Wiele osób intuicyjnie podejrzewa, że intensywne pocenie się w nocy może mieć związek z nowotworem złośliwym. Rzeczywiście, niektóre nowotwory objawiają się w tak nietypowy sposób – przykładem jest choćby chłoniak.
Ryzyko, że opisywana przypadłość ma związek z rakiem, nieco się zwiększa, jeśli u danej osoby występują inne niepokojące sygnały, takie jak np. niewyjaśniona utrata masy ciała albo ciągle nawracająca gorączka/stan podgorączkowy. W takim przypadku należy udać się do lekarza onkologa. Należy zauważyć, że do tego specjalisty nie potrzeba skierowania.
Nieprawidłowości hormonalne bardzo często powodują nocne pocenie się. Udaj się do endokrynologia, jeśli poza nimi dokuczają ci takie objawy jak kołatanie serca, drżenie rąk czy wypadanie włosów.
Pocenie się w nocy może przebiegać również w przebiegu innych schorzeń, tj.: przy zaburzeniach lękowych, w przebiegu białaczki, niewydolności serca, cukrzycy, w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów, refluksu, w zespole stresu pourazowego, w chorobie kociego pazura, histoplazmozie, po zakażeniu wirusem Epstein-Barr albo w przebiegu cytomegalii.
Z uwagi na bardzo długą listę potencjalnych przyczyn tej przypadłości, najlepiej jest po prostu udać się do lekarza. Po przeprowadzeniu wywiadu specjalista będzie wiedział, w jakim kierunku podążać, by ustalić podłoże dolegliwości.