Data publikacji:

Nagniotki na stopach. Jak się ich pozbyć i im zapobiegać?

Nagniotki na stopach mogą być prawdziwą zmorą, zwłaszcza w okresie letnim, gdy kobiety chętniej zakładają klapki i sandałki. Odciski są nie tylko nieestetyczne, ale powodują spory dyskomfort. Dowiedz się, jak zapobiegać ich powstawaniu i jak leczyć te, które już zdążyły się pojawić.
nagniotki na stopach

Jak powstają nagniotki na stopach?

Nagniotki, popularnie zwane odciskami, to ograniczone zgrubienia warstwy rogowej naskórka. Powstają wskutek urazu skóry lub długotrwałego ucisku – wówczas martwe komórki naskórka ulegają miejscowemu nagromadzeniu w ramach reakcji obronnej. Nagniotki najczęściej spotykane są na stopach, a dokładniej na piętach oraz bocznych powierzchniach palców.

Najpopularniejszą przyczyną powstawania nagniotków jest noszenie źle dobranego obuwia, które uciska stopę. Odciski pojawiają się również u osób, które dużo stoją, chodzą lub biegają. Problem ten częściej dotyczy osób dorosłych niż dzieci.

Nagniotki na stopach – czy leczenie jest konieczne?

Odciski zwykle nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, lecz wiążą się z dużym dyskomfortem. Czop rogowy, który stanowi centrum nagniotka, wywiera duży nacisk na głębsze struktury skóry, co powoduje ból podczas chodzenia. Nieleczone nagniotki mogą również pękać. Oczywiście odciski to również problem estetyczny – osoby, które się z nim borykają, niechętnie prezentują swoje stopy w odkrytym obuwiu.

Bardzo duże nagniotki, których samodzielne usunięcie nie jest możliwe, mogą wymagać leczenia dermatologicznego. Zazwyczaj jest ono poprzedzone dermatoskopią, która pozwoli odróżnić nagniotki od innych zmian skórnych (np. modzeli).

Nagniotki na stopach – jak się ich pozbyć?

Na całe szczęście niewielkie nagniotki bez problemu zwalczysz samodzielnie – wystarczy uzbroić się w cierpliwość i odpowiednie preparaty. Sprawdź, jak usunąć nagniotki domowymi sposobami!
  • Maści na nagniotki na stopach
W usuwaniu odcisków pomogą ci maści dostępne bez recepty, zawierające kwas salicylowy oraz mocznik. Te substancje skutecznie zmiękczają i złuszczają martwy naskórek, z którego zbudowane są nagniotki. W internetowych aptekach znajdziesz również płyny zawierające kwas salicylowy, którymi należy przemywać miejsca występowania nagniotków. Podczas zakupu zwróć uwagę na to, by preparat zawierał jak najwyższe stężenie substancji czynnych.
Pamiętaj, że maści i płynów na odciski nie należy stosować na uszkodzoną skórę – jeśli nagniotek pęka i piecze, najpierw skup się na wyleczeniu rany!
  • Zmiękczające kąpiele stóp
Aby zlikwidować nagniotki na stopach, raz w tygodniu zafunduj im zmiękczającą kąpiel, która ograniczy nagromadzanie komórek rogowych. Do takiego zabiegu możesz wykorzystać specjalne sole do stóp lub produkty, które z pewnością masz w kuchni. Świetnym naturalnym zmiękczaczem naskórka jest soda oczyszczona: dodaj 1 łyżeczkę do miski ciepłej wody, a następnie mocz w niej stopy przez 20 minut.
  • Kremy z mocznikiem na nagniotki
Każdego wieczora smaruj stopy kremem z dużą zawartością mocznika (minimum 10%). Preparat zmiękczy nagniotki, a ponadto nawilży skórę stóp i sprawi, że stanie się aksamitnie gładka.

Jak uniknąć nagniotków?

Pamiętaj, że nagniotki mogą nawracać. Aby tego uniknąć, zadbaj przede wszystkim o wygodne obuwie. Kupując nowe buty, nie licz na to, że się „rozchodzą” – noszenie niedopasowanego obuwia to główny powód powstawania odcisków!
Nie pomijaj stóp podczas pielęgnacji ciała – podczas prysznica lub kąpieli poświęć im chwilę i zetrzyj martwy naskórek za pomocą tarki. Po każdej kąpieli stosuj zmiękczające kremy do stóp.
Autorka: Joanna Stanuch