Data publikacji:

Nagietek: właściwości i zastosowanie

Nagietek lekarski to piękny kwiat o cennych właściwościach. Łagodzi stany zapalne, przyspiesza gojenie ran, działa moczopędnie i rozkurczowo. Można stosować go zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Jakie jest zastosowanie nagietka? Kiedy warto po niego sięgnąć? Sprawdź w artykule!

nagietek właściwości

Nagietek w kosmetyce i lecznictwie – czym jest?

Nagietek lekarski to roślina o pięknych, pomarańczowych kwiatach. Otwierają się one o poranku, zaś zamykają pod wieczór – stąd też wzięła się łacińska nazwa „calendula” (od liczenia dni). W naszym kraju jednak częściej niż w ogrodach można spotkać nagietka na aptecznych półkach, gdyż jego kwiaty wyróżniają się wyjątkowymi właściwościami prozdrowotnymi. W artykule przedstawiamy właściwości i zastosowanie nagietka w medycynie i kosmetyce.

Kwiaty i koszyczki kwiatowe nagietka zawierają mnóstwo cennych substancji. Należą do nich saponiny triterpenowe, flawonoidy, karotenoidy, kumaryny, fitosterole i olejki eteryczne. To właśnie tym składnikom nagietek zawdzięcza swoje właściwości.

Sprawdź również, jakie ma mniszek lekarski właściwości.

Nagietek – właściwości i działanie

Oto najważniejsze właściwości lecznicze nagietka:

  • przeciwzapalne,
  • antyseptyczne,
  • antybakteryjne i przeciwgrzybicze,
  • antyoksydacyjne,
  • moczopędne,
  • kojące,
  • rozkurczowe,
  • ułatwiające gojenie.

Nagietek – zastosowanie

Nagietek lekarski znalazł zastosowanie w leczeniu wielu dolegliwości i schorzeń. Można stosować go zarówno zewnętrznie, w postaci maści lub kremów, jak i wewnętrznie, w formie naparów i płukanek.

Maść z nagietka łagodzi stany zapalne, działa kojąco i przyspiesza gojenie ran. Dlatego też często stosuje się ją na drobne owrzodzenia, skaleczenia i zapalenia skóry. Sprawdzi się również pomocniczo w leczeniu oparzeń, odmrożeń czy też wysypek. Nagietek w kosmetyce polecany jest do cery suchej, wrażliwej i normalnej. Szybko przynosi ulgę podrażnionej, piekącej skórze.

Herbata z nagietka lekarskiego działa moczopędnie, dzięki czemu oczyszcza organizm i może wspomagać leczenie infekcji układu moczowego. Ponadto reguluje ciśnienie krwi i pozytywnie wpływa na pracę wątroby. Nagietek warto pić również przy problemach żołądkowych, takich jak refluks, wrzody czy niestrawność.

Napar z nagietka suszonego może pomóc także przy bolesnych miesiączkach, gdyż działa rozkurczowo. Można stosować go również do płukania jamy ustnej przy zapaleniu gardła, krtani czy też przy owrzodzeniach i aftach. Natomiast kompres z nagietka na oczy złagodzi zmęczenie i opuchliznę powiek.

Nagietek – jak stosować?

Jak stosować nagietek lekarski? Maść nagietkową należy zaaplikować czystymi rękoma na zmienione chorobowo miejsce na skórze. Czynność powinno się powtarzać przez kilka dni rano i wieczorem do momentu ustąpienia dolegliwości. Jeśli maść nie pomoże w ciągu paru dni, koniecznie skonsultuj się z lekarzem, który zaleci fachowe leczenie.

Aby przygotować nagietek na oczy, zaparzaj przez 10 minut porcję suszonych kwiatów we wrzącej wodzie. Następnie przecedź napar, maczaj w nim czyste waciki kosmetyczne i kładź je na powiekach. Szybko poczujesz ulgę.

Jak przygotować nagietek do picia? Zalej 1 łyżeczkę suszonych kwiatów 3/4 szklanki wrzątku. Przykryj kubek i pozostaw na 10-15 minut do zaparzenia. Następnie odcedź i powoli wypij przygotowany napar lub użyj go do płukania ust czy gardła.

Jakie są przeciwskazania dla nagietka?

Istnieje niewiele przeciwwskazań do stosowania nagietka. Z pewnością nie powinny go przyjmować osoby uczulone na tę roślinę. Ponadto jeśli zażywasz stale jakieś leki (np. na serce, problemy hormonalne czy też depresję), koniecznie skonsultuj się z lekarzem przed rozpoczęciem kuracji. Nagietek, jak każda roślina, może wchodzić w interakcje z niektórymi lekarstwami.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat nagietka? Przeczytaj także: Alfabet zdrowia: nagietek.

Autorka: Olga Wacholc