Opuchnięte nogi i stopy to problem wielu kobiet. Dolegliwość może objawiać się uczuciem ciężkości kończyn dolnych, bólem oraz obrzękiem, który utrudnia lub uniemożliwia noszenie butów czy nawet obcisłych spodni.
Powodem dolegliwości jest często nieprawidłowe działanie układu krwionośnego. W nogach zatrzymuje się woda, co prowadzi do opuchlizny i dolegliwości bólowych. Na szczęście istnieje wiele domowych sposobów na poradzenie sobie z tym przykrym objawem. Przedstawiamy je w artykule.
Ciężkie, spuchnięte nogi po długim dniu w pracy lub kilku godzinach stania w kuchni – kto z nas nie zna tego problemu? Obrzęk kończyn dolnych zwykle jest efektem gromadzenia się w nich nadmiernych ilości krwi i limfy. Przyczyny puchnięcia nóg mogą być bardzo różne – od błahych po poważne choroby. W artykule przedstawiamy najczęstsze z nich i podpowiadamy, jak radzić sobie z obrzękami kostek i łydek.
Zastanawiasz się, dlaczego puchną nogi? Najczęściej jest to efekt gromadzenia się wody w kończynach dolnych. Niezwykle ważne jest określenie, czy problem występuje od dawna, czy pojawił się nagle i szybko narasta. Ta druga opcja może wskazywać na poważne schorzenia.
Istnieje wiele przyczyny opuchniętych nóg. Częstym powodem jest wykonywanie stojącej pracy. Problem ten dotyka np. osoby pracujące przy kasie. Podczas długiego stania bez ruchu w nogach zbiera się woda, co prowadzi do obrzęków oraz bólu.
Inną powszechną przyczyną są problemy hormonalne lub przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych, a także preparatów na nadciśnienie i sterydów. Lekarstwa te zmniejszają przepuszczalność naczyń włosowatych, co może prowadzić do opuchlizny.
Opuchlizna nóg może być także wynikiem obrzęku limfatycznego. Dolegliwość ta polega na nieprawidłowym odpływie limfy z kończyn dolnych. Można ją rozpoznać po charakterystycznym opuchnięciu dużego palca oraz przedniej części stopy, a także po występowaniu grudkowatych narośli. Choroba wymaga konsultacji ze specjalistą oraz odpowiedniego leczenia.
Do poważniejszych przyczyn opuchniętych stóp zaliczyć można reumatyzm, choroby nerek i niedoczynność tarczycy. Jeśli podejrzewasz u siebie którąś z tych dolegliwości, koniecznie skonsultuj się z lekarzem, który zaleci diagnostykę oraz odpowiednie leczenie.
Kolejną częstą przyczyną opuchlizny nóg jest przewlekła niewydolność żylna. Choroba ta objawia się również występowaniem żylaków oraz tzw. pajączków na nogach. Jej wystąpieniu sprzyjają siedzący tryb życia oraz brak aktywności fizycznej.
Najpoważniejszą przyczyną obrzęku nóg jest zakrzepica żył głębokich. Schorzenie mogą powodować takie czynniki, jak nadwaga, siedzący tryb życia, przyjmowanie hormonów i nieprawidłowa dieta. Dolegliwość objawia się silnym, nagłym bólem, zwykle jednej kończyny, który pojawia się zazwyczaj na łydce lub w okolicy kostki. Czasem może wystąpić również gorączka, a także tkliwość i ocieplenie chorego miejsca. Groźnym powikłaniem choroby może być zator tętnicy płucnej, który prowadzić może do śmierci, dlatego dolegliwość wymaga szybkiego leczenia.
Na opuchnięte kostki nóg pomogą wszystkie wymienione powyżej domowe sposoby. Staraj się nie stać długo w bezruchu, stosuj zimne kompresy i zdrowo się odżywiaj. Możesz także sięgnąć po preparaty na opuchliznę kostek zawierające arnikę górską, diosminę czy ekstrakt z babki lancetowatej. Znajdziesz je zarówno w formie tabletek, jak i żeli do smarowania zmienionego chorobowo miejsca.
