Z fruktozą wcale nie schudniesz
Kolejny mit na temat fruktozy mówi, że można stosować ją na diecie odchudzającej. Niestety, sposób, w jaki metabolizowana jest fruktoza, nie pozwala na uregulowanie poziomu leptyny – czyli tzw. hormonu sytości. Oznacza to, że po spożyciu dużych ilości fruktozy, nadal możesz odczuwać złudny głód, a to prosta droga do sięgnięcia po kolejną przekąskę.
Wpływ fruktozy na mózg
Istnieją hipotezy mówiące, że nadmiar fruktozy w diecie może przyczyniać się do spadku wydolności umysłowej – gorszej koncentracji i pamięci – a w efekcie, nawet do rozwoju choroby Alzheimera.
Fruktoza w owocach – czy trzeba jej unikać?
Należy pamiętać, że negatywny wpływ fruktozy na ludzkie zdrowie wystąpi tylko, jeśli w diecie jest istotnie nadużywana. Jeśli cieszysz się ogólnym zdrowiem, śmiało możesz sięgać po owoce i miód. W tych produktach, tuż obok fruktozy występuje wiele, cennych dla zdrowia minerałów i witamin, z których rezygnacja nie byłaby rozsądna. Aby fruktoza w owocach ci zaszkodziła, musiałbyś jeść kilogramy owoców każdego dnia.
Fruktoza w owocach może być jednak groźna dla osób cierpiących na cukrzycę. To, jakie owoce może jeść diabetyk, powinno być dokładnie ustalone z lekarzem. Zazwyczaj, cukrzycy mogą sięgać po owoce cytrusowe i awokado. Diabetycy nie powinni używać również fruktozy w „czystej” postaci, do słodzenia potraw i napojów.
Najgorsze oblicze fruktozy, czyli jakie?
Nie ulega wątpliwościom, że najgorsza dla zdrowia jest ta fruktoza, która występuje w produktach wysoko przetworzonych. Gdy ukrywa się pod postacią syropu glukozowo-fruktozowego i towarzyszą jej konserwanty, wzmacniacze smaku, barwniki i stabilizatory, bez wątpienia jest groźna dla twojego zdrowia. Z jednej strony – jeden batonik jeszcze nikogo nie zabił. Z drugiej – dlaczego by nie spróbować zdrowych słodyczy lub tych, które po prostu przygotujesz samodzielnie, bez dodatku podejrzanych substancji?
Lista bezpiecznych zamienników cukru
Trudno o kogoś, kto nie lubi od czasu do czasu przekąsić czegoś słodkiego. W takich chwilach, warto sięgać po zamienniki cukru, które nie powodują tycia i spustoszenia w gospodarce hormonalnej. Do słodzenia kawy i herbaty oraz domowych deserów, możesz bez obaw stosować: