Data modyfikacji:

Korzeń lukrecji – właściwości, działanie

Lukrecja to roślina nie tylko o wyjątkowym, charakterystycznym smaku, lecz także leczniczym działaniu. Łagodzi problemy trawienne, zmniejsza stany zapalne, pozytywnie wpływa na stan skóry... Jakie jeszcze właściwości ma korzeń lukrecji? Kiedy warto go stosować? Sprawdź w artykule!
Herbata

Korzeń lukrecji – co to jest?

Czy wiesz, jak wygląda i czym charakteryzuje się korzeń lukrecji? Chyba każdy z nas próbował w dzieciństwie czarnych żelków o specyficznym smaku. Niektóre dzieciaki je kochały, inne zaś nienawidziły. Być może jednak nie wiesz, że korzeń lukrecji wyróżnia się leczniczymi właściwościami i dobroczynnym działaniem na ludzki organizm.

Lukrecja jest byliną z rodziny bobowatych, a jej nazwa pochodzi z języka greckiego i w wolnym tłumaczeniu oznacza „słodki korzeń”. Faktycznie jest ona ok. 50 razy słodsza od białego cukru, co jest zasługą obecności glicyryzyny i saponin. Związkom tym roślina zawdzięcza również swój charakterystyczny smak. Istnieje aż 36 gatunków lukrecji, które występują w naturze w różnych miejscach na całym świecie.

Korzeń lukrecji – właściwości i działanie

Właściwości lecznicze korzenia lukrecji to zasługa obecności takich substancji, jak glicyryzyna, flawonoidy, saponiny, kumaryny, fitoestrogeny, olejek eteryczny. Roślina ta była stosowana w medycynie ludowej już setki lat temu. Warto pamiętać o niej również dziś. Jakie działanie ma korzeń lukrecji? Poniżej przedstawiamy najważniejsze właściwości:
  • przeciwzapalne,
  • antybakteryjne i przeciwwirusowe,
  • rozkurczowe,
  • moczopędne,
  • regenerujące błony śluzowe,
  • wspierające pracę układu oddechowego,
  • wykrztuśne,
  • przeciwutleniające,
  • rozjaśniające skórę,
  • przyspieszające gojenie.

Korzeń lukrecji – zastosowanie

Korzeń lukrecji znalazł zastosowanie w leczeniu wielu schorzeń i dolegliwości. W przeszłości stosowany był w medycynie jako substancja wykrztuśna. Łagodzi chrypkę oraz kaszel i wspomaga leczenie infekcji układu oddechowego.

Korzeń lukrecji wpływa pozytywnie również na funkcjonowanie układu pokarmowego. Wspomaga regenerację błony śluzowej jelit i żołądka po zatruciach i urazach, a także wspiera zdrowie wątroby. Dzięki przeciwzapalnym właściwościom korzeń lukrecji może być stosowany również przy infekcjach wirusowych.
Bakteriobójcze działanie korzenia lukrecji sprawia, że jest skutecznym środkiem w leczeniu próchnicy. Badania pokazują, że skutecznie hamuje rozwój stanów zapalnych w jamie ustnej u dzieci. Dodatkowo dzięki obecności fitoestrogenów lukrecja łagodzi objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Nie można zapomnieć także o wyjątkowym, anyżkowym smaku lukrecji. Słodycze czy też herbaty z lukrecją to smakołyki dla prawdziwych koneserów.

Korzeń lukrecji – zastosowanie w kosmetyce

Bogaty skład i lecznicze właściwości korzenia lukrecji sprawiają, że stosuje się ją również w kosmetyce. Kosmetyki z lukrecją wspierają nawilżenie skóry, działają przeciwzapalnie i regenerująco. Ponadto rozjaśniają cerę i wyrównują jej koloryt. Korzeń lukrecji świetnie sprawdzi się u posiadaczek cery dojrzałej, gdyż roślina ta ma działanie antyoksydacyjne. Natomiast dzięki właściwościom przeciwzapalnym można znaleźć ją w kosmetykach przeciwtrądzikowych. Korzeń lukrecji dodaje się także do produktów do pielęgnacji włosów.

Korzeń lukrecji – przeciwwskazania

Choć korzeń lukrecji jest zdrowym produktem, istnieją pewne przeciwwskazania do jego stosowania. Po produkty zawierające ekstrakty czy też olejki z dodatkiem tej rośliny nie powinny sięgać osoby cierpiące na niewydolność nerek, choroby wątroby czy też nadciśnienie. Lukrecji nie mogą spożywać także kobiety w ciąży i karmiące piersią.
Autor: Olga Wacholc