Data publikacji:

Kozieradka: właściwości i zastosowanie

Zastanawiasz się, skąd taka popularność kozieradki? Roślina ma mnóstwo cennych właściwości, dzięki którym znalazła zastosowanie nie tylko w medycynie naturalnej, ale także w kosmetyce. Dziś bierzemy pod lupę jej działanie, skutki uboczne i ewentualne przeciwwskazania do stosowania kozieradki.
kozieradka

Kozieradka – czym jest?

Kozieradka pospolita jest dostępna w postaci nasion, oleju lub proszku. Roślina występująca w Afryce i Azji wykazuje właściwości lecznicze, które od wieków są wykorzystywane w medycynie naturalnej. Największą zawartością cennych składników odżywczych mogą pochwalić się jej nasiona, które zawierają między innymi saponiny, witaminę A, C i B6, kwas foliowy, lecytynę, cholinę, białko, tłuszcze oraz minerały, w tym cynk, żelazo, wapń, magnez, potas i fosfor.

Kozieradka – właściwości i zastosowanie

Kozieradka ma mnóstwo właściwości zdrowotnych, dlatego warto mieć ją w swojej kuchni. Roślina przypominająca z wyglądu koniczynę:
  • wpływa na zwiększenie wydzielania soku żołądkowego,
  • działa łagodząco, przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie,
  • reguluje wypróżnienia, zapobiegając zaparciom,
  • stymuluje apetyt u dzieci,
  • obniża poziom cholesterolu,
  • wspomaga leczenie chorób górnych dróg oddechowych,
  • podwyższa libido u mężczyzn.
Kozieradka znalazła zastosowanie w medycynie naturalnej, kuchni i kosmetyce. Najczęściej stosuje się ją:
  • w preparatach mających zapobiegać zaparciom,
  • we wcierkach chroniących włosy przed wypadaniem, walczących z łupieżem i zmniejszających problem z przetłuszczaniem,
  • w kulturystyce w celu podniesienia poziomu wolnego testosteronu,
  • w walce z owrzodzeniami, obrzękami i stanami zapalnymi skóry.

Kozieradka – jak stosować?

Jak stosować kozieradkę? Możesz przede wszystkim zafundować sobie olej z jej nasion i dodawać go na przykład do sałatek. Dzięki temu zapewnisz sobie dawkę cennych składników odżywczych i nie tylko – przyjmowanie tzw. bożej trawki pomoże ci w regulacji wypróżnień i pomoże w uporaniu się z zalegającą wydzieliną w gardle. Równie świetnym pomysłem będzie wykorzystanie go w pielęgnacji skóry twarzy i biustu.
Możesz także przygotować napar z kozieradki, zalewając zmielone nasiona gorącą wodą. Wystarczy, że wsypiesz 1-2 łyżeczki do kubka, dodasz wrzątek i odstawisz na około 15 minut. Nasiona można również dodawać do ulubionych potraw lub jeść po prostu z miodem czy konfiturami.

Przeciwwskazania do stosowania kozieradki

Czy każdy może stosować kozieradkę i korzystać z jej cennych właściwości? Jak się okazuje – niestety, nie. Do przeciwwskazań zaliczamy przede wszystkim łysienie androgenowe u panów w przypadku chęci używania wcierki z popularnego zioła. Z kolei spożywanie kozieradki nie jest zalecane u kobiet w ciąży, ponieważ może prowadzić do pojawienia się skurczy macicy, i u matek karmiących.

Pamiętaj, że przed rozpoczęciem stosowania nie tylko kozieradki, ale także pozostałych ziół, warto skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu.

Kozieradka – skutki uboczne

Choć kozieradka ma szerokie zastosowanie i jest coraz chętniej stosowana zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn, to warto pamiętać, że nadmierne spożycie nasion lub oleju z popularnej rośliny może nieść ze sobą ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Zaliczamy do nich przede wszystkim:
  • reakcje alergiczne (w szczególności u osób, u których występuje alergia na orzeszki ziemne), na przykład duszności i wysypka;
  • biegunka – kozieradka ma właściwości przeczyszczające, dlatego nie zaleca się jej stosowania w przypadku problemów z układem pokarmowym (wyjątkiem są zatwardzenia);
  • zmiana zapachu moczu;
  • obniżenie poziomu cukru we krwi, które może być szczególnie niebezpieczne u diabetyków.
Zobacz także: Nasiona konopi – jak jeść?

Autorka: Katarzyna Wendzonka