badań dotyczących wpływu leku na rozwój płodu.
Oczywiście niezależnie od tego, czy i jakie leki przepisze przyszłej mamie lekarz, warto stosować naturalne sposoby na łagodzenie świądu i pozostałych dolegliwości. W szczególności sprawdzą się:
Półpasiec w ciąży może być mieć negatywny wpływ na rozwój płodu – zwłaszcza jeżeli do zakażenia doszło w pierwszym trymestrze jej trwania. Możliwe konsekwencje dla dziecka to uszkodzenie nerwu wzrokowego, nieprawidłowości w zakresie rozwoju kończyn dolnych i górnych, a także wystąpienie wad budowy układu moczowego.
Ponadto niebezpieczne jest zarażenie się matki na kilka dni przed porodem lub tuż po nim. Wówczas objawy mogą wystąpić również u noworodka. Z uwagi na niewykształcony układ odpornościowy przebieg infekcji może być u dziecka bardzo ciężki, dlatego w takiej sytuacji musi ono pozostać w szpitalu.
Jedną z metod na uchronienie się przed półpaścem w ciąży jest zaszczepienie się przeciwko ospie. Sposób ten nie jest skuteczny w stu procentach, ale znacząco redukuje ryzyko zarażenia i zmniejsza nasilenie ewentualnych jego objawów.
Ponadto warto oczywiście unikać kontaktów z osobami chorymi. Należy izolować się nie tylko od osób przechodzących ospę czy półpaśca, ale także od kichających, kaszlących czy gorączkujących. Rozsądne podejście w tym zakresie oraz stosowanie się do podstawowych zasad higieny zwiększa prawdopodobieństwo, że ani półpasiec w ciąży, ani żadna inna choroba nie będą zagrażały przyszłej mamie i jej dziecku.