Data modyfikacji:

Recepta na smukłe i silne ciało? Ćwicz pole dance!

Zastanawiasz się, czy spróbować tańca na rurze? Koniecznie, jeśli zależy ci na świetnej zabawie, solidnym treningu i co za tym idzie – zgrabną sylwetką. Pole dance przestaje być kojarzony z klubami go-go, zyskując wizerunek świetnej dyscypliny, która być może zagości na Igrzyskach Olimpijskich. Dlaczego warto i jak zacząć?

Nowy obraz pole dance

Jeszcze kilkanaście lat temu kobieta tańcząca na rurze kojarzyła się jednoznacznie – niekoniecznie pozytywnie. Na całe szczęście, nadszedł czas, w którym pole dance odzyskał swój prawdziwy wizerunek. Dlaczego odzyskał? Wciąż niewiele osób wie, że nie narodził się w amerykańskich klubach ze striptizem.

Początki pole dance sięgają lat 20 XX wieku – już wtedy traktowany był jako akrobatyka uprawiana wyłącznie przez… mężczyzn. Popularny był w plemionach afrykańskich, skąd później trafił do amerykańskich cyrków i jarmarków. Wkrótce pole dance zaczęły ćwiczyć również kobiety, co spotkało się z dużym zainteresowaniem męskiej części publiczności.

Wraz z nadejściem lat 50, nastąpiła wyraźna seksualizacja mediów: pojawiła się m.in. burleska, do której pole dance został sprytnie „wciągnięty”. Od tego czasu, aż do lat 90 kojarzył się niemal wyłącznie z klubami go-go.

Na całe szczęście, w XXI wieku na nowo przywrócono tańcowi na rurze jego pierwotny wizerunek. Na nowo zaczął stanowić element fitnessu, a na całym świecie zaczęto organizować mistrzostwa w tej dyscyplinie.

Efekty pole dance – co daje taniec na rurze?

Fachowe tancerki pole dance wyglądają lekko i zwiewnie, jakby taniec nie sprawiał im jakiejkolwiek trudności. Wystarczy jednak raz uczestniczyć w zajęciach, by przekonać się, jak ogromnej pracy wymaga taniec na rurze.

  • Pole dance angażuje bez wyjątku wszystkie mięśnie, a nie jakby mogłoby się wydawać – ramiona. Pośladki, brzuch, mięśnie kręgosłupa, nóg – całe twoje ciało pracuje, by utrzymać się na drążku i wykonać określone figury.
  • Pole dance to recepta na problemy takie jak cellulit czy nadmierne kilogramy. Zaufaj, że podczas każdego treningu niesamowicie się zmęczysz.
  • Taniec na rurze poprawia koordynację ruchową i poczucie rytmu. To ćwiczenia wykonywane z akompaniamentem muzyki, dlatego tak ważne jest to, w jaki sposób się ruszasz. Trenując pole dance, wypracowujesz piękną postawę, ponętne poruszanie się.
  • To świetna zabawa. Nie ma niczego lepszego, niż trening pole dance po nudnym dniu spędzonym za biurkiem. Potężna dawka endorfin – gwarantowana.
  • Pole dance: kto może tańczyć?

    Czujesz, że jesteś za gruba, za brzydka, nie masz poczucia rytmu, wstydzisz się? Możesz być zaskoczona, ale żaden z tych powodów nie dyskwalifikuje cię jako tancerkę pole dance. Dyscyplinę tę trenują kobiety z dużą nadwagą (i świetnie sobie radzą), młode dziewczęta, dojrzałe panie. Coraz głośniej jest również o mężczyznach pole-dancerach. Jedyne, na co musisz być gotowa, to pozbycie się wewnętrznej blokady, otworzenie się na coś zupełnie nowego. Bez przejmowania się tym, jak wyglądasz oraz tym, że nigdy nie umiałaś tańczyć.

    Nie można jednak ukrywać, że są kobiety, które pole dance opanują szybciej niż inne. Jeśli zawsze byłaś aktywna fizycznie, masz dużą wydolność, jesteś silna i rozciągnięta to oczywistym jest, że pójdzie ci znacznie łatwiej. Dziewczyny, które po długim czasie siedzenia na kanapie podejmują się treningu pole dance nie będą radziły sobie tak dobrze, jak bardziej wysportowane koleżanki. To jednak powinno motywować do pracy nad sobą „po godzinach” – aby być lepszą w pole dance, musisz regularnie pracować nad siłą, wydolnością i rozciąganiem ciała.

    Początki pole dance – jak zacząć?

    Jedyną wadą pole dance jest to, że można trenować go wyłącznie w klubie tanecznym (chyba, że zdecydujesz się zamontować rurę w mieszkaniu). Jeśli chcesz zacząć, poszukaj szkoły tańca, która oferuje takie właśnie zajęcia i po prostu zapisz się na lekcję pokazową.

    Początki pole dance nie są trudne – zaczniesz od podstawowych figur, prostych spinów i kroków. Pierwsze zajęcia udowodnią ci, że taniec na rurze nie jest wiedzą tajemną, a małymi krokami nawet kompletny nowicjusz może się go nauczyć. Z każdą lekcją będziesz uczyła się czegoś zupełnie nowego i oczywiście – trudniejszego.

    Odzież i akcesoria do pole dance

    Zastanawiasz się, w co zaopatrzyć się przed zajęciami pole dance? Tak naprawdę, na samym początku nie będzie ci potrzebna specjalistyczna odzież, a tym bardziej buty na szpilkach.

    Wygodne legginsy

    Ubierz się w sportowy, wygodny strój, który nie będzie krępował twoich ruchów. Uwaga: ubrania muszą dobrze przylegać do ciała, aby nie zawijać się wokół rurki.

    Antypoślizgowe skarpetki

    Jedne wolą ćwiczyć boso, inne – w skarpetkach. Jeśli należysz do drugiej grupy, wybierz te z antypoślizgową podeszwą.

    Środek na siniaki

    Tak, siniaki to ciemna strona pole dance – przynajmniej na początku. Z czasem jednak będzie ich znacznie mniej. Ich widoczność zmniejszysz, używając specjalnego żelu.

    Magnezja

    Przydaje się do ćwiczeń statycznych (gdy długo wisisz na drążku, bez wykonywania obrotów). Zapobiega poceniu się rąk.

    Mam nadzieję, że zachęciłam cię do treningu pole dance. A może już próbowałaś?

    Autorka: Joanna Stanuch