Data modyfikacji:

Masażer do nóg. Na co pomaga i jaki wybrać?

 Gdy po całym dniu pracy twoje ciało potrzebuje wytchnienia, należy szczególnie zadbać o stopy. Zwłaszcza jeśli dużo chodzisz. Masażer do nóg – na co pomaga, jak go używać i komu będzie pomocny? Sprawdzamy.
masażer do nóg
Bolące, ciężkie stopy i spuchnięte łydki to częsty objaw zmęczenia nóg. Wieczorny masaż stóp masażerem pomoże im się zrelaksować, a także dobrze wpłynie na samopoczucie psychofizyczne całego organizmu.

Masażer do nóg – nowoczesny czy tradycyjny?

Ulgę zmęczonym nogom na pewno przyniesie hydromasażer elektryczny. Ciągle jednak bardzo popularną grupą masażerów są te manualne – z plastiku, naturalnych materiałów, takich jak kamień lub drewno. Zwłaszcza te ostatnie są bardzo przyjazne stopom. Występują najczęściej w postaci walców z wyrzeźbionymi kolcami, które umieszczone są w kwadracie, dzięki czemu mogą się poruszać i skutecznie masować np. stopy od spodu.

Takie tradycyjne masażery mają tę wyższość nad nowoczesnymi, elektrycznymi, że można nimi samodzielnie masować także inne części ciała, np. ramiona, szyję, a także ręce lub uda i łydki. Masażery do nóg opracowane zaś są w taki sposób, by maksymalnie działać właśnie na stopy, dlatego są tak skuteczne i pomocne we wspieraniu dobrostanu zmęczonych nóg.

Jeśli masz pracę wymagającą chodzenia, ale też siedzenia – zaopatrz się w masażer do nóg

 Jeśli na co dzień pracujesz w salonie fryzjerskim, kosmetycznym lub sprzedajesz, polecasz produkty lub usługi, to prawdopodobnie pod koniec dnia czujesz, że twoje nogi są ciężkie, obolałe lub spuchnięte. Ale możesz też odczuwać dyskomfort w nogach, jeśli cały dzień spędzasz w pozycji siedzącej. Stopy drętwieją lub odczuwasz mrowienie? Wszystkie te objawy są oznaką zmęczenia nóg. Obciążonym nogom często towarzyszy ból pleców w odcinku lędźwiowym i szyjnym – jak poprawić samopoczucie i rozluźnić zmęczone ciało? Pomocą i ratunkiem może być masażer do nóg poprawiający krążenie. Jak działa?

Masażer do nóg – na co pomaga?

Masaż stóp ma dobroczynne działanie nie tylko dla nóg, ale też dla całego organizmu:
  • poprawia krążenie krwi,
  • pomaga oczyścić organizm z toksyn,
  • relaksuje i rozluźnia mięśnie,
  • przyspiesza przemianę materii,
  • niektóre punkty na stopach odpowiadają za dobrostan poszczególnych części ciała, dlatego ich masowanie lub delikatne uciskanie może poprawić np. pracę jelit, wątroby czy pomóc usunąć ból głowy.

Masażer do nóg – czym właściwie jest?

To urządzenie masujące w postaci miski lub małej wanienki z umieszczonymi na dnie wypustkami i wałkami masującymi. Miskę trzeba napełnić wodą, włożyć do niej stopy i włączyć urządzenie do prądu. Masażery mają kilka lub kilkanaście programów pracy, które różnią się np. mocą nagrzewania wody i programami. Dostępne są masaże relaksacyjne, wibracyjne, a także bąbelkowe, magnetyczne. Standardem w droższych modelach jest funkcja masażu na podczerwień – wiązka światła nagrzewa wodę i wzmacnia działania relaksujące masażu, pozytywnie wpływa też na krążenie i niweluje np. problem z zimnymi stopami u seniorów.
  • Jak wybrać odpowiedni masażer do nóg?
Jeśli potrzebujesz jedynie wieczornego masażu relaksacyjnego, wystarczy prosty masażer z podstawowymi funkcjami. Taki model można kupić już za około 120 - 150 zł. Będzie to urządzenie o niezbyt dużej mocy (około 90 W) i zazwyczaj zapewni korzystanie z masażu bąbelkowego, relaksacyjnego i wibracyjnego. Jeżeli potrzebujesz, by masażer miał silniejsze działanie i zdrowotny wpływ na organizm, trzeba będzie poszukać urządzenia nieco droższego. Już za cenę około 300 zł można znaleźć dobrej jakości masażer wyposażony w podczerwień i funkcję masażu reflektorycznego. Jeśli masażer ma służyć poprawie zdrowia, warto sprawdzać, czy urządzenie ma odpowiednie atesty i medyczne certyfikaty.

Spa z masażerem do stóp

 Masażer z podstawowymi funkcjami to doskonały wstęp lub nawet kluczowa atrakcja wieczoru z domowym spa. Masaż w ciepłej wodzie skutecznie zmiękcza skórę na stopach, a to sprawi, że łatwiej wykonasz zabiegi kosmetyczne, np. ścieranie pięt czy obcinanie paznokci. Niektóre masażery wyposażone są w specjalne nakładki ścierające, które pomagają skutecznie usunąć martwy naskórek z pięt czy dużego palca. Pamiętaj, by do kąpieli dla stóp nie dodawać żadnych płynów, które mogłyby zbyt mocno spienić wodę. Można za to do wody wlać kroplę olejku eterycznego, wówczas kąpiel będzie miała także aromaterapeutyczny charakter.

Czy każdy może używać masażera do stóp?

 Przeciwwskazania do stosowania Masażer działa na cały organizm, dlatego, zanim zdecydujesz się na jego zakup, upewnij się, że jesteś osobą zdrową. Może być potrzebna konsultacja z lekarzem, który zezwoli na korzystanie z urządzenia. Na pewno masażera do nóg nie powinny używać osoby chorujące na różne nowotwory lub cierpiące z powodu chorób układu naczyniowego i sercowego oraz z problemami skórnymi. Przeciwwskazaniem są też uszkodzenia skóry na stopach. Z problemem puchnących lub ciężkich stóp zmagają się także często kobiety ciężarne, jednak o tym, czy mogą używać masażera do stóp, powinien w każdym przypadku zadecydować lekarz prowadzący ciążę.
Autorka: Agnieszka Jastrzębska