Data modyfikacji:

Kwiat lipy. Właściwości i zastosowanie

Czy wiesz, że lipiec zawdzięcza swoją nazwę kwitnącym właśnie w tym miesiącu lipom? To również wtedy zbiera się ich kwiaty, które według pogańskich Słowian miały chronić przed złymi duchami. Jak się jednak okazuje – roślina znalazła zastosowanie w profilaktyce licznych dolegliwości, dlatego warto zadbać o to, aby włączyć kwiat lipy do diety. Zobacz, jakie ma właściwości i przeciwwskazania!
lipa

Kwiat lipy – właściwości odżywcze

Kwiat lipy swoje właściwości zawdzięcza bogactwu minerałów i witamin, na przykład C i PP. Oprócz nich zawiera on fitosterole, kwasy organiczne, garbniki, śluzy, flawonoidy, aminokwasy, olejki eteryczne oraz pochodne glikozydowe, w tym akacetyny, tilirozyd i kwercetyny.

Na co działa kwiat lipy? Zastosowanie A na co działa kwiat lipy?

Znalazł on swoje zastosowanie w walce z przeziębieniem i kaszlem, wspomaganiu trawienia czy walce z wolnymi rodnikami.

Kwiat lipy na przeziębienie

Herbata z kwiatu lipy ma właściwości, które sprawiły, że stała się jednym z polecanych domowych sposobów na walkę z przeziębieniem i grypą. Napar pomaga obniżyć gorączkę, łagodzi kaszel i ból gardła oraz pobudza produkcję potu. Z kolei jej liście działają wykrztuśnie.

Kwiat lipy na trawienie

 Jeśli masz problemy z trawieniem, któremu towarzyszy ból i nieprzyjemne skurcze, to kwiat lipy może okazać się zdrowym sposobem na uporanie się z takimi dolegliwościami. Dodatkowo łagodzi podrażnienia żołądka, jednocześnie pobudzając wydzielanie soków żołądkowych, które są niezbędne do optymalnego trawienia.

Kwiat lipy pomaga w walce z wolnymi rodnikami

Kwiat lipy ma także właściwości antyoksydacyjne. Oznacza to, że wspomaga walkę z wolnymi rodnikami, które są odpowiedzialne za choroby, w tym nowotwory, i przedwczesne starzenie się skóry. To wszystko dzięki zawartości flawonoidów.

Kwiat lipy na uspokojenie

 Na liście pozostałych właściwości kwiatu lipy znalazło się także działanie uspokajające. Jeśli zmagasz się z napięciem nerwowym i masz stresujący okres w pracy czy życiu prywatnym, to warto od czasu do czasu sięgnąć po napar z lipy lub przygotować z jej kwiatów odprężającą kąpiel.

Kwiat lipy – zastosowanie w kosmetyce

Ciekawostką jest fakt, że kwiat lipy znalazł też swoje zastosowanie w kosmetyce, a dokładniej w walce ze zmianami trądzikowymi. Naturalny składnik łagodzi stany zapalne, pomaga w zmniejszeniu produkcji sebum, a do tego łagodzi podrażnienia i wspomaga regenerację skóry. 

Kwiat lipy – przeciwwskazania

Choć picie naparu z kwiatu lipy nie ma przeciwwskazań, to w niektórych sytuacjach należy zachować szczególną ostrożność. Dlaczego? Ponieważ herbata ziołowa ma właściwości moczopędne, a tym samym może powodować obciążenie nerek. Jeśli zdiagnozowano u ciebie jakiekolwiek schorzenia tego narządu, to przed rozpoczęciem regularnego picia naparu z lipy skonsultuj się ze swoim lekarzem.
Wcześniejsza konsultacja z lekarzem jest rekomendowana kobietom w ciąży i karmiącym piersią. Dodatkowo, jeśli masz problemy z sercem, zrezygnuj z picia herbaty z kwiatu lipy.
Z kolei osoby zdrowe powinny pamiętać, aby nie pić naparu zbyt często, a gdy to robią – trzeba pamiętać o odpowiednim nawodnieniu, czyli piciu zwiększonej ilości płynów, aby uniknąć odwodnienia. 

Jak przygotować napar z kwiatu lipy?

Herbatę z kwiatu lipy, aby móc skorzystać z prozdrowotnych właściwości rośliny, możesz przygotować zarówno z ususzonego wcześniej zioła, jak i ze zwykłej gotowej mieszanki, którą znajdziesz w każdym sklepie. Napar należy parzyć przez 10-15 minut, najlepiej pod przykryciem.
Z lipy możesz przygotować również nalewkę, syrop, a nawet miód. Równie świetnie sprawdzi się w trakcie szykowania relaksującej i odżywczej kąpieli. Dobrym pomysłem jest dodanie do gorącej wody nie tylko kwiatów lipy, ale także kwiatów lawendy i ziela wrzosu.
Autorka: Katarzyna Wendzonka