Data publikacji:

Od czego puchną nogi? Przyczyny puchnięcia nóg

Puchnięcie nóg to częsta dolegliwość, która może mieć wiele przyczyn. Zastój limfy, przyjmowanie hormonów czy też poważne choroby układu krążenia to tylko niektóre z nich. Od czego puchną nogi? Jak poradzić sobie z tym problemem? Sprawdź w artykule!
Nogi

Od czego puchną nogi? Częste przyczyny

Ciężkie, spuchnięte nogi po długim dniu w pracy lub kilku godzinach stania w kuchni – kto z nas nie zna tego problemu? Obrzęk kończyn dolnych zwykle jest efektem gromadzenia się w nich nadmiernych ilości krwi i limfy. Przyczyny puchnięcia nóg mogą być bardzo różne – od błahych po poważne choroby. W artykule przedstawiamy najczęstsze z nich i podpowiadamy, jak radzić sobie z obrzękami kostek i łydek.

Zastanawiasz się, dlaczego puchną nogi? Najczęściej jest to efekt gromadzenia się wody w kończynach dolnych. Niezwykle ważne jest określenie, czy problem występuje od dawna, czy pojawił się nagle i szybko narasta. Ta druga opcja może wskazywać na poważne schorzenia. Częstą przyczyną puchnięcia nóg jest długie przebywanie w pozycji siedzącej lub stojącej, np. podczas podróży, w pracy czy też w czasie gotowania. Kolejnym powodem są zmiany hormonalne lub przyjmowanie hormonów. Kończyny dolne mogą puchnąć przed miesiączką, w trakcie ciąży lub podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej.

Od czego puchną nogi? Kolejną możliwą przyczyną są choroby ogólnoustrojowe, takie jak niewydolność nerek, marskość wątroby, reumatyzm, cukrzyca lub niedoczynność tarczycy. Obrzęk kończyn dolnych może być również wynikiem spożycia alkoholu, alergii lub niezdrowej diety bogatej w sól. Do innych powodów zalicza się upał, bieganie oraz przyjmowanie niektórych leków (np. na serce lub antydepresantów). Wreszcie, przyczyną puchnięcia nóg mogą być choroby serca i układu krążenia. Czynnik ten opisujemy szerzej w dalszej części artykułu.

Przyczyny puchnięcia nóg. Choroby nerek

Niewydolność nerek to jedna z możliwych przyczyn puchnięcia łydek lub kostek. Jeśli oprócz obrzęków nóg towarzyszą ci takie objawy, jak osłabienie, świąd skóry, nudności oraz charakterystyczny mocznicowy zapach z ust, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Dlaczego puchną nogi? Choroby serca i układu krążenia

Puchnięcie nóg może być wynikiem chorób układu krwionośnego, takich jak niewydolność serca, żylaki oraz obrzęki limfatyczne. Szczególną czujność należy zachować, gdy puchnie lewa noga lub prawa. Jeśli dodatkowo kończyna jest ciepła i bolesna, może wskazywać to na zakrzepicę żylną. Jeżeli podejrzewasz u siebie tę chorobę, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Puchnięcie nóg – domowe sposoby

Jak poradzić sobie z puchnięciem nóg? Zadbaj o zdrową dietę bogatą w produkty zawierające potas oraz magnez. Jeżeli oprócz obrzęków towarzyszą ci żylaki lub pękające naczynka, możesz sięgnąć po leki bądź suplementy mające w składzie rutynę, diosminę czy też witaminę C. Substancje te wzmacniają naczynia krwionośne.
Aby przeciwdziałać puchnięciu nóg, ogranicz spożycie soli i cukru. Pij za to odpowiednie ilości wody każdego dnia. Możesz sięgać także po napary ziołowe o działaniu lekko moczopędnym. Sprawdzi się np. mniszek lekarski. Na obrzęki świetnie działają także takie zioła, jak kasztanowiec, arnika górska oraz ruszczyk kolczasty. Sięgnij po żel zawierający ekstrakty z tych roślin lub przyrządzaj sobie chłodne kąpiele nóg z dodatkiem naparu ziołowego. Do wody dodaj również sól morską lub sól Epsom, dzięki której odprężysz się i zrelaksujesz.
Po pracy odpoczywaj z nogami uniesionymi w górze. Pamiętaj także o regularnej aktywności fizycznej, a podczas pracy co jakiś czas wstawaj, aby przejść się po biurze. Zrezygnuj z częstego noszenia butów na obcasie. Obrzęki i żylaki pomogą zniwelować także specjalne rajstopy lub pończochy uciskowe. Wypróbuj różne sposoby, a jeśli żaden z nich nie zadziała, skonsultuj się z lekarzem, który zaleci odpowiednie postępowanie.
Autor: Olga Wacholc