Data publikacji:

Właściwości żeń-szenia. Jaki żeń-szeń jest najwartościowszy?

Suplementy z żeń-szeniem w ostatnich latach zdobyły piorunującą popularność. Warto wiedzieć, że nie jest on niczym nowym – ta wyjątkowa roślina jest wykorzystywana we wschodniej medycynie naturalnej już od tysięcy lat. Na całym świecie można spotkać ją w różnych odmianach. Jednak jaki żeń-szeń jest najwartościowszy?
żeń-szeń

Przeczytaj również: Ostropest plamisty – sposób użycia i właściwości

Żeń-szeń – właściwości wszechleku

Czy wiesz, że żeń-szeń bywa nazywany wszechlekiem lub człowiekiem-korzeniem? Te określenia jasno wskazują na to, jakie właściwości skrywa ta niesamowita roślina. Najcenniejsze składniki pozyskuje się z jej korzenia – można spożywać go w wersji surowej, jak również w postaci suplementów w płynie lub kapsułkach.

Choć żeń-szeń większości osób kojarzy się przede wszystkim z Chinami, warto wiedzieć, że odmienne gatunki tej rośliny występują w różnych częściach świata. Mowa m.in. o żeń-szeniu amerykańskim oraz indyjskim. Żeń-szeń cieszy się dobrą sławą przede wszystkim dlatego, że uważany jest za lek na mnóstwo dolegliwości. Obecne w korzeniu ginsenozydy odpowiadają za niezwykle szerokie spektrum działania rośliny.

Żeń-szeń ma właściwości przeciwzapalne, antynowotworowe, przeciwstarzeniowe i przeciwcukrzycowe. Łagodzi ból, relaksuje, poprawia pamięć i koncentrację, reguluje ciśnienie krwi. Świetnie wpływa na pracę wątroby i jest silnym afrodyzjakiem. Niektórzy twierdzą, że wspomaga leczenie niepłodności.

Jaki żeń-szeń jest najwartościowszy? Który wybrać?

Jeśli zdecydujesz się wypróbować żeń-szeń na sobie, natkniesz się na jego różne odmiany. To, którą należy wybrać, zależy od twoich oczekiwań. Przed zakupem suplementu zapoznaj się z właściwościami poszczególnych gatunków wszechleku.
  • Żeń-szeń syberyjski występuje na wschodzie Syberii, ale także w Chinach i Japonii. To najsłynniejsza odmiana żeń-szenia, ponieważ działa silnie pobudzająco i świetnie wspomaga koncentrację. Zmniejsza poziom stresu i stymuluje wydzielanie hormonów szczęścia.
  • Żeń-szeń indyjski to jeden z głównych elementów medycyny ajurwedyjskiej. Znany jest z działania oczyszczającego – wspomaga pracę wątroby i nerek. Ponadto przeciwdziała artretyzmowi.
  • Żeń-szeń koreański występuje we wschodniej Azji i świetnie wspiera układ sercowo-naczyniowy.
  • Żeń-szeń amerykański spotykany jest we wschodniej i środkowej części USA. W odróżnieniu od innych gatunków ma działanie uspokajające.
Pamiętaj, że wszystkie gatunki żeń-szenia mają wiele punktów wspólnych; każdy z nich to silny antyoksydant, działający przeciwnowotworowo i odmładzająco. Każdy żeń-szeń wykazuje również bardzo pozytywny wpływ na układ nerwowy, wspomagając pamięć, funkcje poznawcze i obniżając poziom stresu.

Herbatka, korzeń, suplementy z żeń-szeniem: na co postawić?

Żeń-szeń można stosować na rozmaite sposoby. Najprostszym jest oczywiście zażywanie suplementów w formie kapsułek. Jeśli nie chcesz zażywać go w taki sposób, możesz wypróbować herbatę lub susz z korzenia żeń-szenia.

Jaka dzienna dawka żeń-szenia będzie optymalna? Nie należy przekraczać 4 g dziennie – w przeciwnym wypadku słynny wszechlek może wywołać niepożądane reakcje uboczne. Należą do nich problemy ze snem oraz bóle głowy.
Kto w szczególności odczuje poprawę stanu zdrowia po zażyciu żeń-szenia? Egzotyczna roślina polecana jest osobom narażonym na zwiększony wysiłek fizyczny i psychiczny. Świetnie sprawdza się u seniorów, a także u kobiet w trakcie menopauzy.

Żeń-szeń: przeciwwskazania do stosowania

Nie każdy może skorzystać z dobroci oferowanych przez korzeń żeń-szenia. Wszechlek może być szkodliwy dla kobiet w ciąży, karmiących piersią oraz dla dzieci. Jeśli cierpisz na jakiekolwiek choroby przewlekłe, pomysł stosowania żeń-szenia skonsultuj ze swoim lekarzem.
Autorka: Joanna Stanuch