Data modyfikacji:

Jak poprawić przemianę materii?

Sprawny metabolizm jest podstawą naszego zdrowia, energii, mocnych mięśni i smukłej sylwetki – jak poprawić przemianę materii? Jest wiele sprawdzonych sposobów.
Przemiana materii
To właśnie zła przemiana materii odpowiada zwykle za ponadprogramowe kilogramy. Nie jest jednak tak, że metabolizm jest absolutnie niezmienną cechą każdego człowieka – można wpływać na jego szybkość i sprawność. Tempo przemiany materii przekazane jest wraz z genami – można je jedynie nieznacznie przyspieszyć i polepszyć. U kobiet metabolizm przebiega wolniej, ponieważ mają one mniej mięśni, a więcej tkanki tłuszczowej, która hamuje przebieg metabolizmu. Najszybszą przemianę materii mają dzieci – młody organizm potrzebuje najwięcej energii, by w pełni się rozwijać. U dorosłych na szybkość procesów metabolicznych wpływają przede wszystkim ruch i dieta. Zwłaszcza po 40. roku życia trzeba zadbać o codzienną dawkę ruchu, gdyż w tym wieku zaczynamy tracić masę mięśniową, a to ona pozwala utrzymać wysokie tempo metabolizmu. Podpowiadamy, jak się odżywiać, by polepszyć przemianę materii.

Jak poprawić przemianę materii? Nie stresować się!

Stres nie służy metabolizmowi. Jego wysoki poziom uruchamia zwiększoną produkcję hormonów, m.in. kortyzolu, a to z kolei powoduje odkładanie się tkanki tłuszczowej m.in. na brzuchu. Również zimą tarczyca produkuje mniej hormonów (np. tyroksyny), a to odpowiada za tycie – odkładanie się tłuszczu ma wówczas chronić nas przed chłodem. Za to poprawie przemiany materii sprzyja stan relaksu – wszelkie techniki relaksacyjne, joga i ćwiczenia oddechowe wspomogą metabolizm. Dobrze wpływają oczywiście wszelkie sporty, ale też masaże i wizyty w saunie.

Jak polepszyć przemianę materii? Wyrobić właściwe nawyki żywieniowe!

Codzienne ćwiczenia i treningi zwiększają wysiłek, podczas którego organizm spala tłuszcz i rozbudowuje mięśnie – potrzebują one więcej energii niż tkanka tłuszczowa. A to przyspiesza przemianę materii. Jadłospis powinien być więc dostosowany do twojego trybu życia. Jak poprawić przemianę materii na co dzień? Klucz do sukcesu tkwi w wyrobieniu właściwych nawyków – żywieniowych, a także ruchowych – w życiu codziennym. Pamiętaj więc o poniższych zaleceniach:
  • Nie wychodź z domu bez śniadania! To bardzo ważny posiłek. Śniadanie powinno dostarczyć energii na początek dnia. Jeśli organizm nie dostanie wszystkich składników odżywczych, to zacznie oszczędnie gospodarować zasobami, spowalniając jednocześnie metabolizm.
  • Jedz często, a mniejsze posiłki. Idealnie byłoby spożywać pięć posiłków dziennie. To dobroczynne dla organizmu, który uczy się częściej wytwarzać soki trawienne, przyczyniając się tym samym do powstawania tzw. pamięci metabolicznej, która powoduje, że najwięcej enzymów trawiennych powstaje właśnie w porze jedzenia. To pomaga szybko przetworzyć dostarczony pokarm w energię, a pożywienie nie ma wówczas czasu zalegać w przewodzie pokarmowym i nie odkłada się w postaci tłuszczu.
  • Jedz dużo węglowodanów złożonych – ich głównym źródłem są produkty roślinne – jedz więc ziemniaki, orzechy, warzywa strączkowe, zboża, pieczywo wieloziarniste, kasze, otręby, płatki owsiane, ryż brązowy – to one powinny stanowić główne źródło energii. W diecie powinno być także dużo warzyw i owoców, które są źródłem witamin i błonnika, odpowiadających za stymulowanie procesu przemiany materii.
  • Unikaj tzw. cudownych diet, które ograniczają przede wszystkim ilość pokarmów. Takie działanie sprawia, że cały organizm spowalnia przemianę materii i zaczyna odkładać tłuszcz.
  • Pij dużo płynów – co najmniej 2 litry dziennie. Organizm potrzebuje ich, ponieważ spowalnia przemianę materii, gdy jest odwodniony.
  • Możesz łagodnie poprawić metabolizm, jedząc pikantne przekąski, np. papryczki chili.
  • Ćwicz mięśnie. Dobrym rozwiązaniem będzie trening, w którym przez co najmniej 30 minut 2 lub 3 razy w tygodniu będziesz jeździć na rowerze, rolkach lub biegać. Ważne jest, by była to aktywność interwałową, a więc o zmiennej intensywności - np. jedź wolno przez 10 minut, a następnie przyspiesz o 80 procent, potem ponownie zwolnij.
  • Pij kawę i zieloną herbatę – napoje te w sposób krótkotrwały przyspieszają metabolizm. Trzy do pięciu filiżanek herbaty dziennie daje najlepsze rezultaty – możesz w ten sposób zredukować masę ciała nawet o 5 procent.
  • Zredukuj sól – zatrzymuje wodę w organizmie, co zwiększa wagę ciała i utrudnia procesy metaboliczne.
  • Jedz produkty bogate w chrom, który pomaga regulować poziom cukru we krwi, magnez, który pomaga przetwarzać węglowodany i tłuszcze w energię, a także wapń, który reguluje pracę układu nerwowego i przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Sięgaj więc po nabiał,
  • Nie przepadasz za zieloną herbatą, nie pijesz też kawy? Możesz sięgnąć po suplementy przyspieszające przemianę materii. Warto jednak skonsultować decyzję o przyjmowaniu jakichkolwiek tabletek wspomagających procesy metaboliczne z lekarzem pierwszego kontaktu.
  • Zadbaj o zdrowy sen – powinien trwać od 7 do 9 godzin. Zbyt krótki lub za długi odpoczynek może rozregulować wydzielanie somatotropiny – hormonu wzrostu, który odpowiada m.in. za spalanie tkanki tłuszczowej.
Autorka: Agnieszka Jastrzębska