Data modyfikacji:

Kosmetyki z fitoestrogenami – dla kogo?

Fitoestrogeny cieszą się dobrą sławą w przemyśle kosmetycznym. Uważa się, że posiadają właściwości odmładzające, dlatego doskonale nadają się do pielęgnacji skóry dojrzałej. Ile w tym prawy? Jak faktycznie działają fitoestrogeny? Zaczerpnij garść praktycznych informacji o hormonach roślinnych.

Fitoestrogeny – czym są?

Jak sama nazwa wskazuje, fitoestrogeny są hormonami roślinnymi – można uznać je za odpowiednik hormonów zwierzęcych. Ich działanie jest zbliżone do żeńskich estrogenów; odpowiadają zatem za regulację wzrostu, kwitnienia oraz dojrzewania roślin. Od zwierzęcych hormonów, różnią się tym, że działają o wiele wolniej i delikatniej.

Fitoestrogeny i hormonalna terapia zastępcza

Estrogeny w organizmie kobiety odgrywają bardzo dużą rolę. Gdy zaczyna ich brakować – czyli gdy zbliża się okres około menopauzalny – pojawiają się objawy, które mogą odbierać radość z codziennego życia. Następują zaburzenia cyklu miesiączkowego, zmęczenie, rozdrażnienie i problemy z koncentracją. W skrajnych przypadkach, dochodzi do kołatania serca, drżenia rąk, bólów głowy. 
W takich przypadkach, ginekolodzy proponują hormonalną terapię zastępczą, opartą właśnie na fitoestrogenach. Hormony roślinne „upodabniają się” do ludzkich, wiążąc się z receptorami estrogenowymi, dzięki czemu łagodzą dolegliwości związane z klimakterium. Jako, że fitoestrogeny działają delikatnie, może stosować je praktycznie każda kobieta, która boryka się z uciążliwą menopauzą.

Fitoestrogeny, a zdrowie

Wpływ na samopoczucie kobiety w klimakterium to nie jedyny powód, dla którego warto doceniać fitoestrogeny. Lekarze zauważają, że hormony roślinne mogą być cennym wsparciem w procesie leczenia osteoporozy oraz nadciśnienia. Dowiedziono, że skutecznie zbijają tzw. zły cholesterol.

Rodzaje fitoestrogenów

  • Fitohormony dzielą się na trzy grupy: izoflawony, lignany oraz kumestany. Różnią się miejscem występowania, ale i działaniem.
  • Izoflawony – znajdują się w soczewicy, soi, chmielu, bobie, grochu włoskim, pszenicy, jęczmieniu.
  • Lignany – są składnikiem olei z nasion lnu i słonecznika. Znajdziesz je też w czosnku, cebuli, wiśniach, gruszkach, a także w czerwonym winie.

Fitoestrogeny w diecie mężczyzn

Skoro fitoestrogeny to odpowiedniki damskich hormonów, to czy mogą zaszkodzić mężczyznom? Istnieją przypuszczenia, że tak – zwiększone spożycie roślin bogatych w te hormony może odbić się na męskim libido. Wciąż popularne są kontrowersje związane z wpływem soi na męską gospodarkę hormonalną – zauważono, że w krajach, w których soja spożywana jest w sporych ilościach (np. w USA), mężczyźni – zwłaszcza młodzi – borykają się z problemami z erekcją, czy nawet ginekomastią. W związku z tymi teoriami, badacze zalecają kontrolowanie spożywanych ilości fitoestrogenów przez panów oraz ograniczanie ich w diecie kobiet ciężarnych spodziewających się syna.

Fitohormony w kosmetykach – profilaktyka starzenia

Fitoestrogeny to popularny składnik kosmetyków o działaniu odmładzającym. Dowiedziono, że wszystkie rodzaje fitoestrogenów mają korzystny wpływ na lipidy, lipoproteiny oraz naczynia krwionośne. Silne działanie przeciwutleniające sprawia, że proces starzenia skóry przebiega znacznie wolniej. Cera staje się promienna, lepiej odżywiona, zyskuje zdrowy koloryt, dzięki poprawie pracy naczynek krwionośnych. Jako, że fitoestrogeny to substancje wzrostowe, pobudzają syntezę kolagenu i elastyny – białek młodości.
Fitoestrogeny warto stosować po 40 roku życia, gdy inne składniki odmładzające mogą okazać się zbyt słabe.

Fitoestrogeny – preparaty, które warto wypróbować

1. Kremy fitoestrogenowe – Dermika

Nie ulega wątpliwościom, że większość kobiet pragnie ukryć ślady mijającego czasu, pojawiające się na twarzy. Kremy fitoestrogenowe to cenne wsparcie w profilaktyce zmarszczek. Kremy odmładzające marki Dermika zagęszczają skórę i odbudowują ją, dodatkowo zmniejszają widoczność zmarszczek.

2. Serum ujędrniające biust – Tołpa

Fitoestrogeny znane są z działania ujędrniającego i odbudowującego. Stosując kosmetyki z hormonami roślinnymi na skórę biustu można zauważyć, że z czasem staje się ona bardziej jędrna i miła w dotyku. Za efekt odpowiada m. in. kozieradka, która stosowana regularnie, znacznie poprawia wygląd piersi.

3. Emulsja do ciała z izoflawonami – Janssen

Nie tylko skóra twarzy wymaga pielęgnacji przeciwstarzeniowej. Emulsja z fitoestrogenami zapewni twojemu ciału gładkość i jędrność, nawet po 40 roku życia.

Fitoestrogeny w tabletkach – tak czy nie?

Bardzo popularną formą, w której możesz spotkać fitoestrogeny, są tabletki. Czy można stosować je w celach urodowych? Odpowiedź brzmi – można, jednak wyłącznie wtedy, gdy jesteś w wieku menopauzalnym (lub zaistniały inne wskazania zdrowotne) i skonsultowałaś to z lekarzem. Pamiętaj, że choć działają słabiej niż ludzkie, to wciąż hormony, więc z ich zażywaniem należy być ostrożnym.
Fitoestrogeny stosowane przez kobiety po 40 roku życia, wpływają nie tylko na samopoczucie, ale też na wygląd skóry, włosów i paznokci. To zastrzyk substancji, które kobiecemu ciału są niezbędne do zdrowego i atrakcyjnego wyglądu.

Fitoestrogeny mogą być cennym wsparciem dla kobiety po 40 roku życia – zarówno jako sposób na poprawę samopoczucia, jak i na dbanie o urodę. Miałaś już do czynienia z kosmetykami, które zawierają hormony roślinne?