Data modyfikacji:

Lipa – działanie, właściwości

Lipa od wielu lat jest chętnie wykorzystywana w medycynie naturalnej. Herbata z jej kwiatów ma działanie prozdrowotne i jest prawdziwą bombą cennych substancji, które wpływają na prawidłowe funkcjonowanie różnych narządów. Dziś pod lupę bierzemy lipę i sprawdzamy jej właściwości oraz działanie!
dieta atkinsa

Lipa – właściwości

Co tkwi w kwiecie lipy? Swoje właściwości prozdrowotne zawdzięcza ona wysokiej zawartości witamin, związków mineralnych i wielu innych cennych składników. W roślinie znajdziesz między innymi witaminę C i PP, kwasy organiczne, związki flawonoidowe (pochodne glikozydowe kwercetyny, akacetyny i kemferolu), garbniki, śluzy czy fitosterole. Lipa zawiera także olejki lotne, aminokwasy i olejki eteryczne.
Lipa ma właściwości uspokajające, antyoksydacyjne czy moczopędne. Bez obaw możesz stosować ją nie tylko w kuchni, ale także w łazience. Herbata z kwiatu lipy może okazać się pomocna na przykład u osób zmagających się z trądzikiem.

Napar z lipy – działanie

Kiedy warto sięgnąć po herbatę z lipy? Jej właściwości sprawdzą się głównie podczas przeziębienia i infekcji górnych dróg oddechowych. Napar działa rozgrzewająco i napotnie, wspomaga proces pozbywania się wydzieliny zalegającej w oskrzelach oraz łagodzi ból gardła i zmniejsza chrypkę. Jeśli masz problemy z zatokami, to lipa poradzi sobie równie znakomicie.

Kwiat lipy znalazł również zastosowanie w łagodzeniu dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Herbata pomoże ci w zwiększeniu wydzielania soku żołądkowego, zmniejszy napięcie mięśni gładkich oraz pomoże w walce z bolesnymi skurczami. Co więcej, lipa jest również polecana osobom, które mają problemy z zaparciami i wzdęciami.
Pozostając w temacie układu pokarmowego, lipa ma też cenne właściwości lecznicze, które okazują się pomocne w przypadku problemów z refluksem żołądkowym. Śluzy zawarte w kwiatach, z których powstaje napar, chronią błonę śluzową przed kwasami.

Na liście właściwości, którymi może pochwalić się napar z lipy, nie zabrakło również możliwości obniżenia ciśnienia krwi. Dzięki temu herbatę powinny pić osoby, u których zdiagnozowano nadciśnienie tętnicze. Równie znakomicie poradzi sobie w przypadku problemów z astmą.

Czy wiesz, że lipa ma właściwości odchudzające? Chodzi głównie o jej działanie moczopędne, które przyspieszają usuwanie wody i toksyn z organizmu. Regularne picie naparu jest także polecane w przypadku problemów ze snem i stresu. Taka herbata ma właściwości uspokajające, zwłaszcza jeśli postawisz na kąpiel z dodatkiem olejków eterycznych z kwiatu lipy.

Jak stosować lipę?

Aby skorzystać z kryjących się w lipie właściwości, najlepiej jest przyrządzić z niej napar. W tym celu należy wykorzystać suszone kwiaty, zalać je wrzątkiem, przykryć i pozostawić na około 5-10 minut. Możesz również kupić gotową herbatkę ziołową w aptece lub sklepie spożywczym. Co ciekawe, z lipy można przygotować także miód i syrop.

Lipa – przeciwwskazania

Czy pomimo cennych właściwości i prozdrowotnego działania lipa ma jakieś przeciwwskazania? Jak się okazuje – tak. Przede wszystkim z herbaty z kwiatu powinny zrezygnować kobiety w ciąży i karmiące piersią. Podobnie jest w przypadku osób, u których zdiagnozowano choroby serca.

Co więcej, lipa ma działanie moczopędne, a tym samym może prowadzić do obciążenia nerek u osób z ich chorobami. Ze względu na takie właściwości należy pamiętać, aby po wypiciu herbaty odpowiednio nawodnić organizm.

Warto także pamiętać, że jak wiele innych naturalnych produktów, tak i lipa może wywoływać reakcję alergiczną. Jeśli po wypiciu naparu zauważysz łzawienie oczu, swędzenie czy rumień, to znak, że należy go odstawić.
Autorka: Katarzyna Wendzonka