Data publikacji:

Jak spowolnić metabolizm? Poradnik

W czasach, kiedy otyłość dotyka coraz więcej ludzi, czasami zapomina się o osobach, które posiadają zupełnie odwrotny problem. Bardzo szczupła i drobna budowa ciała może być pożądana u modelek, jednak bywa też źródłem kompleksów. Osoby, które zmagają się z szybką przemianą materii, często mimo spożywania dużej ilości kalorii nie są w stanie przybrać na wadze. Jak spowolnić metabolizm, żeby przytyć? Sprawdź poniższe porady.

jak spowolnić metabolizm

Czy mam szybki metabolizm – jak to sprawdzić?

Sposób funkcjonowania metabolizmu to indywidualna sprawa, która wynika z genetyki oraz stylu życia. Zbyt wolna przemiana materii powoduje nadmierne przybieranie na wadze, za szybka – chudnięcie. I o ile pierwsza z kwestii jest w dzisiejszych czasach niezwykle często omawiana, tak niedowaga jest pomijana. Nie można zaś zapominać, że szybki metabolizm może przyczynić się do poważniejszych problemów zdrowotnych, takich jak choćby anemia.

Osoby, które charakteryzuje wyjątkowo szczupła, drobna sylwetka oraz posiadające kłopoty z przytyciem, określa się mianem ektomorfików. Nazwa ta wywodzi się z typologii Williama Sheldona, który wyróżnił trzy podstawowe typy sylwetki: ektomorficzną, mezomorficzną (osoby umięśnione i dobrze zbudowane) i endomorficzne (krępe i niskie – przeciwieństwo ektomorfików). Jak zaś można się przekonać, czy należy się do pierwszej grupy? Szukając odpowiedzi na pytanie, czy mam szybki metabolizm, warto udać się na profesjonalną konsultację dietetyczną, podczas której zostanie określony typ metaboliczny oraz tempo przemiany materii. Samodzielnie należy z kolei zwrócić uwagę na poniższe cechy odpowiadające ektomorficznemu typowi sylwetki. Są to:

 • wysoki wzrost,
 • niska masa ciała,
 • problemy z przybieraniem na wadze,
 • koścista budowa ciała,
 • wąskie biodra oraz smukłe kończyny.
Osoby, które marzą o nieco bardziej atletycznej czy też krągłej sylwetce, a dostrzegają u siebie cechy ektomorficzne, na całe szczęście nie muszą porzucać swoich pragnień. Wystarczy sprawdzić poniższe sposoby na to, jak spowolnić metabolizm.

Jak spowolnić metabolizm? Leki

W przypadku ektomorfików, przytycie jest znacznie trudniejsze niż odchudzanie. Często okazuje się bowiem, że nawet mimo zwiększenie kaloryczności posiłków, waga nadal stoi w miejscu lub spada. Szukając pomocy, na pewno warto zwrócić uwagę na różnego rodzaju suplementację. Oczywiście idealnie byłoby wcześniej wykonać badania krwi oraz skonsultować się z lekarzem. Co można zrobić samodzielnie? Osoby, które marzą o umięśnionej sylwetce i intensywnie trenują na siłowni, powinny zastanowić się nad włączeniem do diety odżywek, które wspierają budowę mięśni. Dobrym wyborem będą odżywki białkowe – zna je każdy bywalec siłowni trenujący siłowo. Znalezienie odpowiedniej odżywki nie będzie też wcale trudne. Wystarczy sprawdzić propozycje dostępne na Ceneo.pl i porównać je ze sobą. Poza odżywką przyda się też suplement witaminowy, który uzupełni niedobory oraz wzmocni cały organizm.
W przypadku przyspieszenia przemiany materii, korzystne działanie wykazują różnego rodzaju zioła. Okazuje się, że istnieją rośliny i mieszanki ziół, które działają też w drugą stronę. Jak spowolnić metabolizm u ektomorfika naturalnymi sposobami? Zioła, których należy spróbować, to m.in.:

 • kozieradka, 
 • mniszek lekarski,
 • goryczka.

