Data modyfikacji:

Nadmiar witaminy E: objawy i skutki uboczne

O tym, jak ważne są witaminy dla organizmu każdego z nas, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Wciąż jednak pokutuje mit, że są one całkowicie bezpieczne i możemy przyjmować je bez ograniczeń. Chętnie sięgamy po preparaty zawierające różne witaminy, w tym witaminę E. Tymczasem przyjmowanie zbyt dużych dawek może poważnie zaszkodzić naszemu zdrowiu i samopoczuciu. Dlaczego należy uważać na to, jakie preparaty przyjmujemy oraz czym może grozić nadmiar witaminy E? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.
Witamina E

Co warto wiedzieć o witaminie E?

Nie da się ukryć, że witamina E ma ogromnie ważny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Wśród funkcji, na które ma wpływ, możemy wymienić między innymi krzepliwość krwi, wydolność mięśni czy funkcjonowanie nerek. Ponadto prawidłowy poziom witaminy E ma wpływ na płodność. Jest to również silny przeciwutleniacz, który zwalcza wolne rodniki a tym samym pozwala opóźnić procesy starzenia.

Witamina E jest z tych, które rozpuszczają się w tłuszczu, dlatego też może zostać magazynowana w naszym organizmie. To właśnie dlatego może dojść do sytuacji, w której jej poziom w naszym ciele będzie zbyt wysoki.

Czy witaminę E można przedawkować?

Teoretycznie przedawkowanie witaminy E jest trudne. Szczególnie, jeśli przyjmujemy ją wyłącznie w naturalnej formie z produktami, które spożywamy każdego dnia. Jej stężenie w produktach jest bowiem na tyle niskie, że nie moglibyśmy doprowadzić do stanu, w której magazynujemy jej za dużo.

Niestety, przedawkowanie witaminy E jest możliwe w sytuacji, w której spożywamy suplementy zawierające ją w swoim składzie. Jeśli nieznacznie przekroczymy jej poziom, nie ma powodu do obaw - zostanie metabolizowana i wydalona z organizmu. Jeśli jednak długotrwale będziemy przyjmować dawki większe niż 1000 mg/dobę, może dojść do zgromadzenia nadmiaru witaminy E.

Sprawdź także jakie witaminy na paznokcie warto przyjmować.

Objawy nadmiaru witaminy E w organizmie

Nadmiar witaminy E powoduje skutki uboczne, które mogą być bardzo uciążliwe i sprawić, że nasza codzienna aktywność będzie mocno ograniczona. Wśród częstych objawów nadmiaru witaminy E możemy wymienić silny stan zmęczenia, które nie ma logicznego uzasadnienia. Zdarza się, że pojawiają się krwawienia z nosa oraz bóle głowy. Osoby, które zmagają się z nadmiarem witaminy E w organizmie, mogą również odczuwać zaburzenia jelitowe oraz zmagać się z osłabionymi mięśniami oraz problemami z widzeniem. Jak więc widać, konsekwencje są poważne.

Co robić, jeśli przyjmowaliśmy za dużo witaminy E?

Przede wszystkim nie warto wpadać w panikę. W większości przypadków nadmiar witaminy E nie stanowi długotrwałego zagrożenia dla zdrowia. Warto oczywiście skonsultować się z lekarzem, jednakże w większości przypadków wystarczy jedynie odstawić suplementy diety z witaminą E i poczekać aż organizm poradzi sobie z przetworzeniem tego składnika. Możemy również objawowo leczyć dolegliwości, które odczuwamy.

Dowiedz się jakie witaminy na włosy wybrać.

W jaki sposób przyjmować witaminę E?

Jeśli chcemy mieć pewność, że nie przedawkujemy witaminy E, warto sięgać po jej naturalne źródła. Wówczas jest to bowiem praktycznie niemożliwe. Spożywajmy więc produkty, takie jak ryby, otręby, przetwory mleczne, czarne porzeczki, brzoskwinie, morele, mięso z kurczaka oraz szpinak, papryka, pomidory, brokuły, marchew czy brukselka.

Jeśli koniecznie chcemy dodatkowo wspomóc się suplementacją witaminy E, warto wybierać sprawdzone produkty znanych i cenionych marek.

Pamiętajmy jednak, żeby zapoznać się z ich składem oraz dawkowaniem i pod żadnym pozorem nie przekraczać dawek, które zalecone są przez producenta. Wówczas możemy czuć się bezpiecznie.
Autor: Kamila Łada