Data modyfikacji:

Jaki bidon z filtrem warto kupić?

Odpowiednie nawodnienie organizmu pełni kluczową rolę w jego prawidłowym funkcjonowaniu. Osoby preferujące aktywny tryb życia, powinny przyjmować około 2-3 litry wody dziennie, w tym wypadku praktycznym i ekologicznym rozwiązaniem jest korzystanie z bidonu z filtrem. Jakie są zalety korzystania z butelek z filtrem? Jaki bidon z filtrem wybrać?
bidon z filtrem

Przeczytaj również: Odwodnienie organizmu – objawy

Jak działają bidony z filtrem?

Bidon wyposażony jest w filtr węglowy, którego zadaniem jest neutralizowanie zanieczyszczeń znajdujących się w wodzie. Ponadto wpływa także na obniżenie twardości wody oraz jej walory smakowe, poprzez zmniejszenie zawartości chloru. Droższe modele bidonów wyposażone są dodatkowo w membrany z mikroporami, które zatrzymują bakterie oraz wirusy. Producenci zwykle oceniają skuteczność eliminacji drobnoustrojów na poziomie 99%

Co za tym idzie, największą korzyścią płynącą ze stosowania butelek z filtrem, jest możliwość pobrania wody wszędzie tam, gdzie jest dostęp do kranu: przed wyjściem z pracy, w restauracjach, w punktach czerpania wody miejskiej (na przykład w parkach) - co jest szczególnie wygodne i praktyczne podczas uprawiania sportu. Stosowanie bidonów zgodnie z zaleceniami producenta, daje gwarancję, że woda jest zdatna do picia.

Rodzaje bidonów z filtrem

Decydując się na bidon z filtrem, należy wziąć pod uwagę materiał, z jakiego jest wykonany. Najbardziej popularne wykonane są z plastiku i charakteryzują się stosunkowo niską ceną. Takie bidony posiadają wielu zwolenników, ale także przeciwników, którzy podkreślają szkodliwość plastiku zarówno dla zdrowia człowieka, jak i dla środowiska.

Na rynku dostępne są także bidony z filtrem wykonane ze szkła - jest to zdecydowanie zdrowe rozwiązanie, choć ze względu na wagę po napełnieniu i możliwość zbicia, może być problematyczne dla osób, które chcą korzystać z butelki podczas uprawiania sportu.

Istnieje także trzecia możliwość - połączenie plastiku oraz szkła. Czy to możliwe? Tritan to tworzywo sztuczne pozbawione szkodliwych substancji występujących w plastikowych butelkach, lekkie, a przy tym odporniejsze na zniszczenia oraz zbicie w porównaniu do szkła. Warto zastanowić się nad tritanowym bidonem.

W zależności od preferencji i zapotrzebowania, rynek oferuje różne kształty oraz pojemności bidonów z filtrem. Osoby uprawiające sport mogą zdecydować się na pojemność 0,3 l, aby woda nie stanowiła zbytniego obciążenia, na przykład podczas biegania. W przypadku długodystansowych podróży najbardziej praktyczne są butelki z filtrem litrowe. Jednak największą popularnością cieszy się pojemność 0,7 l.

Zalety stosowania bidonów z filtrem

Wprowadzenie bidonów z filtrem do codziennego użytku niesie ze sobą wiele korzyści, między innymi:
  • oszczędność finansową,
  • dbanie o środowisko poprzez redukcje wyrzucanego plastiku,
  • możliwość uzupełnienia bidonu kilkakrotnie w ciągu dnia, na przykład podczas treningu na siłowni, oraz pewność, że pobrana woda jest oczyszczona,
  • poprawienie walorów smakowych i wartości zdrowotnych wody,
  • ograniczenie możliwości wystąpienia chorób bakteryjnych oraz wirusowych po wypiciu wody, co jest przydatne podczas podróży na przykład w kraje tropikalne (modele wyposażone w dodatkowe membrany),
  • wygodę.

Jak długo można korzystać z bidonu filtrującego?

Mimo że bidony filtrujące zyskały miano produktów wielokrotnego użytku, należy pamiętać, że filtry umieszczone w butelkach mają określoną żywotność. Warto zwrócić uwagę, czy wybrany model umożliwia wymianę filtrów, czy jest jednorazowy.

W przypadku bidonów z możliwością wymiany filtra, producent zwykle zastrzega w załączonej instrukcji czas, po którym należy to zrobić, lub ilość przefiltrowanych litrów wody, po których powinna nastąpić zmiana, zwykle jest to około 120 l. Osoby aktywne fizycznie powinny spożywać minimum 2 litry wody dziennie, co daje 2,5 miesiąca korzystania z jednego filtra.

Dla osób podróżujących na przykład do krajów tropikalnych, zaleca się bidony filtrujące z membraną, których żywotność wynosi nawet 1000 l, dzięki czemu turysta może korzystać z jednego filtra przez ponad rok. Takie rozwiązanie jest istotne w krajach, w których dostęp do tego typu akcesoriów jest utrudniony.

Jaki bidon z filtrem warto kupić?

Bidony z filtrem mają różne kształty, pojemności i dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych, co umożliwia idealne dostosowanie ich do swoich preferencji oraz potrzeb. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji bidonów z filtrem, które warto kupić.

Bidon z filtrem BeFree 0,6 l marki Katadyn

Bidon dostępny w dwóch pojemnościach: 0,6 l i 1 l, zalecany dla osób prowadzących aktywny tryb życia - idealny na wycieczki, biegi przełajowe, rowery. Butelka wyposażona jest w wysokiej jakości filtr z membraną, dzięki czemu zatrzymuje bakterie, cysty oraz osady, pozwalając na pobieranie wody ze środowiska. Wydajność wymiennego filtra wynosi około 1000 l. Dodatkowym atutem bidonu BeFree marki Katadyn jest wykonanie z elastycznego materiału, który pozwala złożyć butelkę, a jednocześnie nie zawiera szkodliwych substancji.

Bidon z filtrem Lifestraw GO - stalowy

Bidon o pojemności 0,7 l wykonany ze stali, zalecany dla osób podróżujących. Butelka wyposażona jest w wymienny filtr węglowy z membraną zabezpieczającą przed drobnoustrojami (bakterie, pasożyty). Żywotność bidonu wynosi około 4000 l wody, co jest imponującym wynikiem. Stalowe ściany butelki uniemożliwiają ogrzanie wody znajdującej się w środku, co jest praktycznym rozwiązaniem podczas treningów lub spacerów w słońcu.

Bidon z filtrem BRITA Fill Go Vital

Bidon o pojemności 0,6 l wykonany z tworzywa sztucznego, pozbawionego szkodliwych substancji. Wydajność filtra węglowego wynosi 60 l wody, co oznacza, że należy go wymieniać co cztery tygodnie. Jest to jeden z popularniejszych bidonów, ze względu na praktyczność, niezawodność, ale także stosunkowo niską cenę. Idealnie sprawdzi się w miejskich warunkach, a także podczas treningów.
Autor: Bartłomiej Mazurek