Wszystkie z nich pobudzają apetyt oraz pomagają zdrowo i bezpiecznie przybrać na wadze. Istnieje również wiele mieszanek ziołowych oraz herbat, które mogą być skuteczne. Którą z nich wybrać? Warto sprawdzić wcześniej opinie innych osób, które są dostępne na Ceneo.pl.  Będą doskonałym rozwiązaniem dla osób szukających skutecznych, a przy tym naturalnych środków na to, jak spowolnić przemianę materii.

Szybsze przybieranie na wadze a sport

Aktywność fizyczna jest traktowana raczej jako przyspieszacz odchudzania, który ma na celu walkę z nadwagą. Sport może być jednak potężną bronią z szybkim metabolizmem. Wystarczy tylko wiedzieć, jakiego rodzaju treningi najlepiej wybierać. Lepiej zrezygnować w tej sytuacji z wykańczających treningów interwałowych lub spalających kalorie sesji cardio. Świetnie sprawdzą się tutaj za to treningi siłowe, które wzmacniają ciało oraz budują masę mięśniową. Przepis na to, jak spowolnić swój metabolizm wykorzystując sport, jest stosunkowo prosty. Wystarczy skorzystać z poniższych porad:
 • trenować siłowo, 
 • wykorzystywać do ćwiczeń hantle i sztangi,
 • pamiętać o regeneracji,
 • ćwiczyć maksymalnie 3 razy w tygodniu,
 • skupiać się na wzmacnianiu mięśni  nóg i pośladków (np. przysiady i wypady z obciążeniem),
 • nie przeciążać organizmu,
 • dbać o technikę ćwiczeń – pozwoli uniknąć kontuzji,
 • systematycznie zwiększać obciążenie wykorzystywane w trakcie treningu.
Nie można również zapominać, że każdy rodzaj sportu wiąże się ze spalaniem kalorii oraz większym zapotrzebowaniem energetycznym. To szczególnie ważne dla osób, które szukają sposobów na to, jak opóźnić metabolizm. 

Jak spowolnić metabolizm dietą?

Kluczowe dla przybierania na wadze jest oczywiście odżywianie. Tycie kojarzy się zazwyczaj ze słodyczami, niezdrowymi przekąskami oraz fast foodami. Objadanie się nimi wcale jednak nie pomoże ektomorfikom. Jadłospis ubogi w witaminy i minerały osłabi bowiem organizm, co może doprowadzić do poważnych niedoborów oraz problemów zdrowotnych. Odpowiedź na pytanie: metabolizm – jak spowolnić, jest raczej złożona i wymaga poważnego podejścia do sposobu odżywania. Oto, jak powinna wyglądać dieta ektomorfika:

 • kaloryczność posiłków musi być stale zawyżana, o około 100 kcal tygodniowo, 
 • spożywać 5-6 posiłków dziennie, dbając, aby przerwy między nimi nie wynosiły więcej niż 3 godziny,
 • zmniejszyć ilość żywności wysoko przetworzonej oraz typu fast food,
 • postawić na produkty węglowodanowe o wysokiej wartości energetycznej, np. ryż brązowy, kasze, makarony i razowe pieczywo,
 • do każdego posiłku dodawać zdrowe tłucze, np. oliwę z oliwek i olej lniany,
 • spożywać jak najwięcej orzechów i nasion, które nie tylko są zdrowe, ale także kaloryczne,
 • włączyć do diety awokado – kolejne źródło dobrych tłuszczy,
 • zmniejszyć ilość wypijanej kawy, która przyspiesza metabolizm,
 • uważać na ostre przyprawy (np. chili), które usprawniają przemianę materii,
 • pół godzinę przed każdym posiłkiem wypijać szklankę owocowego soku, który pobudzi apetyt,
 • pamiętać o różnorodności, dużych ilościach warzyw i owoców.

Dobrze skomponowana dieta sprawi, że nie będzie trzeba już szukać rozwiązania na to, jak spowolnić metabolizm, żeby przytyć. W połączeniu z ćwiczeniami, suplementacją oraz ziołami na pewno pomoże rozwiązać ten problem. A przede wszystkim: dodatkowe kilogramy będą pojawiać się systematycznie, z korzyścią dla zdrowia, witalności i kondycji całego organizmu.

Autor: Nina Klinicka