Data publikacji:

Libido u kobiet: co na nie wpływa? Jak je zwiększyć?

Zauważyłaś , że w ostatnim czasie twój apetyt na seks drastycznie zmalał? Jeśli tak, nie załamuj się i przeczytaj ten artykuł. Dowiedz się, od czego zależy libido u kobiet i co zrobić, aby ponownie je rozkręcić.
libido u kobiet
Seks służy nie tylko prokreacji, ale też przyjemności, spełnieniu oraz umacnianiu więzi w związku. Gdy ochota na zbliżenia maleje, kobiety niejednokrotnie zadają sobie pytanie: „czy coś ze mną nie tak”? Odpowiedź tkwi w mitycznym libido. Czym właściwie jest i jak wpłynąć na jego poziom?

Czym jest kobiece libido?

Libido to powszechna nazwa popędu płciowego. Jego charakterystyczną cechą jest to, że nie jest stałe: wskutek rozmaitych czynników, poziom libido może ulegać zwiększeniu i zmniejszeniu.

Statystyki wskazują, że nawet 40% Polek może mieć problemy z utrzymaniem odpowiedniego poziomu libido. Przekłada się to zarówno na samopoczucie kobiet, jak i na relacje łączące je z partnerami. Jeśli czujesz, że ten kłopot dotyczy również ciebie, jak najszybciej spróbuj ożywić swoje libido.

Od czego zależy libido u kobiet?

Musisz wiedzieć, że libido kobiety zmienia się bezustannie. Praktycznie u każdej z pań dochodzi do większych lub mniejszych wahań jego poziomu. Wpływ na to ma szereg czynników.
  • Zmiany hormonalne – spadek libido u kobiet
Pierwszą i najistotniejszą przyczyną zmian libido u kobiet są zmiany poziomu hormonów. Występują one w ciągu całego cyklu miesięcznego. Zauważono, że libido najwyższe jest w dwóch jego momentach: w okolicach dni płodnych oraz na kilka dni przed miesiączką. Powód? To właśnie w tych chwilach dochodzi do wzrostu poziomu estrogenu oraz testosteronu – hormonów pobudzających popęd płciowy.

W pozostałych okresach, a więc tuż przed i po dniach płodnych, kobieta może odczuwać spadek libido, co jest zupełnie naturalną sytuacją. Do trwałego zmniejszenia libido na skutek zmian hormonalnych dochodzi natomiast w okresie menopauzy.
  • Libido kobiety a choroby
Czasem spadek libido u kobiety jest zwiastunem kłopotów zdrowotnych. Zmniejszony popęd płciowy jest zauważalny u pań borykających się m.in. z depresją i cukrzycą. Jeśli drastycznie niskie libido dokucza ci już od dłuższego czasu, warto wykonać podstawowe badania kontrolne.
  • Tryb życia wpływa na libido
To fakt: aktywne kobiety, odżywiające się zdrowo i stroniące od używek, częściej mają ochotę na seks. Aby twoje ciało było skore do miłości, najpierw musi być odpowiednio odżywione i zadbane.

Przetworzona żywność, alkohol i papierosy, nadmiar cukru w diecie to niektóre z czynników, które zabijają popęd seksualny. Wiele badań potwierdziło, że panie borykające się z otyłością, stosujące bierny tryb życia mają mniejsze libido niż ich aktywne koleżanki.

Na poziom libido bardzo źle wpływa również długotrwały stres. Jeśli żyjesz w biegu, nie masz czasu na odpoczynek i dobry sen, a także często się denerwujesz, ochota na igraszki będzie zdecydowanie mniejsza.
  • Tabletki antykoncepcyjne a libido
Dobrze dobrana antykoncepcja hormonalna nie powinna wpływać negatywnie na poziom libido. Zdarza się, że nieprawidłowo dopasowane tabletki kolidują z naturalną gospodarką hormonalną, zmniejszając ochotę na seks. Jeśli spadek libido wystąpił krótko po rozpoczęciu stosowania antykoncepcji, zgłoś się do ginekologa i rozważ zmianę preparatu na inny.
  • Ciąża i okres karmienia piersią
Wskutek zmian hormonalnych, które pojawiają się u kobiety ciężarnej, libido może ulec obniżeniu. Można to bardzo łatwo wyjaśnić – skoro doszło już do zapłodnienia, to wysoki poziom libido nie jest dla organizmu koniecznością. Należy jednak wiedzieć, że nie jest to wcale regułą. Wiele kobiet przyznaje, że w ciąży ich libido znacznie wzrosło!
  • Jak zwiększyć libido u kobiet?
Możesz zrobić wiele, by zwiększyć swoje libido. Czasem wystarczą jedynie niewielkie zmiany, aby ochota na seks znacząco wzrosła!

Zmień tryb życia!

Zapamiętaj: libido u kobiet lubi ruch. Zmniejsza on poziom hormonów stresu, który – jak już wiesz – jest zabójcą pożądania. Dodając do tego zdrową i odżywczą dietę, zyskasz znacznie więcej energii na miłość.

Śpij minimum 6-8 godzin na dobę

Pozwól swojemu ciału na regenerację, a odczujesz znacznie większą ochotę na seks. Nie zaniedbuj regularnego i odpowiednio długiego snu.

Sięgaj po naturalne afrodyzjaki

Jak podnieść libido kobiecie? Z pomocą spieszą afrodyzjaki – oczywiście te w pełni naturalne! Małże, banany, ciemna czekolada, chili i imbir to tylko niektóre z produktów, które nastrajają pozytywnie do zabaw w sypialni. Już dziś pomyśl o romantycznej kolacji.

Unikaj stresu i dbaj o odpoczynek

Doskonale wiemy, że czasem trudno uciec od nerwowych sytuacji. Postaraj się jednak o to, by każdego dnia znaleźć czas wyłącznie dla siebie. Relaks w wannie, chwila z książką lub dobrym serialem pomogą ci pozbyć się napięć, które rujnują libido.

Tabletki na libido dla pań

Walkę o wzrost libido możesz wspomóc, stosując tabletki zwiększające popęd seksualny. Chodzi oczywiście o naturalne i bezpieczne suplementy diety, bazujące na minerałach i witaminach. Najlepsze preparaty na libido u kobiet zawierają składniki, takie jak niacyna, żeń-szeń, korzeń maca i cytryniec chiński. W aptekach internetowych znajdziesz wiele suplementów wspomagających libido u kobiet.

Spadek libido u kobiet? Są na to sposoby!

Poziom libido w dużej mierze leży w twoich rękach. Zatroszcz się o swoje ciało, a ono odwdzięczy ci się odpowiednim popędem seksualnym. Jeśli pomimo starań nie zauważasz zmian, zgłoś się do lekarza i wykonaj badania kontrolne.
Autorka: Joanna Stanuch