Data publikacji:

Pocenie się w nocy. Co oznacza i co robić?

 Każdy z nas się poci, zarówno w nocy, jak i w ciągu dnia – pocenie to naturalny i ważny stan fizjologiczny, dzięki któremu organizm reguluje ciepłotę ciała. Co jednak, gdy pocenie się – zwłaszcza w nocy, jest zdecydowanie zbyt intensywne? Czy pocenie się podczas snu może świadczyć o poważnych chorobach? Koniecznie przeczytaj.
pocenie się w nocy

Jak rozpoznać nadmierne pocenie się w nocy?

Każdy z nas się poci – to mechanizm, który jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Po czym zatem poznać, że zjawisko to zaczyna mieć nieprawidłową postać? Nadmierne pocenie się w nocy to takie, które powoduje, że piżama, a nierzadko również pościel, są wilgotne na tyle, że wymagają zmiany.

Bardzo ważne jest również budzenie się z uczuciem dyskomfortu – naturalne pocenie się w nocy nigdy nie przerywa snu, ponieważ jest to proces dyskretny. Intensywne pocenie nocne – przyczyny niezwiązane z chorobami Bardzo mocne pocenie w nocy jest nieswoistą przypadłością – może mieć związek zarówno z niegroźnymi zjawiskami, jak i z bardzo poważnymi chorobami. Do pierwszej grupy należą:
  • Stres
Duży stres i uczestniczenie w niezwykle trudnych sytuacjach życiowych (rozwód, śmierć kogoś bliskiego, a nawet zmiana pracy) może powodować intensywne pocenie się podczas snu. Nierzadko przypadłość ta współwystępuje z koszmarami sennymi.
  • Menopauza
Przekwitające kobiety bardzo często skarżą się na pocenie się podczas snu. Jeśli podejrzewasz, że to właśnie menopauza może utrudniać ci nocny odpoczynek, udaj się do lekarza i poproś o przepisanie hormonalnej terapii zastępczej.
  • Zażywanie niektórych leków
Zdarza się, że pocenie się w nocy nie jest efektem choroby, a skutkiem ubocznym zażywanych na nią leków. Najczęściej taką przypadłość wywołują leki przeciwdepresyjne, przeciwbólowe, na cukrzycę i hormonalne.
  • Używki
Nocne pocenie może być również efektem przyjęcia dużej dawki używek, np. kofeiny, nikotyny, alkoholu albo substancji psychoaktywnych. Wówczas jednak przypadłość mija w ciągu kilku dni (oczywiście zakładając odstawienie używek).

Pocenie w nocy – o jakich chorobach może świadczyć?

Niestety, czasem pocenie się w nocy może być zwiastunem choroby. Które schorzenia tak się objawiają?
  • Infekcje bakteryjne i wirusowe
Zazwyczaj chodzi o niegroźne infekcje, takie jak zapalenie gardła czy oskrzeli. Nie można jednak wykluczyć, że za nocnymi potami stoją poważniejsze schorzenia, takie jak gruźlica czy zapalenie wsierdzia. Taką przypadłość występuje również u części pacjentów chorujących na AIDS.
  • Nowotwory złośliwe
Wiele osób intuicyjnie podejrzewa, że intensywne pocenie się w nocy może mieć związek z nowotworem złośliwym. Rzeczywiście, niektóre nowotwory objawiają się w tak nietypowy sposób – przykładem jest choćby chłoniak.

Ryzyko, że opisywana przypadłość ma związek z rakiem, nieco się zwiększa, jeśli u danej osoby występują inne niepokojące sygnały, takie jak np. niewyjaśniona utrata masy ciała albo ciągle nawracająca gorączka/stan podgorączkowy. W takim przypadku należy udać się do lekarza onkologa. Należy zauważyć, że do tego specjalisty nie potrzeba skierowania.
  • Nadczynność tarczycy
Nieprawidłowości hormonalne bardzo często powodują nocne pocenie się. Udaj się do endokrynologia, jeśli poza nimi dokuczają ci takie objawy jak kołatanie serca, drżenie rąk czy wypadanie włosów.
  • Inne choroby
Pocenie się w nocy może przebiegać również w przebiegu innych schorzeń, tj.: przy zaburzeniach lękowych, w przebiegu białaczki, niewydolności serca, cukrzycy, w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów, refluksu, w zespole stresu pourazowego, w chorobie kociego pazura, histoplazmozie, po zakażeniu wirusem Epstein-Barr albo w przebiegu cytomegalii.

Z uwagi na bardzo długą listę potencjalnych przyczyn tej przypadłości, najlepiej jest po prostu udać się do lekarza. Po przeprowadzeniu wywiadu specjalista będzie wiedział, w jakim kierunku podążać, by ustalić podłoże dolegliwości.

Nadmierne pocenie w nocy – co robić?

Nocne pocenie się nie musi być związane z poważnymi chorobami. Jeśli więc nie odczuwasz żadnych dolegliwości, możesz spróbować zlikwidować przypadłość samodzielnie. Oto, co warto zrobić:
  • Obniż temperaturę w sypialni
Upewnij się, że temperatura w twojej sypialni nie przekracza 18 stopni Celsjusza. Jeśli jest wyższa, to być może pocenie w nocy wynika ze zwykłej potrzeby schłodzenia organizmu.
  • Sprawdź skład tkanin, z których uszyte są twoje piżamy
Na nadmierne pocenie się w nocy często narzekają osoby, które – jak się później okazuje, śpią w piżamach z poliestru. Skóra okryta taką tkaniną nie ma jak „oddychać”, w efekcie czego zaczyna się intensywnie pocić. Wybieraj tylko piżamy z bawełny.
  • Zrezygnuj z grubych kołder i ciężkich, wełnianych koców
Jeśli masz problem z poceniem się w nocy, zrezygnuj z przykrywania się ciężkimi kołdrami i kocami. Kup produkty lekkie i oblekaj je poszwami z bawełny.
  • Zmień styl życia
A dokładniej – zrezygnuj z używek. Pamiętaj, że nadmiar alkoholu, kawy czy papierosów również może odpowiadać za nocne pocenie się.

Nadmierne pocenie się w nocy – kiedy do lekarza?

 Jeśli zastosowanie się do powyższych porad okazało się nieskuteczne i po kilku dniach lub tygodniach pocenie podczas snu wciąż jest twoim problemem, koniecznie udaj się do lekarza. Prawdopodobnie skieruje cię on na kilka podstawowych badań i przeprowadzi z tobą dokładny wywiad.

Pamiętaj również, że do lekarza należy udać się w przypadku występowania dodatkowych objawów – znalezienia guzów na ciele czy np. odczuwania bólu brzucha, głowy, żołądka itp. W takiej sytuacji nie czekaj, lecz od razu udaj się do specjalisty.
Autor: Robert Wojtaś