Data publikacji:

Masaż skóry głowy - co daje, jakie akcesoria są potrzebne?

Czy wiesz, że masaż głowy to jeden z najskuteczniejszych sposobów na porost włosów? Co więcej, regularne masowanie skóry głowy poprawi nie tylko kondycję twojej czupryny, ale może być dodatkowo świetnym sposobem na relaks. Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić masaż głowy oraz jakie efekty daje ten szalenie prosty zabieg, zobacz, dlaczego warto włączyć go do swojej pielęgnacyjnej rutyny.

kobieta masująca głowę
Masaż to jeden z etapów pielęgnacji, który chętnie stosujemy dbając o różne części ciała. Wśród najpopularniejszych urodowych trendów z pewnością można wyróżnić chociażby masaż twarzy przy użyciu kamiennych rollerów czy masaż ciała na sucho za pomocą szczotki. Ponadto wiele z nas chętnie korzysta z masażu jako sposobu na relaks. Do tej listy urodowych rytuałów warto dodać także masaż skóry głowy – ten prosty zabieg świetnie wpływa na kondycje włosów i dodatkowo może ci pomóc zredukować poziom stresu.

Przeczytaj również: Jak unieść włosy u nasady?

Co daje masaż skóry głowy?

Lepsze ukrwienie i wchłanianie kosmetyków – kilkuminutowa sesja masażu głowy pobudzi krążenie krwi i w rezultacie skóra będzie lepiej ukrwiona. To z kolei sprawi, że kosmetyki, które nałożysz na skórę głowy lepiej się wchłoną i w efekcie odżywią cebulki i włosy. Podczas masażu skóry głowy warto używać różnego rodzaju wcierek do włosów, które mają za zadanie pobudzić cebulki do pracy. W rezultacie tego zabiegu szybko zauważysz, że na twojej głowie pojawi się wiele nowych włosków, czyli tzw. baby hair, a dłuższe kosmyki będą jeszcze szybciej przybierać na długości.

Poszukując idealnej wcierki, która pobudzi porost włosów i odżywi je, zwróć uwagę na skład preparatu. Wiele kosmetyków tego typu zawiera alkohol, który może podrażniać skórę głowy, zwłaszcza wrażliwą.

Relaks  - masaż głowy może być też dobrą receptą na rozluźnienie się po ciężkim dniu. Jeśli obok masażu skóry głowy włączysz jeszcze do zabiegu masaż karku, możesz w ten sposób pozbyć się napięcia mięśniowego. Relaksujący masaż skóry głowy sprawdza się najlepiej, gdy zabieg wykonuje druga osoba. Może to być zatem dobry pomysł na wspólny relaks razem z partnerem czy partnerką.

Jak wykonać masaż skóry głowy?

Masaż skóry głowy nie jest skomplikowanym zadaniem i możesz go wykonać w pełni samodzielnie. Do wyboru masz kilka opcji – ręczne masowanie lub zastosowanie jednego z narzędzi do masażu głowy bądź preparatu.

Ręczny masaż głowy to dobry sposób, aby przekonać się, czy taki rytuał pielęgnacyjny sprawdzi się w twoim przypadku. Aby skutecznie przeprowadzić ten zabieg w zasadzie wystarczy zaopatrzyć się we wcierkę do włosów. W zależności od zaleceń producenta, kosmetyk należy nanieść na suche lub mokre włosy. Ważne, aby skóra głowy była wcześniej oczyszczona, dzięki czemu kosmetyk wchłonie się bez problemu.

Ręczny masaż głowy należy wykonać delikatnie za pomocą opuszków szeroko rozstawionych palców. Wykonuj niewielkie okrężne ruchy, jednak unikaj silnego pocierania skóry – to mogłoby sprawić, że włosy ucierpią w trakcie wykonywania masażu, a takiego efektu zdecydowanie nie chcemy.

Znacznie efektywniej zabieg ten przeprowadzisz za pomocą akcesoriów i urządzeń do masażu głowy.
  • Szczotka lub grzebień do masażu głowy – w sprzedaży znajdziesz wiele akcesoriów tego typu. Ich cechą wspólną są miękkie końcówki, które będą delikatnie masować skórę głowy bez ryzyka jej podrażnienia. W praktyce świetnie sprawdzają się owalne szczotki wyposażone w elastyczne ząbki, ponieważ za ich pomocą można masować skórę szybko i efektywnie.
  • Wałek wieloigłowy – to jedno z tych urządzeń do masażu głowy, które możesz wykorzystać także podczas masażu innych części ciała, np. karku czy pleców. Akcesoria tego typu składają się z poręcznego uchwytu oraz wałka wyposażonego w niewielkie igły. Aby wykonać masaż głowy za pomocą sprzętu tego typu, wystarczy delikatnie przejechać wałkiem po skórze. Pamiętaj, aby robić to ostrożnie, dzięki czemu unikniesz ryzyka uszkodzenia naskórka.
  • Masażer – to przedmiot o nieskomplikowanej formie, który do złudzenia przypomina trzepaczkę kuchenną. Elastyczne pręty masażera są jednak zakończone ochronnymi kuleczkami wykonanymi z miękkiego tworzywa, które przyjemnie masują skórę. Masażer sprawdza się szczególnie dobrze, jeśli zabieg wykonuje druga osoba. W takim przypadku masaż głowy jest bardzo przyjemny i możesz go potraktować jako sposób na relaks.
  • Peeling – kolejnym sposobem na masaż skóry głowy jest wykonanie peelingu. Wystarczy, że zaopatrzysz się w kosmetyk przeznaczony właśnie do skóry głowy. W ten sposób nie tylko pobudzisz krążenie i w efekcie sprawisz, że włosy będą w lepszej kondycji, ale też dodatkowo oczyścisz skórę głowy. To niezbędny element pielęgnacji, jeśli chcesz zapuścić naprawdę bujną czuprynę. 

Ile powinien trwać masaż skóry głowy?

Jeśli chcesz szybko zobaczyć rezultaty masażu głowy, zabieg ten powinien trwać przynajmniej dwie minuty. Naturalnie, jeśli masz czas i ochotę, masaż może trwać nawet nieco dłużej. Bardzo ważne jest również jego regularne powtarzanie, czyli przynajmniej przy okazji mycia głowy i nakładania na skórę wcierek. 

Jak widzisz, masaż skóry głowy nie jest skomplikowanym zabiegiem, a efekty jakie daje, mogą być naprawdę świetne. Jeśli chcesz zapuścić długie i zdrowe włosy, zdecydowanie warto włączyć masaż skóry głowy do swoich pielęgnacyjnych rytuałów.