Data publikacji:

Opuchlizna po ugryzieniu osy: kiedy należy udać się do lekarza?

Pikniki, grille, wypady nad jezioro, uprawianie sportów – wszystkie te przyjemne, związane z latem aktywności oznaczają zwiększony kontakt z owadami, w tym z mającymi żądła, pszczołami i osami. Jak poradzić sobie po użądleniu tych ostatnich? Co robić, żeby opuchlizna po ugryzieniu osy szybciej zniknęła i kiedy należy skontaktować się z lekarzem?

Opuchlizna po ugryzieniu osy

Pszczoła i osa – czym się różnią?

Wiele osób nie do końca wie, czym różni się pszczoła od osy. Warto zatem wiedzieć, że osy są mniejsze, mają wyraźniejsze paski i nie są tak „puchate” jak pszczoły, czyli nie mają na ciele tylu włosków.  

Oczywiście może się tak zdarzyć, że nie było czasu przyjrzeć się owadowi – skąd w takiej sytuacji wiadomo, czy to, co widać, to opuchlizna po ugryzieniu pszczoły czy osy? Otóż w takich okolicznościach należy poszukać w skórze żądła. Jeżeli jest obecne, oznacza to, że sprawcą ataku była pszczoła – owady te tracą żądło przy użądleniu, co zresztą sprowadza na nie śmierć. Żądło należy oczywiście usunąć ze skóry. 

Jeśli w zmienionej skórze nie widzisz żądła, to prawdopodobnie jest to obrzęk po ugryzieniu osy. Może być on naprawdę spory, okropnie bolesny i intensywnie czerwony. 

Obrzęk po ugryzieniu osy – czy może świadczyć o uczuleniu?

Opuchlizna po ugryzieniu osy sama w sobie nie świadczy o uczuleniu – może być spora i bolesna nawet u osób niecierpiących na alergię na jad. 

O uczuleniu mogą natomiast świadczyć objawy, takie jak:
  • zawroty głowy,
  • złe samopoczucie,
  • kłopoty z oddychaniem, duszności,
  • chrypka,
  • nudności,
  • wymioty,
  • dreszcze,
  • bóle brzucha, 
  • uczucie niepokoju. 
Wszystko to może świadczyć o zbliżającym się wstrząsie anafilaktycznym, który stanowi już poważne zagrożenie dla życia osoby użądlonej. 

Opuchlizna po ugryzieniu osy – kiedy do lekarza?

W przypadku wystąpienia objawów uczulenia na jad osy konieczne jest nie tyle udanie się do lekarza, co wezwanie karetki pogotowia – w takich okolicznościach każda sekunda jest bowiem na wagę złota. 

Karetkę należy wezwać także wtedy, gdy obrzęk po ugryzieniu osy zaczyna tworzyć się w gardle lub na języku. W oczekiwaniu na przyjazd lekarza osoba użądlona musi zachować spokój (panika jeszcze bardziej utrudnia oddychanie), warto też podać jej do ssania lód. 

Opuchnięcie po ugryzieniu osy: domowe sposoby

Obrzęk po ugryzieniu osy może być bardzo bolesny i dokuczliwy. Oto kilka skutecznych sposobów na jego zmniejszenie:
  • Przyłóż okład z kwaśnego płynu
Najbardziej skuteczny domowy sposób na zmniejszenie tego typu obrzęków to przyłożenie do skóry tkaniny uprzednio namoczonej w occie albo soku z cytryny. Po kilku minutach zmniejszy się nie tylko opuchlizna, ale również ból i pieczenie. 
  • Skorzystaj z mocy działania sody
Jeśli nie masz octu ani cytryny, przyłóż do zmienionego miejsca na skórze papkę przygotowaną z wody oraz odrobiny sody oczyszczonej. Spłucz papkę po kilku minutach. 

  • Przyłóż zimny okład
Opuchlizna po ugryzieniu osy szybko się zmniejszy, jeśli przyłożysz do zmienionego miejsca coś bardzo zimnego. Może by to na przykład kostka lodu. Pamiętaj jednak, aby najpierw owinąć ją chusteczką – w przeciwnym razie możesz odmrozić sobie skórę. 
  • Zastosuj specjalistyczne maści 
Jeśli zależy ci na szybkim i doraźnym efekcie, możesz zastosować specjalistyczne maści. Świetnie sprawdzą się zarówno preparaty antyhistaminowe, jak i nagietkowe, propolisowe, arnikowe, ziołowe czy świerkowe. Zdecydowaną większość z nich bez trudu kupisz w internetowych sklepach bez recepty. Pamiętaj jednak, aby przed użyciem danego preparatu dokładnie przeczytać ulotkę informacyjną.

Autor: R. Wojtaś