Data modyfikacji:

Koronawirus a ciąża – planowanie ciąży w czasie pandemii

Koronawirus, a dokładnie SARS-CoV-2 to patogen wywołujący chorobę COVID-19. Choroba jest szczególnie niebezpieczna dla osób starszych, którzy mają niedobory odporności i wszystkich innych, których układ immunologiczny nie pracuje prawidłowo. Co z kobietami w ciąży? Czy wirus jest niebezpieczny dla płodu? Sprawdź, co chroni przed zarażeniem się koronawirusem.
koronawirus a ciąża
Artykuł pierwotnie ukazał się na naszych łamach w marcu 2020 roku. Być może istnieją już potwierdzone badaniami odpowiedzi na pytania, na które podczas tworzenia tekstu, nie mogliśmy odpowiedzieć.

Czy koronawirus jest niebezpieczny dla płodu?

Odpowiedź na to pytanie wciąż pozostaje bez odpowiedzi. Wiadomo, że wiele zarażonych w trzecim trymestrze ciąży kobiet urodziło zdrowe dzieci, ale wpływ wirusa na przebieg pierwszego i drugiego trymestru ciąży wciąż nie jest do końca znany. Przypuszcza się, że SARS-CoV-2 nie jest niebezpieczny dla płodu, ale niestety to wciąż jedynie przypuszczenia.

Planowanie ciąży w czasie pandemii

Prof. dr hab. Mirosław Wielgoś i prof. dr hab. Krzysztof Czajczyński, czyli krajowi konsultanci w dziedzinie perinatologii oraz położnictwa i ginekologii w związku z tym, że wciąż nie wiadomo jak koronawirus wpływa na przebieg wczesnej ciąży, wydali oświadczenie, w którym zalecają wstrzymanie się z planowaniem ciąży w czasie pandemii, jeśli jest to możliwe, do czasu unormowania się sytuacji epidemiologicznej w Polsce lub do momentu poznania wpływu patogenu na rozwój płodu.

Poród a koronawirus. Jak rodzi zarażona koronawirusem?

Wytyczne dotyczące rozwiązania porodu kobiety zarażonej SARS-CoV-2 wciąż się zmieniają. Według najnowszych danych, zaleca się, by poród odbył się przez cesarskie cięcie. To obniża ryzyko transmisji patogenu na noworodka, ale też wiąże się z dłuższym okresem rekonwalescencji u ciężarnej. Oczywiście te zalecenia dotyczą tylko kobiet, które są zarażone lub istnieje wysokie ryzyko, że są chore.

Część szpitali w Polsce zostało przekształconych na szpitale leczące tylko i wyłącznie osoby zarażone SARS-CoV-2. W takich placówkach funkcjonują wszystkie oddziały, które w razie potrzeby mogą leczyć też choroby współistniejące u takich pacjentów. Oddziały ginekologii i położnictwa też są przygotowane na poród zarażonej ciężarnej. Lista szpitali przekształconych na placówki leczące chorych na COVID-19 jest dostępna na www.pacjent.gov.pl.

Koronawirus – poród rodzinny niemożliwy w szpitalach?

Według najnowszych zaleceń krajowych konsultantów w dziedzinie perinatologii oraz położnictwa i ginekologii poród rodzinny jest obecnie niedozwolony. Zalecono, by rodząca była przyjmowana na oddział bez osoby towarzyszącej. Ma to na celu zmniejszenie ryzyka transmisji drobnoustrojów z odwiedzających na pacjentki, noworodki i na personel szpitalny.

Oczywiście pielęgniarki, położne i lekarze stają w tej trudnej sytuacji na wysokości zadania i robią wszystko, by kobieta czuła z ich strony także wsparcie psychiczne w tych trudnych chwilach, zrozumienie i bliskość drugiego człowieka. Zaleca się, by rodząca miała przez cały czas porodu (siłami natury) dostęp do telefonu i mogła rozmawiać z bliskimi.

Jak chronić się przed koronawirusem w ciąży?

Kobiety oczekujące potomstwa powinny przestrzegać tych samych wytycznych, co reszta społeczeństwa. Nie ma specjalnych wytycznych tylko dla kobiet w ciąży. Nie potwierdzono (na dzień dzisiejszy), by ciężarne były bardziej predysponowane do zarażenia niż inni, chociaż nie można tego wykluczyć.

1. #Zostań w domu

Nie wychodź niepotrzebnie do miejsc, które mogą być zatłoczone. Chodzi tutaj między innymi o sklepy spożywcze i apteki. Jeśli masz taką możliwość, to poproś partnera lub bliskich o zrobienie zakupów. Wychodzenie z domu powinno się ograniczyć tylko do wychodzenia na badania (po wcześniejszym uzgodnieniu szczegółów ze swoim lekarzem prowadzącym ciążę) oraz do spacerów w nieuczęszczanych przez ludzi miejscach.

Pamiętaj, że na pomysł spaceru w parku lub lasu może wpaść wiele innych osób, dlatego miejsca do spacerów staraj się wybierać nieszablonowo. Nie spotykaj się ze znajomymi, ani dalszymi członkami rodziny, jeśli nie ma takiej konieczności. Przełóż też babyshower na później – lepiej niepotrzebnie nie stwarzać ryzyka zarażenia się.

2. Myj ręce

Myj ręce przez 30 sekund co godzinę lub częściej. To ważne nawet wtedy, gdy jesteś cały czas w domu. Używaj mydeł antybakteryjnych. Staraj się nie przecierać dłonią twarzy, ani tym bardziej oczu i nie wkładaj palców do jamy ustnej. Myj też dokładnie wszystkie warzywa i owoce przed zjedzeniem.
Sprawdź również:Kwarantanna i izolacja - czym się różnią?

3. Wzmacniaj organizm w naturalny sposób

Nie bój się syropu z cebuli, czarnego bzu czy czarnej porzeczki. Dodawaj imbir do herbaty, jedz kisiel z siemienia lnianego i suplementuj dietę, zażywając zalecone przez lekarza witaminy, w tym szczególnie kwas foliowy. Staraj się codziennie przebywać na słońcu przynajmniej przez kilka minut i nie zapomnij o aktywności fizycznej, która jest zalecana także dla kobiet w ciąży.

Więcej informacji dotyczących ochrony przed zarażeniem się koronawirusem znajdziesz na stronie Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.
Autorka: Natalia Ciszewska