Data publikacji:

Olej z ostropestu: właściwości i dawkowanie

Olej z ostropestu to doskonały dodatek nie tylko do ulubionych potraw. Z powodzeniem możesz wykorzystać go również w celu poprawy swojego zdrowia oraz kondycji włosów, paznokci i skóry. Sprawdź, jakie zastosowanie ma olej z ostropestu oraz odkryj jego cenne właściwości i sposób dawkowania!
olej z ostropestu

Przeczytaj również: Olej na zaparcia: jaki wybrać?

Olej z ostropestu – właściwości

Szerokie zastosowanie oleju z ostropestu to zasługa jego cennych właściwości. Do jego produkcji wykorzystuje się dziką roślinę – ostropest plamisty, a dokładniej jego ziarna. Najczęściej znajdziesz go w sklepach w postaci płynnej, herbatek ziołowych lub tabletek.

Jednym z podstawowych składników oleju z ostropestu jest sylimaryna, która działa zbawiennie na wątrobę. To właśnie ona chroni ją przed toksynami znajdującymi się w pożywieniu, jednocześnie wspomagając jej nieustanną regenerację. W naturalnym produkcie znajdziesz również garbniki, tłuszcze czy witaminy C, E i K.
Jak działa olej z ostropestu? Na liście jego właściwości znalazły się między innymi:
  • wsparcie prawidłowej pracy wątroby (nawet u osób spożywających duże ilości alkoholu),
  • obniżenie poziomu cukru we krwi,
  • działanie przeciwzapalne, odkażające i antyutleniające (walka z wolnymi rodnikami),
  • stabilizacja poziomu cholesterolu,
  • regulacja pracy nerek,
  • poprawa koncentracji,
  • łagodzenie stanów zapalnych krtani, gardła i dziąseł.
Dodatkowo olej z ostropestu jest pomocny w przypadku atopowego zapalenia skóry lub oparzeń. Z powodzeniem można suplementować go w przypadku problemów z apetytem czy w celu złagodzenia objawów choroby lokomocyjnej.

Zastosowanie oleju z ostropestu w kosmetyce

Czy wiesz, że olej z ostropestu znalazł swoje zastosowanie nie tylko w kuchni, ale także w kosmetyce? Dzięki niemu możesz poprawić kondycję swoich włosów i cery. W pierwszym przypadku naturalny produkt chroni kosmyki przed wypadaniem i łamaniem, jednocześnie pobudzając cebulki do wzrostu. Z kolei w pielęgnacji skóry olej z ostropestu pomaga w zwiększeniu jej elastyczności i jędrności oraz złagodzeniu zaczerwienień, zwłaszcza u osób z cerą naczynkową. Dodatkowo można stosować go również na paznokcie.

Olej z ostropestu – dawkowanie

Jak często spożywać olej z ostropestu? Zalecane dawkowanie wynosi do maksymalnie 12 g na dobę, najlepiej w kilku dawkach. Dobrym pomysłem będzie przyjmowanie go 2-3 razy dziennie, przynajmniej pół godziny przed jedzeniem. Jeśli jednak wolisz ostropest w innej formie, na przykład w postaci proszku, to bez obaw możesz dodawać go do sałatek, sosów czy koktajli warzywnych.

Olej z ostropestu – przeciwwskazania

Kto powinien zrezygnować ze spożywania oleju z ostropestu? Na liście przeciwwskazań znajdziesz między innymi stosowanie leków antykoncepcyjnych oraz problemy z nadmiernym wydzielaniem żółci żołądkowej. Dodatkowo nie zaleca się sięgania po naturalny produkt kobietom w ciąży lub karmiącym piersią, dzieciom poniżej 12. roku życia oraz osobom zmagającym się z przewlekłymi biegunkami.

Warto również pamiętać, że choć olej z ostropestu ma mnóstwo cennych właściwości, to w niektórych przypadkach może powodować skutki uboczne. Mowa przede wszystkim o spożyciu większej dziennej dawki niż jest zalecana, jednak u niektórych osób mogą one wystąpić nawet przy sporadycznym spożywaniu oleju. Zaliczamy do nich między innymi biegunkę czy ból głowy.

Olej z ostropestu – przechowywanie

Pamiętaj, że niewłaściwe przechowywanie oleju z ostropestu może prowadzić do obniżenia zawartości cennych składników odżywczych lub szybszego zepsucia się produktu. Gdzie w takim razie go trzymać? Naturalne, tłoczone na zimno płyny powinny być chronione przed światłem i wysokimi temperaturami. Właśnie dlatego najlepiej przechowywać je w lodówce zarówno przed, jak i już po otwarciu.
Autorka: Katarzyna Wendzonka