Data publikacji:

Picie siemienia lnianego: jakie daje efekty?

Słyszałaś, że picie siemienia lnianego może poprawić kondycję skóry i włosów oraz wpływać pozytywnie na zdrowie? To prawda! Dziś sprawdzamy, jakie efekty daje regularne spożywania zmielonych nasion lnu i skąd się biorą ich cenne właściwości.
picie siemienia lnianego

Siemię lniane – naturalne remedium na wiele dolegliwości

Siemię lniane to bogactwo cennych składników odżywczych, które mają wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Zmielone nasiona lnu zawierają przede wszystkim błonnik, który pomaga w regulacji pracy układu pokarmowego i ma pozytywny wpływ na mikroflorę jelitową. Dodatkowo znajdziesz w nich:
  • kwasy tłuszczowe omega-3,
  • lignany,
  • aminokwasy,
  • witaminy (C, E, K czy z grupy B),
  • składniki mineralne (wapń, selen, magnez, cynk czy mangan).
Dzięki zawartości takich substancji i składników odżywczych siemię lniane jest zdrowym i naturalnym remedium na wiele dolegliwości.

Jakie efekty daje picie siemienia lnianego?

Regularne picie siemienia lnianego może przynosić zaskakujące efekty, dlatego już teraz warto włączyć je do codziennego menu. Już po miesiącu stosowania możesz zauważyć na przykład poprawę kondycji włosów. Pasma przestają tak wypadać, a na głowie pojawia się coraz więcej baby hair. Nasiona lnu działają również na paznokcie, które są widocznie wzmocnione i szybciej rosną. Na tym jednak efekty picia siemienia lnianego się nie kończą! Nasiona lnu mają również wpływ na poprawę:
  • kondycji cery, w szczególności tej atopowej lub trądzikowej – łagodnie ją wyciszają i wspomagają naturalne procesy regeneracyjne,
  • pracy układu pokarmowego – siemię lniane łagodzi dolegliwości jelitowe, pomaga w walce z biegunkami i zaparciami, a do tego chroni śluzówkę i zmniejsza stan zapalny,
  • odporności – picie zmielonych nasion lnu to świetny sposób na ochronę przed przeziębieniami,
  • poziomu glukozy we krwi – regularne spożywanie siemienia lnianego może pomóc w obniżeniu cukru u osób z cukrzycą typu 2.
A czy picie siemienia lnianego odchudza? Tak! Nasiona zawierają mnóstwo błonnika pokarmowego, który odpowiada za regulację metabolizmu. Dodatkowo doskonale wchłaniają wodę z przewodu pokarmowego, dzięki czemu zapewniają uczucie sytości i zapobiegają podjadaniu.

Jak pić siemię lniane?

W sklepach znajdziesz siemię lniane w postaci ziaren lub już zmielone. Najlepszym wyborem będzie pierwsza propozycja – naturalny produkt ma więcej cennych właściwości i jest o wiele lepiej przyswajalny świeżo po zmieleniu, dlatego warto robić to chwilę przed spożyciem.

Najpopularniejszym sposobem na przygotowanie siemienia lnianego jest po prostu zalanie go wrzątkiem. Wystarczy 1-2 łyżki zmielonych nasion i gorąca woda. Tak przygotowaną mieszankę należy odstawić na kilkanaście minut do momentu ostygnięcia. Dobrym pomysłem jest picie siemienia lnianego na czczo, od razu po przebudzeniu i około 15-20 minut przed pierwszym posiłkiem.

Jeśli chcesz skorzystać z cennych właściwości siemienia lnianego, jednak picie mieszanki z wodą nie wchodzi w grę, to możesz również posypywać nim sałatki czy dodawać je do owsianki, jogurtu, a nawet domowych wypieków. Zmielone nasiona lnu są również świetnym zamiennikiem jajek! Pamiętaj jednak, aby nie przesadzić – w przypadku siemienia lnianego maksymalna dawka dzienna wynosi 50 g.

Przeciwwskazania do picia siemienia lnianego

Choć picie siemienia lnianego może wydawać się bezpieczne, to warto pamiętać, że podobnie jak każdy inny naturalny produkt, tak i ono ma pewne przeciwwskazania. Przede wszystkim nie zaleca się spożywania nasion lnu osobom, które aktualnie przyjmują leki przeciwzakrzepowe. Co więcej, szczególną ostrożność powinni zachować pacjenci, u których stwierdzono zbyt wysoki poziom cholesterolu.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, czy picie siemienia lnianego będzie dla ciebie bezpieczne, to skontaktuj się z lekarzem rodzinnym lub porozmawiaj o tym z dietetykiem.
Autorka: Katarzyna Wendzonka