Przyczyną opuchniętych kostek u nóg mogą być również urazy, takie jak zwichnięcie czy skręcenie. Jeśli podejrzewasz u siebie kontuzję, koniecznie wybierz się do lekarza, który zleci prześwietlenie nogi. Aby złagodzić ból wywołany urazem, stosuj żele przeciwbólowe, a jeśli zaleci tak doktor, zainwestuj w specjalny stabilizator kostki.
Co pomaga na opuchnięte nogi? Przede wszystkim unikaj stania w bezruchu. Jeśli masz pracę stojącą, staraj się chociaż chodzić w miejscu lub uginać kolana. Ponadto stosuj się do poniższych zaleceń:
Aby przeciwdziałać puchnięciu nóg, ogranicz spożycie soli i cukru. Pij za to odpowiednie ilości wody każdego dnia. Możesz sięgać także po napary ziołowe o działaniu lekko moczopędnym. Sprawdzi się np. mniszek lekarski. Na obrzęki świetnie działają także takie zioła, jak kasztanowiec, arnika górska oraz ruszczyk kolczasty. Sięgnij po żel zawierający ekstrakty z tych roślin lub przyrządzaj sobie chłodne kąpiele nóg z dodatkiem naparu ziołowego. Do wody dodaj również sól morską lub sól Epsom, dzięki której odprężysz się i zrelaksujesz.
Opuchnięte łydki często są wynikiem słabego krążenia oraz żylaków. Opuchlizna może występować również w upalne dni lub podczas długiego przebywania w pozycji stojącej. Jeśli masz problemy z krążeniem, możesz przyjmować specjalne preparaty z rutyną, które uszczelniają naczynka i pozytywnie wpływają na pracę układu krwionośnego.
Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu, odpoczywaj z uniesionymi nogami i zrezygnuj z noszenia szpilek oraz obcisłych spodni. Ulgę w opuchliźnie łydek przyniosą specjalne rajstopy i pończochy uciskowe. Sprawiają one, że na nogi wywierany jest zmienny nacisk, który masuje kończyny i zapobiega gromadzeniu się w nich wody.
Jeśli ktoś w twojej rodzinie ma lub miał żylaki, możesz mieć skłonność do ich powstawania. Stosuj więc w przypadku obrzęków profilaktycznie rajstopy o słabszym ucisku. Jeśli natomiast borykasz się już z żylakami, wybierz rajstopy o wyższym stopniu kompresji (ponad 15 lub ponad 20 mmHg). Najlepiej przed ich zastosowaniem skonsultować się z lekarzem.
Żele i spraye na opuchnięte stopy pozwalają szybko uporać się z przykrą dolegliwością. Preparaty te zawierają substancje o działaniu przeciwobrzękowym i wzmacniającym naczynka krwionośne. Są to np. diosmina, rutyna, wyciąg z kasztanowca, arniki górskiej czy babki lancetowatej.
Jeśli opuchlizna powoduje silny ból, możesz sięgnąć po preparaty zawierające dodatkowo składniki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Pomoże również chłodzący żel z mentolem lub miętą. Jeżeli natomiast borykasz się z zakrzepicą, wybierz maść czy spray zawierający heparynę.
Preparaty w żelu są wydajne i poręczne, natomiast leki w sprayu – wyjątkowo wygodne w aplikacji. Używając ich, nie ubrudzisz sobie rąk – wystarczy, że psikniesz sprayem na zmienione chorobowo miejsce. Dużą zaletą preparatów w sprayu jest fakt, że można stosować je na cienkie rajstopy, gdyż bez problemu przenikną przez ich cieniutkie sploty. Oferta preparatów na opuchnięte nogi jest ogromna. Na pewno znajdziesz coś dla siebie.